UHLPETR
4.1.2022
Kategorie: Historie

Ani ne tak užitečný jako spíše nebezpečný idiot

Sdílejte článek:

TOMÁŠ GUTTMANN

guttmanV obdivné vzpomínce na trockistu Petra Uhla soudí anonymní autor Reflexu (49/2021, zde), že dělení na pravicový svět svobody a levicový svět útlaku je „studenoválečnické“, a dále že „diskreditace levice patří k další odpornosti bolševické diktatury“. Hodnoty jako jsou volný trh staví obdivovatel Uhla vedle zločinného „zabetonování krajiny“, kterému údajně mohou zabránit právě jen buřiči typu Petra Uhla, který údajně říkával, že „je marxista, a proto do KSČ nevstoupil“.

Fakt je, že Petr Uhl považoval KSČ před rokem 1968 za málo revoluční a komunisté, na něž se v té době obracel se svými připomínkami, ho ohodnotili jako nepochopitelného exota s nálepkou „Uhl je vůl“. Vždyť Uhl se již v 60. letech v Paříži zúčastnil násilných protestů proti válce ve Vietnamu. V symbolickém roce 1984 vstoupil do trockistické Čtvrté internacionály. Chlubil se, že nevstoupil do komunistické strany, ale po roce 1989 pracoval pro komunistické noviny Rudé Právo – přejmenované na Právo, a v roce 2002 vstoupil do ještě radikálnější a destruktivnější strany než byli v té době komunisté, do Strany zelených. Důležité veřejné funkce, například v ČTK a v ČT, mu v šíření extrémních názorů pomáhaly.

Uhlova kritičnost k českým komunistům za normalizace nijak Rusku neuškodila. Paralelní kritika Západu a Východu byla vždy důležitým motivem ruské dezinformační války, protože jednoznačná chvála Ruska má často menší šance na získání sympatií než předstíraná neutralita a symetrie. Opozice proti demokracii a kapitalismu z trockistických pozic byla pro komunisty vždy výhodná: podporovala oficiální kritiku Západu a dále dala možnost nebezpečným bláznům se někde angažovat. I v Putinovském Rusku jsou jedinými povolenými opozičními stranami různá ultralevicová seskupení.

Ať již psychologické důvody Uhla byly jakékoli, jeho postoj po celý jeho život odpovídal zájmům Sovětského svazu a později Ruska. Svůj protiamerický a proruský postoj nikdy neopustil, a dokonce jako jeden z mála schvaloval ruskou okupaci Krymu (zde). Systematicky kritizoval vše prozápadní a demokratické a schvaloval vše totalitní a socialistické. Uhl například systematicky vystupoval jako obhájce Palestinců, a v roce 2015 dokonce protestoval proti dnům Jeruzaléma v Plzni, protože stát Izrael byl podle něho rasistický.

Pro jeho ochotu se nechat zavřít ocenili Uhla mnozí jako člověka statečného a zásadového. Nasbíral mnoho různých medailí z mnoha zemí od měšťáků, co si nedovedou představit, že by se v rámci svého teoretického boje za pokrok přesunuli z kavárny do vězení. Marxismus a trockismus však vytvořily mnoho takových statečných lidí, co pro své bludy obětovali sebe i své bližní. Vybavují se nám tisíce Rusů, co s křikem „hurá za Stalina“ vbíhali do minových polí vytvořených bývalými německými spojenci.

Technický, společenský a etický rozvoj však bohužel nevyžaduje jen lidi vykazující osobní statečnost nebo odhodlání být za každou cenu vidět, ale také lidi s analytickými schopnostmi. Marxistům všech odstínů, od nejrudějších po nejzelenější, však chybí schopnost analyzovat fakta z vnějšího světa a oddělit je od svých představ. Progresivisté označují 60 miliónů mrtvých z marxistického Sovětského svazu a 100 miliónů mrtvých z trockistické Číny za „šrámy minulosti“. Obrovský technologický rozvoj a nesmírné bohatství v západní společnosti nepovažují tito lidé za výsledek svobodného trhu, ale za zcela náhodný jev.

Nespravedlivý kapitalismus je podle marxistů třeba zničit, spolu se všemi „studenoválečnickými“ informacemi o těch „šrámech“ z doby socialismu, tzn. o bídě v socialismu a o všech těch mrtvých. O likvidaci těchto rušivých informací nyní usiluje i Putin, když dal pokyn nejvyššímu soudu rozpustit organizaci Memoriál, známou odhalováním zločinů komunismu a stalinismu v SSSR (zde). Pár dní po Uhlově smrti byly tak v Rusku učiněny důležité kroky k rehabilitaci Josifa Stalina – k čemuž Uhlův „statečný život“ přispěl. Petr Uhl jistě nebyl to, čemu říkal Lenin „užitečný idiot“. Spíš mě napadá výraz „nebezpečný zločinec“, ale vzhledem k jeho nedávné smrti to změkčím na „nebezpečný idiot“.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 854 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,46 out of 5)
Loading...
17 komentářů
      • texas

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)