BABISSTB
29.5.2019
Kategorie: Politika

Babiš na detektor lži?

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMilion chvilek pro demokracii je české hnutí „žlutých vest“. Jeho cílem je zlikvidovat vládu Andreje Babiše mimoústavními prostředky demonstracemi.

Poslední úterek „Milionu chvilek“ opět posunul požadavky demonstrujících o něco dále. Marie Benešová už není ten hlavní problém, tím je opět Andrej Babiš a jeho estébácká minulost. Na jedné z demonstrací vystoupil i David Koller, frontman skupiny Lucie. Ten přišel se zajímavou ideou, podle níž by měl Babiš podstoupit test na detektoru lži.

Jako hosté a řečníci vystoupili například zpěvák David Koller, který ale tentokrát nezpíval. „Vyzýváme Andreje Babiše, aby podstoupil test na detektoru lži a odpověděl deset našich otázek. Týkají se jeho podnikání i angažmá v StB,“ řekl Koller.

Uplatnění detektoru lži v politice je nápad z druhu originálních. Pokusme se proto tento nápad poněkud podrobněji rozvinout.

Při interpretaci výsledků výstupu polygrafu se v kriminalistice využívá forenzní analýzy. Polygraf sám o sobě nedokáže sdělit, zda sledovaná osoba lhala, nebo ne, závěr musí učinit člověk na základě zjištěných údajů. Otázky vybírá vyšetřovatel spolu s psychologem a vlastní vyšetření přístrojem provádí školená odborná obsluha (na rozdíl od formy volené v televizních seriálech a detektivních románech). V ČR je fyziologické vyšetřování postavené na principu dobrovolnosti, to znamená, že jeho odmítnutí nemá na podezřelou osobu negativní vliv. Výsledky polygrafu se v ČR nepovažují za důkazní formu.

Z výše uvedeného plyne, že ani případný výslech Babiše na polygrafu, i kdyby na něj přistoupil, by z povahy věci nemohl cokoli rozhodnout. Mimochodem, důvěra v „technologie“, které dokáží udělat práci za nás, je mezi jistými kruhy neutuchající. Politika je obor lidské činnosti, který je založen na interpretaci (možná by bylo trefnější slovo „manipulace“). Úspěch politika je pak kombinací jeho přesvědčovacích schopností, charisma, vystižení nálad voličstva a dalších vlivů včetně vlivu mezinárodní situace apod. V ohýbání skutečnosti jsou politici machři a jejich souboj s polygrafem by dopadl všelijak. Zejména ale není v českém právu důkazem, který by obstál u soudu. Po takové „zkoušce“ by proto bylo v éteru více otázek než odpovědí.

Nezbývá nám tak nic jiného než spoléhat se na svůj vlastní úsudek a životní zkušenosti. Jít na české politiky, potažmo politiky světové, polygrafem, je nápad typický pro moderní liberální proudy, které věří na „technologie“. Osobně vyznávám zcela jiný přístup. Jeho základem je kritický pohled na nabízené „zboží“ a vědomí toho, že politici často hovoří s patosem a všemu rozumí. A nakonec se každý volič musí rozhodnout podle svého.


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 7 718,11 Kč
Vybráno 22.05%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 797 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 2,56 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.