AUKUS
23.9.2021
Kategorie: Politika

AUKUS

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Motto: Když si USA mohou vytřít řiť i jadernou mocností, jakpak asi dopadneme my? 

Řekl bych, že jste všichni zaregistrovali nejnovější americký diplomatický počin spočívající v tom, že vznikl nový protičínský pakt mezi USA, Velkou Británií a Austrálií. To by v podstatě nebylo nic divného, Protinožci nedávno zjistili, že ve své části světa už nejsou od Číny daleko. Že ti šikmovoký žluťáci mají nějak podezřele velké válečné námořnictvo, podezřele moc si dovolují a ten australský kontinent je sice nejmenší, ale na to kolik lidí v Austrálii žije, mají poměrně nechutně dlouhou hranici a nechutně moc prázdného prostoru, takže potenciální diverzanti mohou snadno přistávat a mají se i kde schovat…

Australští čínobijci tak už dávno bijí na poplach a vymýšlejí, co by se s touto situací dalo dělat. Ta Čína je v poslední době čím dál větší velmoc a když žijete u takové velmoci blízko, tak si nevystačíte s dehonestováním a posmíváním se v novinách. Ostatně to se ukáže i u nás, uvidíte, jak rychle všichni novinářští ratlíci ztichnou, pokud se Putin naštve a ruská armáda překročí nějaké ty západní hranice. Ale zpět k protinožcům… 

Austrálie se tedy rozhodla, že si na obranu vlastního pobřeží koupí ponorky. To víte, když jste kousek od žlutého nebezpečí, tak musíte dávat pozor, abyste to nepřehnali. Abyste neodstartovali nějaké ty závody ve zbrojení, aby se vaše Sydney nedostalo na čínské válečné mapy a tak podobně. Proto uděláte velmi obezřetnou a opatrnou dohodu – koupíte si ponorky z Francie. Tyto ponorky jsou dieselové, poměrně malé, hodí se na obranu pobřežních vod, pod vodou vydrží tak akorát na tento úkol a váš potenciální žlutý nepřítel z toho nemá hlavu v pejru, protože Žluté moře těmito ponorkami fakt neohrozíte. Jen se čínští stratégové budou zaobírat výpočtem, kolik techniky, zbraní a sil by museli nasadit, aby v případě invaze tyto ponorky eliminovali a třeba dojdou k tomu, že Austrálie nestojí za námahu. 

Tož si promluvíte s Francouzi, ujistíte je o pěkném velkém nákupu, francouzské loděnice se těší, protože nikdo jiný francouzské lodě nechce, protože Francie je nespolehlivý dodavatel, jak se ukázalo s výsadkovými loděmi pro Rusko… Ještě nedávno australský premiér ujišťoval Macrona o spolehlivém partnerství. 

A pak najednou… z ničeho nic, ale fakt z ničeho nic vyjde najevo, že obchod s Francií nebude, protože bude obchod s USA. Amíci dodají nikoliv dieselové, ale jaderné ponorky. Zároveň se podepíše nový “obranný pakt”. A do poslední chvíle o tom nikdo nevěděl…

Macron je samozřejmě řádně naštvaný a to tak moc, že odvolal z Austrálie i USA velvyslance. Však má důvod…  to že sešlo z velkého zbrojařského obchodu, to se stává. Dokonce se to stává dost často. Ale nestává se, že by kolem toho nebyla dlouhá složitá jednání, kde se to hemží diplomaty. V normálním světě by Austrálie nejprve vysílala signály, že se něco změnilo, že ponorky možná nechce, pak že je vůbec nechce a pak že to udělá nějak jinak… Rozhodně není úplně běžné, že taková velká věc přijde jako blesk z čistého nebe. Tohle chce také značný talent, aby jeden spojenec intervenoval u druhého spojence a spolu vyšachovali třetího spojence. 

Krátce odbočím k důsledkům… Samozřejmě žádnému našemu pravdomluvnému médiu vůbec nestálo za to informovat, že prodej jaderných ponorek Austrálii je jaksi protiprávní, protože existuje nějaká dohoda a nešíření jaderných zbraní. Tohle je jen detail, protože co Biden dělá, to dobře dělá a na zlou Čínu je třeba si došlápnout. 

A teď krátký logický řetězec… Když koupíte od USA jaderné ponorky, tak kromě ponorek potřebujete i rozsáhlou infrastrukturu. Ty ponorky musejí někde parkovat, musí být možné dělat jejich údržbu, možná není nutné přímo v Austrálii měnit reaktory, ale rozhodně musí být možné na tomto hi-tech zařízení lecos opravit. Takže kromě ponorek potřebujete i nějakou tu základnu. Nejspíš ne jednu, ale alespoň dvě. 

