AUTOMOBILKA
25.10.2021
Kategorie: Ekonomika

Automobilky žijí v bludu, říká šéf největšího výrobce čipů, žádný brzký konec krize nepřijde

Sdílejte článek:

PETR MILER

Nedostatek polovodičů posílá výrobce aut do kolen a někteří z nich už se vzdali naděje, že by letos mohlo dojít k jakémukoli zlepšení. Očekávání lepších zítřků směřují k roku 2022, šéf Intelu ale říká, že marně.

 

Změna je jediná jistota, kterou v životě máme, říkají moudří. A mají pravdu – zachování statu quo v jakémkoli ohledu je jen jedna z miliard variant dalšího vývoje a šance, že dojde právě na ni, je pramalá. Přesto člověka někdy překvapí, jak rychle a jak moc se věci změní.

Před dvěma roky touto dobou jsem asistoval koupi pár nových aut a byť už tehdy se situace v odvětví komplikovala pod tíhou tlaku Evropské unie na minimalizaci papírových emisí CO2 u prodávaných aut, mohli jste si stále vybírat z nespočtu nabídek a tlačit obchodníky ke zdi při snaze domoci se co nejnižší ceny. Dnes? Nevyrábí se statisíce a miliony aut a když přijdete k prodejci nových vozů, že byste něco chtěli za podmínek dosažitelných před dvěma léty, většina se vám leda vysměje.

Koronavirus a neustálé omezování toho či onoho zaťalo do dodavatelsko-odběratelských řetězců s čímkoli obrovské rány, které se ani dnes nezacelují. Naopak, celá krize nyní vrcholí, od automobilek ale obvykle slýcháme něco v tom smyslu, že nejhůře už bylo, že ode dna se dá jen odrazit a že další cesta už bude mířit jen vzhůru. Budeme rádi, když to tak bude, ale z opatrnosti jsme nuceni dodat, že na dně se dá dlouho zůstat, dá se od něj jen velmi pomalu zvedat a nebo dostat další rány, které vás dostanou až pod něj.

to poslední se může stát, dnes se ale podržíme už notoricky známého problému s čipy. Právě ten zastavil výrobu ve Škodě Auto a má trvat další měsíce, než se produkce znovu pořádně rozjede. Ale stane se to? A když na to přijde, bude to vážně pořádný rozjezd? Už nedávno citovaný šéf Intelu říká, že optimismus automobilek není ničím podložený a žádný konec krize se zdaleka nerýsuje.

Pat Gelsinger říká, že potíže budou pokračovat po celý rok 2022 a nevidí naději, že by rovnováha mezi nabídkou a poptávkou mohla nastat kdykoli dříve než v roce 2023. Čipů žádaných automobilkami je prostě málo, nové hned tak vznikat nezačnou a ochota automobilek adaptovat se na jiné je z racionálních důvodů omezená. I Gelsinger tedy věří, že to nejhorší prožíváme teď, žádné zázračně rychlé zlepšení ale prostě nemá jak přijít a postupné drobné zlepšování situace dramaticky rychlou spásu prostě nepřinese.

Problémy tak podle Gelsingera mají trvat ještě nejméně rok a to je pro celý automobilový svět opravdu špatná zpráva. Analytické firmy jako IDC navíc očekávají, že nedostatek se v roce 2023 změní v přebytek, nebo bude trvat uměle déle právě kvůli obavám z přebytků. Vybalancovat nabídku a poptávku bude tedy zjevně ještě běh na dlouhou trať a byť nikdo neví, jakého králíka má ta či ona automobilka v klobouku, věřili bychom spíše predikcím šéfa Intelu než doufání automobilek. Ty ještě totiž docela nedávno říkaly, že v druhém letošním pololetí už problémy nebudou. A současnou situaci znáte.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 163 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)