babishamacek
11.5.2020
Kategorie: Politika

ANO vede drtivě, ČSSD je těsně nad propastí

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPokud je něco na průzkumu společnosti KANTAR pro ČT zajímavé, pak podpora ČSSD. Podle této agentury ani výkon Jana Hamáčka v pozici předsedy Ústředního krizového štábu sociální demokracii nepomohl.

Společnost Kantar CZ provádí pravidelné průzkumy volebních preferencí pro ČT. Poslední výsledky průzkumu, zveřejněné ČT, ukazují na výraznou podporu hnutí ANO. Několik opozičních stran se drží těsně nad pětiprocentní uzavírací klauzulí, lidovci jsou dokonce pod touto hranicí a koaliční ČSSD je také těsně nad pěti procenty.

Jan Hamáček, předseda ČSSD a Ústředního krizového štábu, odvedl v minulých týdnech dle mého soudu výbornou práci. Mluvil jasně, srozumitelně, nekličkoval víc, než bylo nutné, a přesto se tato jeho aktivita nedočkala u voličů kýžené odezvy. ČSSD se pohybuje velmi těsně na hranici pro vstup do sněmovny. KSČM, která vládu toleruje a hlasuje v důležitých záležitostech spolu s vládou, je na tom stejně jako ČSSD. Těžko se výsledek ČSSD komentuje než tak, že ani výborný výkon Hamáčka sociální demokracii příliš nepomáhá. Pokud bychom to vzali z té lepší stránky, možná by bez něj ČSSD propadla i pod pět procent. Pokud bychom to posuzovali obecně, je podpora Hamáčkovy strany dlouhodobě na dně a tato partaj bude mít zřejmě dost práce na to, aby svou účast v poslanecké sněmovně po příštích volbách vůbec uhájila.

Lidovci si po volbě nového předsedy udržují podporu těsně nad nebo pod pěti procenty. Je to zajímavé zejména proto, že lidovci jako jediná opoziční strana vyjádřili některým krokům vlády svou podporu a to dokonce i při hlasování v poslanecké sněmovně. SPD, TOP 09 a STAN jsou na tom jen o kousek lépe než (skoro)vládní levicové strany, TOP 09 sází na naprosto nekompromisní kritiku vlády, či-li ať udělá vláda cokoli, TOP 09 rozhodnutí torpéduje a útočí na premiéra. SPD nezapomíná ani v současné virové situaci kritizovat EU a drží se nad vodou.

Pouze dvě opoziční strany překročily podporu 10%. Z toho ODS si proti minulému průzkumu dost pohoršila a naopak Piráti si polepšili. Zdá se, že ODS nezvolila příliš chytrou politiku, když se zejména v počátku virové krize snažila „dohnat“ topku ve výpadech proti vládě a Babišovi zvláště. Poté sice ODS „zklidnila hormon“, nicméně z výsledků průzkumu se zdá, že virová pandemie spíše ODS poškodila. Ambiciózní cíle ODS – vyhrát volby – jsou tak jednoznačně chimérou, která se nenaplní.

Piráti zřejmě stále mohou spoléhat na mladé voliče, kteří ke starým strukturám necítí vůbec žádný vztah. Ačkoliv byla politika Pirátů stejně poplatná protibabišovské propagandě, voliči Pirátů to „berou“.

Osud vlády tak do značné míry závisí na osudu české levice. Pokud se ČSSD o KSČM v poslanecké sněmovně udrží, může stávající model vládnutí vydržet. Pokud by i jen jedna tato strana propadla, bude mít hnutí ANO problém vytvořit koaliční vládu. Možná by se mohla vláda opřít zase o lidovce, ale ti musí překonat uzavírací klauzuli a to zřejmě bude i pro tuto partaj složitá věc. ODS se současným vedením nemá na vládu žádný nárok a Piráti jsou na tom obdobně. Obě tyto strany příliš mnoho investují do protibabišovské propagandy a jejich skalní příznivci by proto vstup do vlády s hnutím ANO těžko „zkousli“. Už podzimní senátní a krajské volby ukáží, jak jsou na tom české strany a hnutí s faktickou podporou.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Miloš Zbranek 1000,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Petr Navrátil 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 609,- Kč
Vybráno 44.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 718 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,29 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)