NEROUSKA
18.11.2020
Kategorie: Společnost

Arogantní dýchání

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVASlova jsou mocná a ve válce o virus jsou užívána jako zbraň velice často. Důmyslným užitím slov lze leccos významově posunout, přičíst něčemu negativní konotace, dehonestovat oponenta, ani se nenaděje.

Přesně to se stalo s rouškami.

Bylo by jistě pochopitelné, kdyby epidemiologové na veřejnost apelovali slovy “noste roušku, chráníte se před nákazou”. Tím by byl položen důraz na individuální ochranu jednotlivce, v podstatě na sobecké, ale účinné chování. Ale to bylo zřejmě shledáno nedostatečně efektivním. Nebo nedostatečně ušlechtilým.

Proto se poté, co bylo nošení roušek nařízeno povinně, objevil slogan „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chráně mne“. Velmi rafinovaně se tak z nenošení roušky stal nedostatek ohleduplnosti. A hned vzápětí se z nedostatku ohleduplnosti stala AROGANCE.

Pozoruhodný vývoj. Lidé najednou měli důvod hlídat se vzájemně, nadávat si (za nedostatek “ohleduplnosti”), dokonce udávat.

Aktuální situace je taková, že každý, kdo se chce chránit, tak může učinit. K dispozici jsou účinné respirátory a jiné způsoby ochrany, například zachovávání odstupu.

Proč by tedy měla být v nenošení roušky spatřována nějaká arogance? Proč každého, kdo chce volně dýchat, komu třeba rouška nevyhovuje, osočovat z nedostatku ohleduplnosti, nebo dokonce z arogantního chování?

Navíc člověk, který roušku nemá, nemusí být přece vůbec nakažený. Může být naprosto zdravý, nebo už nákazou prošel a je dočasně imunní. Nenošením roušky pak nemůže nikoho ohrozit. Proč mu za to tedy nadávat?

Dýchání je přece úplně běžná činnost, od toho je vzduch, abychom ho dýchali. Není příliš přirozené ho přes něco filtrovat. Pokud tak někdo chce činit, nechť tak činí, pokud ne, proč ho k tomu nutit?

Arogancí lze nazvat vědomé šíření nákazy, ale určitě ne situaci, kdy někdo prostě bez zábran dýchá.
To by totiž bylo arogantní už úplně všechno.

Poznámka PP: 

Tak je to tady – ty roušky – tak vzývané jako zásadní prostředek k zamezení šíření infekce, jako symbol “lidské obětavosti”, zas tak zásadní nejsou.

Jejich vliv na omezení šíření infekce definovali vědci v naprosto zásadní studii (randomizovaná jarní studie v Dánsku, 6 000 účastníků) a vyšlo jim číslo 0,3 % – ano, kvůli tomuto marginálnímu číslu jsou někteří kritici rouškového šílenství označováni za vrahy důchodců. Kvůli tomuto mrňavému čísílku je zaváděno povinné nošení roušek pod pokutami (Václavu Klausovi hrozí až třímilionová pokuta za roušku pod bradou).

Pro mě to je důkaz, že vlády vedou pomatenci, kteří ani neumí postavit opatření na vědeckých důkazech.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 915 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz
56 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.