BLATNYBABIS
31.10.2020
Kategorie: Politika

Babiš, Blatný – dva, co to podepsali

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNový ministr zdravotnictví několik desítek hodin mlžil o svém (ne)podpisu prohlášení Milionu chvilek proti Andreji Babišovi. Ten už sedm let tvrdí, že StB nic nepodepsal.

Bylo by to jenom na mávnutí ruky, kdyby nový ministr zdravotnictví přiznal ihned svůj podpis pod petici Milionu chvilek proti Andreji Babišovi. Tím, že nejprve mlžil o tom, že to mohl jeho jménem podepsat někdo jiný, si u mě dost pokazil reputaci. Nicméně, po dni kličkování se přiznal, že to podepsal. V tištěné Mladé frontě Dnes ze soboty 31.10.2020 dokonce Jan Blatný tvrdí, že „nemá, co skrývat“. O.K. Tak proč to mlžení kolem údajného nepodepsání. Lidsky to dokážu pochopit, když se jedná o věc relativně starou, ale politicky je to více méně velmi špatný vstup do funkce. Titulek rozhovoru s Blatným v MfD je pak „silný“ – Neustoupím ani premiérovi. Byl bych rád, aby si počínal tak, aby byly jeho kroky pochopitelné a aby se jeho názory neměnily co dva dny. Právě na tuto (ne)politiku totiž dojel jeho předchůdce.

Máme tedy o čem přemýšlet. Babiš se už mnoho let soudí o to, že nebyl spolupracovníkem StB na Slovensku. Dokonce jeden soud vyhrál díky svědectví bývalých příslušníků StB, kteří tvrdili, že Babiš je veden ve svazcích StB neoprávněně. Tento rozsudek však byl zrušen a Babiš tak stále nemá čisté lustrační osvědčení. To byl jediný důvod, proč neměl být jmenován do vlády jako ministr financí po volbách v roce 2013. Prezident republiky Miloš Zeman, tehdy pár měsíců ve funkci, tuto podmínku Babišovi „prominul“ s tím, že poslanecká sněmovna přijme zákon o státní službě alespoň v prvním čtení. Stalo se a Babiš byl jmenován do vlády. Co se spolupráce Babiše s StB týče, je zajímavá snad jen jedna okolnost – neslyšel jsem ani nečetl nic o tom, že by se nějaká postižená osoba Babišovým udavačstvím přihlásila. To na Jarka Nohavicu za jeho potvrzenou spolupráci s StB nadávají muzikanti, které údajně poškodil – viz Jaroslav Hutka a jeho píseň Udavač z Těšína. O žádné oběti Babiše nemám povědomí, takže se buď snažil málo nebo vůbec a jeho zprávy tak byly z pohledu StB „bezcenné“? Nevím. Babiš se chce soudit, dokud své jméno neočistí. Teď má ale poněkud jiné starosti a musí řešit údajný „střet zájmů“.

Vraťme se ale k případu Blatného podpisu petice Milionu chvilek. „Neumím vám k tomu nic říci, prostě neumím,“ odvětil Blatný v rozhovoru pro páteční Právo na to, že jeho jméno je na petici proti Babišovi. „Obecně se k tomu vyjádřím tak, že jste viděli například můj údajný twitterový účet, který také není můj,“ dodal. Řekl, že je možné, že ho pod petici Milionu chvilek pro demokracii podepsal někdo jiný. Zato v prvním rozhovoru po svém jmenování přiznal, že není ani voličem ANO, ani ČSSD. „Nejsem ani volič žádné z koaličních stran,“ uvedl. Na to, že jméno Blatného i jeho ženy Dany je na petici namířené proti Babišovi, upozornil ve čtvrtek reflex.cz a nový ministr zdravotnictví na tuto věc odpovídal vyhýbavě hned po svém jmenování, když ho Babiš uvedl do úřadu. (30.října 2020)

A sobotu 31.10.2020 už bylo všechno jinakPřiznávám, že když jsem byl poprvé dotázán na podpis pod peticí spolku Milion chvilek pro demokracii, tak mě to zaskočilo. Jakkoliv nejsem profesionální petent, petic jsem za život podepsal několik. Proto jsem reagoval takto. Během odpoledního rozhovoru pro Právo byl pak dotaz už konkrétnější. Přesto jsem si fakt, že jsem tak učinil, hned nevybavil a redaktorovi řekl, že nemohu vyloučit, že stejně jako můj falešný Twitter, i můj podpis na petici nemusí být pravý. Poté mě kontaktoval zástupce Milionu chvilek pro demokracii a potvrdil pravost mého podpisu z roku 2018. Proto potvrzuji, že jsem v roce 2018 petici podepsal. Nemám proč to skrývat, nemyslím si, že by toto měl být argument pro diskreditaci mé osoby. Každý přece může vyjádřit svůj názor.

Nevím, kolik petic pan Blatný kdy v životě podepsal, aby si to „neuvědomil“. Považuji jeho mlžení v této věci za neupřímné, nicméně pochopitelné. Poté, co sám Babiš prohlásil, že ho podpis Blatného pod peticí nezajímá a že preferuje odbornost, si podle Blatného oba pánové „vše vyříkali“.

Ovšem, obávám se, a to velmi, že i Blatný se považuje za odborníka, který „nepřišel dělat politiku“. Právě na tomto bodě ztroskotal jeho předchůdce, ten dokonce tvrdil, že ho politika „nezajímá“. Blatný je z povahy ministerské funkce nejvýše postavený politik ve zdravotnictví a musí se politikou zabývat, minimálně v tom, aby byl co nejkonsistentnější. Bylo by proto dobře, aby podobné faux pas moc často neopakoval. Mohl by dopadnout stejně jako jeho předchůdce.

Jaké z toho plyne poučení? Nic nepodepisovat? Možná, nejlepší je ale dle mého soudu nekličkovat a říci pravdu. Ostatně, říkává se , že s pravdou nejdál dojdeš – i když si, jak říkají pesimisté, můžeš cestu někdy hodně prodloužit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 109 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)