zl
2.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Ani korunu pro české podnikání, vzkázala vláda

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

Ministři vlády se předhánějí v chlubení, co vše už udělali pro živnostníky a firmy. Média to po nich, celkem pochopitelně opakují, a tak je ve společnosti vyvoláván dojem, jako by stát pomáhal podnikatelům a živnostníkům udržet jejich firmy a živnosti nad vodou.

Podnikatelské odbory říkají nahlas a velmi důrazně: Není to pravda! Vládní politici zastírají pravý stav věcí. Na pomoc firmám a na záchranu živností nejde ani koruna! Všechny peníze, které zatím pouze slibují(!), jdou jen zaměstnancům. A dokonce i to musí doplácet zaměstnavatelé ze svého. Emotivní výzvy premiéra Babiše, aby podnikatelé zachovali pracovní místa a nepropouštěli, nejsou tedy nic jiného než politická reklama určená neinformovaným voličům.Jaká je skutečnost? Jaká je situace podnikatelů a živnostníků? Katastrofální!

Nejprve firmy. Nemají příjmy, ale zůstaly jim všechny náklady. Nájmy, úvěry, leasingy, objednávky, nasmlouvané služby, od IT servisu po úklid. To vše musí platit. Za všemi těmito náklady je přitom nutné vidět další firmy a lidi, kteří také chtějí svoje peníze, aby přežili krizi. Vláda roztočila spirálu druhotné platební neschopnosti.

Největší zátěží však pro firmy jsou mzdové náklady, tedy peníze, které potřebují na mzdy svých zaměstnanců a — na odvody státu! (Ano, skutečně i v této koronakrizi chce stát od firem bez příjmů odvody za zaměstnance, kteří často ani nepracují.) A jak je to se záchranou pracovních míst? Především, drtivá většina malých a středních podnikatelů nechce své zaměstnance propouštět. Vláda se taky tváří, že nechce propouštět, a přesto nechává většinu mzdových nákladů na zaměstnavateli!

Jediný, jehož zájmy jsou tedy chráněny, je zaměstnanec. Dostane sice méně, ale má jistotu, že nebude bez peněz. Podnikateli zůstávají náklady a velké části mezd, na které ovšem nemá. Pokud tento stav vydrží ještě dva měsíce, vyčerpají firmy své rezervy a budou muset hromadně propouštět. Peníze, které vydala vláda na záchranu pracovních míst tak budou vydány úplně zbytečně.

Živnostníci na tom nejsou lépe. Při pozornější úvaze zjistíme, že na záchranu živností nedostali nic.

Mnozí namítnou, že vláda přiznala živnostníkům nárok na ošetřovačku, stejně, jako mají zaměstnanci. Ošetřovačka samozřejmě nemá s živností nic společného a vláda by se tím neměla chlubit. Měla by o tom cudně mlčet, protože na světlo vyšlo, jak jsou živnostníci diskriminováni. Byla jen napravena jedna velká nespravedlnost.

Dále vláda dočasně přiznala živnostníkům 25 000 Kč jednorázově na pokrytí osobních výdajů. Ani to nemá s jejich živností nic společného. Vláda se jen postarala, a že se nechala nutit (!), o občany, kteří se ne vlastní vinou ocitli v nouzi. Je to stejné, jako když vláda dává peníze na platy zaměstnanců, také tím podporuje občany, ne firmy.

A tak jediným opatřením, o kterém se dá hovořit, jako o podpoře živností, je odpuštění sociálních a zdravotních odvodů. Ovšem i to vláda deklasovala tím, že úlevu omezila jen na minimální sazbu odvodů. Jako by vláda ty živnostníky tak nějak neměla ráda, že?

Shrnuto, na záchranu firem a živností nedává vláda ani korunu.

Občan, masírovaný vládním PR, se ptá: Co vlastně ty firmy a živnostníci chtějí? Tak předně, nic nechtějí, jen nutně potřebují přežít krizi. Potřebují po koronakrizi znovu rozběhnout své podniky. Potřebují alespoň částečně nahradit ztráty, potřebují alespoň částečně pomoci s úhradou nezbytných nákladů, a to v situaci, kterou nezavinili. Firmy bez příjmů a finančně vyčerpané živnosti nebudou mít z čeho se znovu rozběhnout.

Podnikatelé a živnostníci tedy oslovují vládu: Vládo, jestli nechceš, aby českou zemi ovládly jen nadnárodní řetězce a holdingové korporace, tak se vzpamatuj a podpoř české podnikání. V minulých letech jsi dávala obřím korporacím desítky miliard zbytečných investičních pobídek, teď podpoř české malé a střední firmy a živnosti.

Pro české občany to bude mít obrovskou přidanou hodnotu. Zatímco velké firmy, obří holdingy a nadnárodní korporace peníze, které u nás vydělají, vyvezou do zahraničí, malé a střední firmy a živnostníci vše, co vydělají, tady doma utratí a zdaní. Zatímco nadnárodní korporace podporují jiné státy, malé a střední podnikání je motorem české ekonomiky.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 771,00 Kč
Vybráno 36.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 514 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
loading...
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.