02_house_from_southeast-1170x680
3.10.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Architektura budoucnosti? Jedině organická

Sdílejte článek:

Pískovec z 3D tiskárny, hliníková pěna, zelený beton, fasády z popela, hlína místo cihel či transparentní dřevo. Architekturu a stavitelství čekají velké změny. Některé se ujímají už dnes. A s velkými úspěchy.

Obecně se musíme smířit s tím, že ze světa postupně mizí stavební materiály, na něž jsme zvyklí. Jejich rezidua se tak stávají nedostupným, a tedy značně drahým zbožím. Jedním ze způsobů, jak se tomuto jevu přizpůsobit, je sofistikovaně využívat materiálů, jež máme k dispozici. Mnohdy zdarma.

Recyklujete? Začněte i upcyklovat!

Většina z nás již recykluje, jinými slovy třídí odpad. To nám umožňuje jej opakovaně využívat. Novým pojmem pak je tzv. upcyklace nebo-li upcyclingv rámci které stručně řečeno vdechujeme nový život starým věcem. Většina z nás tak činí léta, jen nevíme, že se jedná o upcyklaci. Ze starých palet například vyrobíme nábytek, ze starého lodního kufru, jejž najdeme na půdě, si uděláme křeslo nebo sedačku. A starý šicí stroj nám poslouží jako stolek.

Budoucností jsou zelené střechy

Říká vám něco pojem Smart cities? V překladu se doslova jedná o tzv. chytrá města, tedy města, jež jsou schopna s využitím chytrých technologií zvyšovat podíl zeleně na úkor zpevněných ploch. Tohoto úkolu se na výbornou zhosťují například zelené střechy. Ozeleněné plochy na střechách budov, které nejenom chytrým způsobem plně nahrazují parky, ale disponují i řadou dalších ekonomických i ekologických výhod. V létě ochlazují jak prostory samotné budovy, tak i její okolí. A v zimě v nich zase udrží teplo.

Zelenou má i přírodní stavitelství

V dohledné době budeme muset změnit celkový přístup ke stavitelství jako takovému. Do popředí se už dnes dere ekologické a přírodní stavitelstvíjehož typickým příkladem a průkopníkem v jednom je španělská organická vila El Palol. Tato organická stavba neobsahuje jediný roh a je postavena i zařízena ve stylu Feng šuej. Z materiálů převažují hlína, dřevo a kámen, tedy materiály, jež tu byly před miliony let, ale z nějakých důvodů jsme od nich upustili. Tak jim znovu dejme šanci.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč

Celkem za měsíc: 6 238,00 Kč
Vybráno 17.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 32 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.