Asia-Bibi-2-main_article_image
18.11.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Asia Bibi: Pákistánská soudní zrada

Sdílejte článek:

GIULIO MEOTTI

  • “Žádám prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, aby nám pomohl opustit Pákistán.” – Ashiq Masih, manžel Asie Bibi.
  • “Umístění Asie Bibi na seznam ECL [no-fly list – seznam lidí kterým není povoleno odletět ze země] je jako podepsání jejího trestu smrti.”– Wilson Chowdhry, předseda Britské pákistánské křesťanské asociace.
  • Zákony o rouhání v Pákistánu “byly používány cíleně proti náboženským menšinám, k realizaci osobní vendety a k provádění nelegálního násilí. Obvinění na základě malých nebo žádných důkazů musí bojovat o to, aby obhájili svoji nevinu, zatímco se rozvášněné davy snaží zastrašit policii, svědky, prokurátory, právníky a soudce.” – Amnesty International.

Na snímku: Ashiq Masih, manžel Asie Bibi, společně s jejich dcerou Eisham Ashiq v roce 2015 v kampani za propuštění Asie. (Zdroj fotografie: HazteOir / Flickr)

Radost z osvobození Asie Bibi trvala sotva 24 hodin. Křesťanská matka pěti dětí z Pákistánu byla nucena strávit osm let ve vězení, většinu času odsouzena k smrti, údajně za “rouhání”, než ji Nejvyšší soud očistil od jakéhokoli obvinění.

“Nemohu uvěřit tomu, co slyším, opravdu teď půjdu ven?” “Opravdu mi dovolí odejít?”, řekla podle zpravodajské agentury AFP Asia Bibi při telefonickém rozhovoru po historickém rozsudku.

Bohužel okamžitě vypukly masové pouliční protesty extremistických muslimů a přinutily vládu, aby odložila její propuštění. V některých oblastech byla z bezpečnostních důvodů vypnuta telefonní síť. Nepokoje způsobily uzavření škol v Islámábádu, Paňdžábu a Kašmíru. Byly zablokovány silnice, v důsledku čehož byly paralyzovány části Islámábádu, Láhauru a dalších měst. Křesťanské školy varovalyrodiče, aby kvůli obavám z násilí přišli pro své děti. Kostely byly uvedeny do nejvyšší pohotovosti. Demonstranti nesli plakáty s nápisy: Pověste Asii Bibi.

“Pokud umožní, aby Asia odešla ze země, tak bude válka,” varoval Khadim Hussain Rizvi, vůdce islamistické strany Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLP), která podporuje zákony o rouhání.

Hrozby zdivočelých davů, které volaly po její smrti a varovaly před národními nepokoji, patrně zafungovaly. Pákistánská vláda poté, co prohlásila, že zabrání tomu, aby Asia Bibi opustila zemi, byla nyní obviněna z podepsání jejího trestu smrti.

Vláda očividně pod tlakem podepsala dohodu, v níž vyhověla mnoha požadavkůmTehreek-e-Labbaik. Pákistánská vláda také přislíbila, že nebude bránit právní petici ke zrušení propuštění Asie Bibi a naopak k uvedení jejího jména na “seznam nepovolených odletů” (exit control list, ECL), to je na seznam lidí, kterým není dovoleno odletět ze země.

“Umístění Asie Bibi na seznam ECL je jako podepsání jejího rozsudku smrti,” řeklWilson Chowdhry z Britské pákistánské křesťanské asociace.

Analytik Mosharraf Zaidi tweetoval, že “dohoda byla ‘historickou kapitulací‘”.

“Je téměř jisté, že Asia Bibi po svém propuštění nebude moci žít v Pákistánu.”napsal slavný pákistánský spisovatel Mohamed Hanif v deníku The New York Times.

“Smlouva, která ji znemožnila opustit zemi, uděluje tiché povolení islamistické straně Tehreek-i-Labaik, aby ji pronásledovala a zavraždila,”napsal Robert Spencer, aktivista pro lidská práva a autor 18 knih, včetně bestsellerů v žebříčku deníku New York Times.

Manžel Asie Bibi Ashiq Masih právě požádal o azyl ve Spojených státech, Kanadě a Anglii.“Žádám premiérku Spojeného království, aby nám pomohla a pokud možno poskytla svobodu,”řekl“Žádám prezidenta Spojených států, Donalda Trumpa, aby nám pomohl opustit Pákistán.”dodal. Dohoda mezi islamisty a vládou je považována za zradu. “Dohoda mnou zcela otřásla,”prohlásil Masih. “Současná situace je pro nás velmi nebezpečná. Nemáme žádnou jistotu, občas se schováváme a často měníme místo našeho pobytu.”

Osud Asie Bibi zatím zůstává nejistý.

Pákistán, země se 197 miliony obyvatel, ozbrojená jadernými hlavicemi a spojenec Západu s 97 % muslimského obyvatelstva, se zbláznil kvůli spravedlivému osvobození této křesťanky. Pákistánský soudní systém ji osm let mučil tím, že ji věznil na samotce bez oken. Nyní, pokud bude Asia Bibi osvobozena, jsou nespočetné tisíce připraveny ji zabít.

