PKS32f0a4_penize
26.1.2017
Kategorie: Ekonomika

Babiš, daně, miliardy a strýček Vik

Sdílejte článek:

COM/VÁCLAV MUSÍLEK

Jakpak nám Babiš rovná to podnikatelské prostředí a bojuje za spravedlivý výběr daní? Týdeník ECHO píše: Ministr financí a nejpopulárnější politik v zemi Andrej Babiš přichází s novým vysvětlením, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní poklady ani korunu na daních. Stále se ale zamotává do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. 

Jen velmi neochotně a neúplně vysvětluje lidem, kde vzal dost legálních osobních příjmů na pořízení dluhopisů Agrofertu. V roce 2013 mu na ně totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun.

„Šlo o moje vydělané a zdaněné peníze. Od roku 1993 jsem jako fyzická osoba oficiálně vydělal 1,8 miliardy korun, za tu dobu jsem na dani z příjmů zaplatil 310 milionů korun a 27 milionů korun na pojistném. Můj čistý příjem tedy byl 1,526 miliardy korun a za ně jsem nakoupil dluhopisy v ceně 1,482 miliardy korun,“ popsal pro Deník.cz ministr financí 4. ledna, kde přišel k penězům na dluhopisy. Podobně odpověděl 6. ledna v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Na otázku: „Také se uvádí, že jste podle svých daňových přiznání takové peníze nemohl mít k dispozici“ Babiš odpovídá: „Moje hrubé příjmy od roku 1993 do roku 2015 dosahují 1,86 miliardy korun. Jsou to všechno sprosté lži a účelové mediální akce organizované zhrzenými novináři. Proč nenapíšete, že jsem od roku 1993 zaplatil 310 milionů na dani a ještě 27 milionů na povinných odvodech?“

Jenže do roku 2013 to bylo jen 1,10 miliardy korun čistého. Ten rok je zásadní. Tehdy totiž nakupuje dluhopisy Agrofertu za 1,252 miliardy korun. Jen na ně mu bez ohledu na životní náklady chybí 152 milionů korun čistého. Na ten rozpor Babiš reaguje novou informací o podstatně vyšších příjmech. „Jo, já jsem zaznamenal ty vaše spekulace. Takže já bych to tady rád přečetl. Takže ta vaše pseudoanalytička by se měla naučit, že jsou příjmy zdanitelné a nezdaněné příjmy. Takže kdybyste si mohla psát, tak moje celkové příjmy od roku 1993 byly 2 531 768 228 korun. Z toho příjmy, které byly zdaněné Agrofertu, byly 1 863 801 107, z toho jsem zaplatil, a to vy určitě nenapíšete, 337 503 547 korun daní,“ řekl Babiš. V prozatím posledním dějství teď Českému rozhlasu vysvětluje, že těch nově objevených 668 milionů korun jsou nezdanitelné příjmy z akcií a prodejů firem. Bez toho, že Babiš uvede, jestli k těmto příjmům přišel ještě před rokem 2013, kdy akcie Agrofertu nakoupil, ale žádné pochybnosti nerozptýlil, píše ECHO.

K tomu se na sociální síti vyjádřil Václav Musílek: Babiš samozřejmě kecá, jako když Rudé právo tisklo. O svých příjmech, stejně jako o téměř všem, co z něho vypadne, jen tak plácá. To je od začátku babišovské politické kariéry takový folklór. Myslím, že vůbec netuší kolik peněz a čím vydělal a uvěřit tomu, že vše bylo tak křišťálově čisté, že to už křišťálově čistší být nemohlo, je stejné jako věřit, že děti nosí čáp a dárky Ježíšek. Vlastně ještě horší, protože dvěma zmíněným pohádkám do jistého věku věřit lze a je to docela roztomilé. Na té babišovské opravdu nic roztomilého není.

Na druhou stranu Andrej Babiš nebyl do roku 2013 politikem a může si tedy vcelku o tomto období plácat, co chce. Jeho problém nastává až na podzim 2013. Vstupem do vlády v sobě koncentroval ekonomickou a politickou moc způsobem, který je v demokratických společnostech naprosto nepřijatelný. Jejich oddělení je základním předpokladem fungování demokratického kapitalismu, který u nás Babišovým vstupem do vlády a neochotou vzdát se vlastnictví Agrofertu de facto přestal existovat.

Od té doby žijeme v oligarchickém politickém uspořádání se všemi jeho negativními rysy. Především s nezřízeným sosáním veřejných prostředků do rozpočtů oligarchových společností, protlačováním zákonů a legislativních opatření v jejich prospěch (např. zelená nafta) nebo zneužíváním svého postavení k uchvácení dalších segmentů trhu (stavebnictví). To pomíjím šílenosti s kontrolním hlášením a EET, které zase mohou dobře posloužit vůči konkurenci a ještě zabaví živnostníky a firmy natolik, že jim nezbude mnoho času na reptání.

Smutné je, že Babišovy kroky sice už narazily u jeho politických konkurentů a vyvolaly lex Babiš, nicméně na jeho voliče zatím nijak negativně nezapůsobily. Samotného Andreje Babiše lze pochopit. Prostředí komunistické nomenklatury, z něhož vzešel, mu demokratické principy určitě nevštípilo. Ale naučilo jej predátorskému přístupu ke svému okolí, který Babiš zdatně uplatňuje jak v byznysu, tak v politice. Lpění na principech demokratického kapitalismu jej nezakrytě otravuje a považuje je za archaismy, které mu zbytečně brání v dalším rozletu. Je na pováženou, že se s tímto přístupem identifikuje i nemalá část voličů, kteří z babišovského prostředí komunistické věrchušky většinou nepocházejí. Ale i tady platí, že všeho do času.

Dovětek: Babišovu velkému kamarádovi a spoluhráči z tenisu Standovi Grossovi zlomil svého času premiérský vaz pouhý miliónek na byt, který mu prý přinesl v igelitce nemajetný strýček Vik, protože Standa nemohl nijak prokázat jak si na luxusní hnízdo legálně vydělal. Nebureš má stejný, ale o mnoho řádů větší problém. Ustojí to, nebo se naše společnost již posunula do stavu absolutní voličské apatie a kobliha zdarma to vše vyřeší?

ZDROJ: Václav Musílek,  Týdeník Echo

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 283 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.