annegret-kramp-karrenbauer
11.2.2020
Kategorie: Politika

Annegret Kramp-Karrenbauer se rozhodla nekandidovat na kancléřku a odejít z funkce předsedkyně CDU

Loading...
Sdílejte článek:

0_Marian_KechlibarUdálosti někdy běží rychleji, než by jeden čekal. Včera jsem si na závěr článku zavěštil, že AKK se během roka až dvou ocitne na politickém hřbitově, na kterém odpočívají různí bývalí parťáci a potenciální konkurenti kancléřky Merkelové. A ono se to nestalo za rok, ale za dvanáct hodin.

AKK je mi trochu líto, měl jsem ji radši než Merkelovou (pravda, to není moc vysoká laťka). Projevovala na rozdíl od Mutti smysl pro humor, jakož i osobní odvahu a schopnost vnímat realitu. Nakonec i to její rozhodnutí odstoupit, když se čím dál obtížnější situace stala definitivně neúnosnou, je mnohem charakterově pevnější než cokoliv, co ve srovnatelných krizích předvedla právě Merkelová, houževnatě se držící každého kousíčku moci.

 

Situace se stala neúnosnou tím, že Merkelová ještě z Jižní Afriky pronesla tvrdá a rozhodná slova k vnitrostranickým poměrům CDU: co se nesmí, co je neodpustitelné a co jak bude. Tím totiž dala zároveň Němcům i zbytku světa jasně najevo, že moc ve straně fakticky stále drží ona, a ne nějaká AKK. A to i přesto, že jako kancléřka bez souběžné předsednické funkce by vlastně měla uznávat skutečnost, že za řízení CDU už od konce roku 2018 nese zodpovědnost její kolegyně. To bylo úplně klasické „namydlení schodů“. Nebyla to určitě jediná věc, která AKK postrčila k rozhodnutí vzdát se, ale podle mého názoru ta poslední a rozhodující.

Tím je tedy současný pokus o dvojkolejné vedení CDU u konce.


Snažit se řídit stranu ve spolupráci s Merkelovou je podle všeho marný úkol. Nevím v CDU o nikom, kdo by ji začal byť jen trochu mocensky ohrožovat a politicky to přežil. Ani zdánlivě dobré vztahy vás v takovém případě nezachrání. Schválně se podívejte na titulní fotku tohoto článku, takhle spolu obě dámy vycházely ještě před rokem. Ne každému úsměvu se dá věřit, že?

Proti Merkelové by možná CDU řídit šlo, i když za cenu stranické „občanské války“ mezi merkelovci a těmi druhými, která by skoro určitě skončila rozpadem koalice a předčasnými volbami. Ale s ní, ve snaze o nějaký konstruktivní společný postup … to má zhruba stejné vyhlídky na úspěch, jako kdyby hobit Frodo zaklepal na dveře Temné věže a navrhl Sauronovi Velikému, že by si mohli vzít Prsten moci do střídavé péče.

Proto bude hodně zajímavé sledovat, jak si CDU poradí s otázkou nástupnictví.


Friedrich Merz, který svého času proti AKK těsně neuspěl, to pravděpodobně zkusí znovu. Začátkem února odešel ze společnosti Black Rock, kde přitom míval dobře placenou pozici; a jelikož nepůsobí jako člověk unavený kariérou, odhaduji, že se chystá k dalšímu pokusu o to, dostat se ke kormidlu strany. WerteUnion, konzervativní klub, jeho kandidaturu podporuje a navíc požaduje, aby se do výběru nového předsedy zapojila členská základna, nejen delegáti. To by Merzovi nahrávalo, protože kancléřka a její lidé nejsou moc zvyklí na to, bojovat o podporu mezi řadovými členy. Merkel-systém spoléhal vždycky spíš na zákulisní handlování.

To by znamenalo tu výše zmíněnou občanskou válku v partaji. Nejenom před volbami předsedy, ale hlavně po nich. Merz ví velmi dobře, že pokud tu funkci přeci jen dostane, bude muset kancléřku co nejrychleji poslat do důchodu, jinak bude jeho postavení značně nejisté a postupem času se bude zhoršovat. Z toho plyne, že nejlepší obranou bude útok.

Samotná Merkelová ovšem zdaleka ještě není v ofsajdu a nejspíše se pokusí dostat do křesla předsedy nějakého svého stoupence, třeba Armina Lascheta, premiéra nejlidnatější spolkové země Severní Porýní – Vestfálsko. Nedá se ale ani úplně vyloučit, že by se mohla rozhodnout pro vlastní comeback. To je téma, které se teď na německých diskusních fórech hodně přetřásá.

Pevně doufám, že lidé, kteří o téhle možnosti spekulují, nemají pravdu. Ale přesně pro tyhle situace má němčina jednu krátkou, výstižnou frázi. Schlimmer geht immer, aneb vždycky může být hůř.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Nezn. dárce 0,01 BTC, Eduard Ezer 500,- Kč, ing. Ivan Svoboda 500,- Kč


Celkem za měsíc: 18 770,78 Kč
Vybráno 53.62%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 211 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.