Islamisté si myslí, že osvobozením Asie Bibi je v sázce otevřenější Pákistán, porážka zákonů šaría a určitá naděje pro několik zde pronásledovaných křesťanů. Její utrpení jasně ukazuje, jak se v Pákistánu rozpadá vláda zákona. Podle Amnesty International:

“Pákistánské zákony o rouhání jsou přehnané, vágní a donucovací. Byly používány cíleně proti náboženským menšinám, k realizaci osobní vendety a k provádění nelegálního násilí. Obvinění na základě malých nebo žádných důkazů musí bojovat o to, aby obhájili svoji nevinu, zatímco se rozvášněné davy snaží zastrašit policii, svědky, prokurátory, právníky a soudce. “

Nedávné útoky na pákistánské křesťany zahrnujíútok na kostel v Kvétě v prosinci 2017, kde bylo zabito 9 lidí; sebevražedný útok zaměřený na křesťany, slavící Velikonoce v březnu 2016 na dětském hřišti v Láhauru, kde zůstalo 70 mrtvých; dva pumové útoky na kostely v Láhauru v březnu 2015, které zabily 14 lidí; dvojnásobný sebevražedný pumový útok v péšávarském kostele v roce 2013, který za sebou zanechal zhruba 80 mrtvých; téměř 40 domů a jeden kostel zapálených chátrou v roce 2009 ve městě Gojra v Paňdžábu, kde bylo osm lidí upáleno zaživa. V březnu 2017 osvobodil pákistánský soud 20 osob, které byly součástí davu, který upálil zaživa křesťanský pár, falešně obviněný z “rouhání”. Křesťanský pár byl mučen a jejich těla spálena v cihlové peci.

“Jediným trestem pro rouhajícího je smrt,”skandovali muslimští extremisté v ulicích Pákistánu po osvobození Asie Bibi. Její právník, Saif Mulook, již ze strachu o život odletěl ze země, ale uvedl, že riziko si zaslouží odměnu. “Myslím, že je lepší umřít jako statečný a silný člověk, než umřít jako myš a strašpytel,”řekl.

Muslimští soudci, kteří osvobodili Asii Bibi, předseda Nejvyššího soudu Mian Saqib Nasir a soudce Asif Khos, také obdrželi hrozby smrtí. Nepochybně si byli vědomi velkého nebezpečí pro svůj život, ale odvážně šli a riskovali, že se stanou terčem zdivočelých skupin.

“Všichni tři si zaslouží být zabiti,”prohlásil v Láhauru islamistický vůdce Mohamed Afzal Qadri.“Buď by je měla zabít jejich ochranka, jejich řidič, nebo jejich kuchař… Kdokoliv, kdo k nim máte přístup, zabijte je ještě před večerem.”

Asia Bibi každý den riskuje, že bude těmito extremisty zavražděna. Ostraha ve věznici oznámila, že dokonce minulý měsíc, před jejím osvobozením byli odhaleni dva vězni, kteří se chystali ji uškrtit. Od roku 1990 bylo v Pákistánu zabito 62 lidí, kteří byli obviněni z “rouhání”.

Salman Taseer, statečný muslim, který byl guvernérem pákistánské provincie Paňdžáb, zaplatil svým životem jen za to, že Asii Bibi vyjádřil podporu; byl zavražděn jeho vlastním tělesným strážcem, který řekl: “Udělal jsem to proto, že pan Taseer nedávno obhajoval navrhované změny zákona o rouhání.” Malik Mumtaz Qadri, vrah Taseera, který byl později za tento zločin popraven, se stal v Pákistánu hrdinou a “mučedníkem”. Byla po něm pojmenována jedna mešita, lidé se svými dětmi přicházeli, aby ho viděli ve vězení a on sám vydal CD, které sám ve vězení nazpíval.

Kdyby byla Asia Bibi zavražděna, byla by to obrovská porážka pro jakýkoli druh soudního procesu a gigantické vítězství proti křesťanům – srovnatelné s vyhnáním křesťanů z jejich domoviny v Iráku.

O Asii Bibi, tak jako o ostatní křesťany v jižní Asii, máme teď velký strach. Ale Západ zřejmě vůbec nezajímá, že je Asia Bibi pronásledovaná a že je na ní pořádaná štvanice. Téměř týden násilných protestů a ohrožení jejího života nepřiměli evropskou veřejnost, aby vyrazila do ulic a požadovala její svobodu a bezpečnost. Nepřišla žádná rezoluce z jinak docela hlasité Rady OSN pro lidská práva v Ženevě. Na Pákistán nebyl vyvíjen žádný tlak, který by zajistil její okamžité a bezpečné osvobození. V EU nebyly svolány žádné konference ani v Bruselu, ani ve Štrasburku.

Evropské a západní vlády by měly udělat všechno pro to, aby Asii Bibi zachránily. Nabídněte jí své čestné občanství, jako město Paříž v roce 2015. Schovejte ji na některém velvyslanectví v Pákistánu. Ale především jí poskytněte azyl v západní demokracii.

Během posledních několika let byl Pákistán centrem mnoha islamistických pokusů omezit svobodu projevu na Západě. Islamističtí extremisté se vzbouřili, když dánské noviny Jyllands Posten publikovaly karikatury Mohameda. Geert Wilders v srpnu 2017 zrušil po rozsáhlých protestech v Pákistánu soutěž o nejlepší karikaturu proroka Mohameda. K násilným nepokojům došlo v Pákistánu také po masakru v kancelářích francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo.Pákistánský ministr nabídl odměnu ve výši 100 000 amerických dolarů každému, kdo zabije muže, který natočil film “Nevinnost muslimů” (“Innocence of Muslims”). Slovo “rouhání”, které visí nad hlavou Asie Bibi, je to samé slovo, které používají extremističtí muslimové, když útočí na Západ.

Soudci při osvobození Asie Bibi prohlásili“Zdá se, že Asia Bibi je slovy ze Shakespearovy hry Král Lear osobou, vůči které bylo hřešeno daleko víc, než hřešila sama.

Pomůže Západ této pronásledované křesťance? Je jednou z nás.

Autor: Giulio Meotti, překlad původního textu: Asia Bibi: Pakistan’s Judicial Betrayal, překlad: Josef Janeček

Giulio Meotti je kulturní redaktor deníku Il Foglio, italský novinář a spisovatel.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 122 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...