GREEN2
3.12.2020
Kategorie: Společnost

Až budou emise za hranicemi, klima bude zachráněno

Sdílejte článek:

ALEXANDRA DÍTĚTOVÁ

Na Technetu vyšel skvělý článek s titulkem: U nás je zeleno, zašpiní se jinde. Pařížská dohoda ignoruje obří problém. Proč mnozí před touhle pravdou zavírají oči?

Autor článku, kterým je Radomír Dohnal, napsal: Receptem členských zemí EU na řešení klimatické neutrality se zatím zdá být přenesení produkce emisí do jiných, nečlenských zemí. To ale planetě nijak neprospěje.“ A svoje tvrzení podložil čísly, která jsou velmi výmluvná. „Rozvinuté země odstranily za údobí 1990-2008 16 gigatun CO2 ve svých emisích. V rozvojových zemích, které se zapojily do mezinárodního obchodu, se pak emise zdvojnásobily.“ Já k tomu dodám další čísla. Emise v Evropské unii v roce 2019 meziročně poklesly o 160 milionů tun, tj. o 5 %. Světové množství emisí CO2 ale zůstalo stejné.

Jde o důkaz, že EU sama globální klima zkrátka nespasí. Proto opravdu nechápu, proč nejenže tak tvrdošíjně trvá na zvolené cestě, která nás všechny stojí spoustu peněz, ale ještě chce zrychlovat. Připomíná mi to známé rčení, je to sice do kopce, ale za to delší cesta. V tomhle případě je to hlavně neskutečně drahá cesta. To by samo o sobě ještě mohlo být pochopitelné. Jsme bohatý region, můžeme si ekologizaci dovolit. Problém ale je, že ta cesta nefunguje.

Článek na Technetu to krásně ukazuje na příkladu Velké Británie. Ta podle zprávy Světového fondu pro ochranu přírody sice dokázala: „utáhnout kohout vlastním emisím, a díky zefektivnění průmyslu snížit národní uhlíkovou bilanci o více než 40 %. Jenže tím o zhruba 46 % zvýšili emise mimo své hranice. V zemích, které je nyní zásobují.“

Tak k čemu je to vlastně dobré? Proč to děláme? A proč to nezačneme dělat jinak? Mluví se o fenoménu tzv. černého svědomí. Prý nás trápí, že zatěžujeme klima. Ve Švédsku se dokonce ujalo slovo „flygskam“ označující výčitky svědomí z létání.

To bych i brala, ale řešením přece není jakési sebemrskačství, které klimatu sice nepomůže, ale my kvůli němu zchudneme. Prostředky, které máme, by přece bylo mnohem efektivnější vydávat takovým způsobem, aby se dařilo emise snižovat opravdu globálně. A také, abychom se dokázali změnám klimatu přizpůsobit. A nejen změnám klimatu, ale také stále vzrůstajícímu počtu lidí na planetě. Obě věci spolu nepochybně úzce souvisí.

Obávám se, že klíčový problém je v tom, že můj způsob by vyžadoval spoustu práce a méně prostoru pro obrovské kšefty. Teď je totiž hlavně v EU taková atmosféra, že jak je něco zelené (nebo se to tak alespoň tváří), tak se na nějaké to euro nekouká. Tedy spíš na stovky miliard eur. Jde o tak obrovské částky, že by se za ně daly zařídit spousty skvělých věcí. Takhle to ale bohužel v životě moc nechodí. Peníze jsou příliš mocná čarodějka, než aby neokouzlily dostatek vykuků, kteří je chtějí mít ve svých kapsách.

A stačí k tomu celkem málo, tvářit se dostatečně zeleně. A taky dostatečně odhodlaně. My ty emise snížíme o 40, ne o 55, ne o 65 procent! Že ve skutečnosti nezmizi, jen odletí za hranice, je už tak nějak jedno.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 000,00 Kč
Vybráno 37.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 061 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.