Když máte základnu schopnou obsloužit jadernou ponorku, tak tam může připlout nejen australská, ale klidně i americká jaderná ponorka, vždyť jde o stejné typy.  To hodně mění strategickou situaci… 

Jaderná ponorka je věcička drahá jako sviňa. Dražší už je jen provoz letadlové lodi. Taková jaderná ponorka má ale jednu výhodu. Může plout pod vodou klidně až do toho Žlutého moře. Vypluje ze Sydney, ponoří se a nikdo neví, kterým směrem se ve skutečnosti vydá. V blízkosti Austrálie není jen Čína, ale také velmi lidnatá a relativně bohatá Indonésie. Není to daleko ani do Vietnamu, na Filipíny a vlastně ani do Indie.  Generální štáby všech těchto zemí teď přemýšlejí, jak na tuto situaci reagovat. Ne, není to nic příjemného, když víte, že brzy můžete mít jaderné ponorky takřka pod zadkem. 

Já bych si proto myslel, že Čína začne dělat nějaké svoje kroky a budou to kroky velmi asertivní, protože prostě musí. Nemůže si dovolit nereagovat na základnu jaderných ponorek. Samozřejmě to neznamená, že by Čína musela hned dělat nějaké vojenské kroky, ale rozhodně v regionu přibude zbraní, základen, nouzových plánů a zřejmě lecjaké jaderné rakety dostanou nové cíle. V případě konfliktu je nutné jako první zničit ponorkové základny…  

Postavit pro Austrálii jaderné ponorky, to není akce na tři měsíce. To potrvá roky. Dlouhé roky. Divil bych se, kdyby v čase, který zbývá, Čína nejednala. Tohle je věc, kterou v Pekingu nepřejdou jen tak. Nevím samozřejmě nic o tom, jaké má Čína možnosti, ale rozhodně se o tom dozvíme. Naše média si nenechají ujít příležitost informovat o “čínských provokacích.” Tak jenom bychom si měli vzpomenout, že je to právě kvůli tomu, že smlouva o nešíření jaderných zbraní je další cár papíru použitelný jen jako toaleťák. Proč by například taková Malajsie neměla mít také nějakou jadernou ponorku že? 

A teď k nám do Evropy… 

Uvědomuje si u nás někdo na vládě, že USA docela klidně a s přehledem vyjebaly s jadernou mocností? Francie sice není tak velká mocnost, jak si tamní obyvatelé myslí, ale má jaderné zbraně, má jaderné ponorky a má jedinou jadernou letadlovou loď mimo USA. Má také na kontinentě poměrně velkou armádu, která je rozhodně bojeschopnější než wehrmacht  bundesewehr.  Francie je také poměrně velký trh i velká ekonomika. Přesto v USA neviděli žádný problém s nimi vyběhnout. 

Dovedete si představit, že jsme mnohem menší země, mnohem menší ekonomika, máme mnohem menší moc – předpokládá takový Opata, že by USA mohly stejně hladce vyjebat i s námi? Francie ještě nedávno na americkou žádost tlačila na Malijskou vládu, ať nepřipustí účast ruských žoldáků. A za pár dní tohle… 

Přepokládá u nás někdo, že v pátek může přijít z US embasy požadavek zase někde vyfotit Čuka a Geka, zadržet nějakého ruského občana, spustit nějakou aférku, obvinit z toho Rusko… a v pondělí nám americký soudruh Biden oznámí, že právě s Putinem podepsali restart vzájemných vztahů? 

Ono to k tomu totiž směřuje… Když se podíváte na poslední americké kroky, tak tam vidíte, že si konečně uvědomili, že Čína je jejich největší nepřítel. A také si v poslední době uvědomili, že nejsou schopní bojovat na více frontách. Proto to překotné stahování, proto ty ukončené intervence. Prostě je zapotřebí si uvolnit síly… Čína buduje námořnictvo a pokud ho vybuduje, USA už nebudou na moři jediným pánem. Všechny síly musejí směřovat tam do Pacifiku.

Je jen otázkou času, kdy si v Bílém domě nějaký poradce uvědomí, že Rusko v současné době nemá na to, aby ovládlo oceány. Že není důvod na Rusko tlačit, protože nějaké Evropa je Američanům ukradená.  Že by se s Ruskem dal udělat dobrý obchod. Volnější ruka v Evropě za spojenectví proti Číně. Koneckonců je i v Putinově zájmu nepěstovat si vedle svých hranic příliš silného úhlavního přítele. Jaké to asi bude, když naši ratlíci zjistí, že sice štěkali, ale páneček je už nepotřebuje? Ba naopak, že ze dne na den je mu český protiruský postoj na obtíž? Jak asi zareagují čeští rusobijci, až přímo z USA přijde rozkaz připustit k tendru na Dukovany Rosatom, protože je to součástí širší dohody mezi velkými kluky? 

Chápe u nás někdo, že dnes ještě usnou s vědomím skvělého přátelství s USA, ale zítra ráno  pak zjistí, že všechno už je jinak? 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 176 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 3,87 out of 5)
Loading...
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)