babiszlo
7.1.2020
Kategorie: Ekonomika

Babiš míří ke korporativismu (korporátnímu fašismu)

Loading...
Sdílejte článek:

COM/HANA LIPOVSKÁ

„K národu“ promluvili kromě prezidenta i další tři nejvyšší ústavní činitelé země: předsedové obou parlamentních komor a poprvé i premiér za hnutí ANO Andrej Babiš. „Za naší vlády stát převezme štafetu ekonomického růstu,“ řekl předseda vlády. Podle ekonomky je to významný obrat od roku 1989.

Ekonomka Hana Lipovská z brněnské Masarykovy univerzity v Interview Plus shrnuje slova, která na Nový rok, ale i z úst prezidenta republiky 26. prosince, zazněla.
.
„Z ekonomického hlediska se všechna točila kolem dvou hlavních bodů, a to je riziko nové zelené ekonomiky a za druhé, že se máme dobře, lépe nebo nejlépe za posledních 30 let… Nejnosnějším projevem, který se snažil načrtnout nějakou ekonomickou vizi, byl jen ten poslední, tedy projev premiéra,“ říká.
.
Celá Babišova promluva prý ale byla pouhou předmluvou k Národnímu investičnímu plánu, který jako ekonomka považuje za zajímavý ve třech oblastech. „Na jednu stranu se velmi silně hlásí k odkazu první republiky, především Jana Antonína Bati, na druhou stranu se snaží načrtnout jakousi hospodářskou politiku vlády. A na třetí straně je ten konkrétní seznam jednotlivých návrhů, které vláda spolu s kraji a obcemi přinesla,“ vyjmenovává..

Základní a strukturální problém Národního investičního plánu, který mluví o tom, že Česko bude během 30 let (do roku 2050) investovat ve výši 8 tisíc miliard korun, je podle Lipovské běžná rutina, kterou bychom stejně investovat museli.

„Je to na první pohled úctyhodná částka, zhruba 1,5násobek ročního HDP,… ale za první čtvrtstoletí (25 let) bylo stejným způsobem v naší zemi a v běžných cenách proinvestováno 6 tisíc miliard korun… Takže můžeme odhadovat, že bychom za 30 let těch 8 tisíc miliard utratili stejně… Národní investiční plán tedy není až tak velkolepý, jak na první pohled působí, a shrnuje jen to, co se v téhle zemi stejně dělá,“ myslí si.

Baťa vs. Babiš

Pokud má porovnat plán Bati z roku 1937 a ten vládní, o kterém mluvil premiér, říká: „Zásadní rozdíl je v tom, že Baťa říká: musíme postavit dům, zasadit zahradu a vysadit nové stromy. Národní investiční plán ale tvrdí: budeme muset každá den kupovat šest rohlíků, jednou týdně dvě lahve mléka a máslo. Jinými slovy — zabývá se běžnou rutinou státu nebo investicemi, které stejně musejí být zaplaceny.“

Ekonomka Lipovská připomíná i další důležitou okolnost, a to že „stojíme na pokraji významné ekonomické nejistoty. Pokud se chceme vyhnout pádu do recese, nebo dokonce do krize… pak dává smysl, když má vláda nějaký zásobník nápadů nebo investic. V době krize bychom pak nemuseli stavět ‚mosty do nikam‘ nebo hladové zdi.“ Pokud by byla třeba na jihu Moravy velká nezaměstnanost, tak se dá lidem práce na stavbě nové budovy České školní inspekce, která je uvedena v Národním investičním plánu.

Kde na to vzít? I tady má ekonomka nezodpovězené otázky. „Podle toho plánu, ale i premiérova projevu, se tiše předpokládá, že budou mít dál, a v neztenčené míře, k dispozici dotace z evropských fondů. To naprosto není zaručeno. Další předpoklad je, že bude dál fungovat jakási spolupráce mezi vládními investicemi, které jsou hrazeny z našich daní, a soukromým sektorem. To jsou tzv. projekty PPP, o kterých byla v projevu taky řeč.“

Silný stát, ne trh, ne firma, ne jednotlivec!

To nejdůležitější, co premiér a předseda ANO na Nový rok řekl a co ponechává na hodnocení každého voliče nebo politika, je hospodářské směřování Česka.

„Předpokládá, že nositelem hospodářského pokroku má být silný stát. Ne firmy, ne jednotlivci nebo trh, ale silný, vševědoucí, všemohoucí stát, který bude jednotlivým podnikům, možná korporacím, schopen říkat, co dělat, které silnice stavět a ty mu potom svými financemi pomohou.“

„Včera (1. ledna 2020) byl de facto oznámen třetí významný obrat v naší hospodářské politice. Před 30 lety jsme se rozhodli, že budeme chtít tržní ekonomiku, před deseti lety, kdy nabyla účinnosti Lisabonská smlouva, se měla začít zavádět sociálně tržní ekonomika. Premiér však včera naznačil, že dál hodlá jít cestou intervencionismu, dřív se tomu říkalo korporativismus. To je způsob spolupráce silného státu s podniky, které budou plnit úkoly na základě nějaké shody,“ upozorňuje.

Podle ekonomky to vyplývá nejen z národního plánu, ale Babiš to řekl téměř na konci svého projevu: „Za naší vlády stát převezme štafetu ekonomického růstu.“

Je zelená ekonomika opravdu hrozbou, nebo ne? Proč budeme mít velké problémy, pokud nebude jádro uznané jako čistá, zelená energie? Proč bychom neměli brát to, co je dobré pro Němce, jako svaté pro Čechy? A máme se opravdu dobře, nebo až tak ne? 

 


Poznámka: Paní Lipovská se musela ve výrazivu mírnit, takže použila termíny intervencionismus a korporativismus. Já bych se nebál použít přesnější termín: korporátní fašismus.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 057 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.