BURESBABISFILIPHAMACEK
10.4.2019
Kategorie: Politika

Babiš mění ministry, nejlepší zůstávají?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonAndrej Babiš jde za prezidentem Milošem Zemanem, aby s ním projednal změny na postech ministrů dopravy a zřejmě i průmyslu a obchodu. Nejrozhazovačnější ministryně Jana Maláčová má naopak podporu Jana Hamáčka.

Dan Ťok už to nevydržel s nervy a oznámil, že už nechce pokračovat na ministerstvu dopravy. Odtajnil tak záhadu jedné z možných výměn ve vládě Andreje Babiše. Další ministryní, pod kterou se údajně kymácí židle, je ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Její odchod požaduje opozice již od doby jejího ne příliš chytrého vyjádření k ceně mobilních dat v Česku. Potom její úřad nezvládl jakousi akci, na které byli zástupci pevninské Číny i Tchaj-wanu. Ti druzí museli z akce odejít kvůli protestu Čínské lidové republiky.

Ať už odejde Ťok i Nováková, nebo jen sám ministr dopravy, považuji změny ve vládě za nedostatečné. Při dělení postů mezi ČSSD a ANO připadlo v menšinové vládě křeslo ministryně práce a sociálních věcí nynější místopředsedkyni ČSSD Janě Maláčové. Aston na Neviditelném psu o ní dokonce psal jako o „Venezuele“ Maláčové, což je přirovnání, které v zásadě sedí. Venezuela je totiž pod Madurovou vládou „na hrnci“, obchody zejí prázdnotou a Madurovu režimu už přispěchalo na pomoc Rusko se svou „stovkou vojáků do mlýna“.

Vinu na tom samozřejmě nese bezpochyby i Andrej Babiš, který již před jistým časem avizoval další plošné zvýšení penzí o 900 Kč, i když mu to ministryně financí Alena Schillerová nedoporučovala a navrhovala „jen“ 750 Kč. Poté nastala další přetahovaná o výši rodičovského příspěvku, v níž nejprve ČSSD souhlasila či dokonce navrhla přídavek 80000 Kč jen pro rodiny, kterým se dítě narodí po 1. 1. 2020. Tím totiž chtěla „zprůchodnit“ variantu přídavku důchodcům o 900 Kč. Nyní už je „na stole“ varianta plošného přidání všem současným příjemcům podpory.

Tak nebo tak, českou vládu čeká dříve nebo později zásadní malér. Tím malérem je pomalejší růst HDP, který povede ke snížení příjmové stránky rozpočtu. Vláda tak bude mít už v roce 2019 potíž se splněním schváleného deficitu státního rozpočtu. Rok 2020, na který se už ministerstvo financí připravuje, vypadá podle ministryně Schillerové ještě hůře. Právě ona je nejviditelnějším zastáncem „brždění“ výdajů. Obávám se však, že v konstelaci menšinové vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM lze očekávat všechno jiné než šetřivou hospodářskou politiku vlády. Ani Schillerová s tím nic neudělá.

Největším problémem je proto pozice „Venezuely“ Maláčové, která chrlí jeden nápad za druhým jak „pomoci“ i tam, kde to není vůbec zapotřebí. Právě ona je nejvíce „zralá“ na výměnu, protože není ochotná byť i jen uvažovat o úsporách ve svém resortu. Toho se však nedočkáme a z kola ven půjdou možná ministři, kteří nebyli nijak zvlášť oblíbení, ale nebyli těmi, kteří by státní rozpočet táhli do stále většího schodku. Tak už to v české kotlině chodí.

Autor: Jan Bartoň

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 100,00 Kč
Vybráno 17.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 707 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů