babiszlo
9.7.2019
Kategorie: Společnost

Andrej Babiš v kleštích

Sdílejte článek:

J3K

Jednání kolem odvolání ministra kultury Staňka, který s pomocí finančního auditu přišel na podvodné praktiky vedení Národní galerie a jejího ředitele Fajta, nabralo jiný směr, než by se dalo očekávat. Normální by bylo poděkovat stávajícímu ministrovi za dobře odvedenou práci a v té další mu projevit důvěru, zároveň by bylo správné předat celou záležitost do rukou Policie ČR a po dobu šetření celé kauzy odstavit Fajta od vedení NG. Místo toho se strhnula mela vedoucí k nenávisti některých umělců, lidí na ulici, vlastních spolustraníků ministra a nakonec i toho, kdo jej do vlády nominoval, tedy předsedu ČSSD Hamáčka. V podstatě tím je poskytnut návod pro další potencionální vládní úředníky. Mohou tak být ministry, ale musí držet ústa a krok.

Prezident Miloš Zeman nevyslyšel volání po demisi Staňka a i přes všechny zvyklosti se rozhodl jej udržet na ministerstvu. Zároveň odmítl jmenovat jeho nástupce Šmardu, místopředsedu ČSSD. V podstatě tím povýšil státní zájmy nad stranické, přestože balancuje na úzké hraně zákona a Ústavy ČR. Není to poprvé, kdy Miloš Zeman využívá skrytých rezerv a kliček, které Ústava ČR poskytuje. Můžeme si být jisti, že tento krok konzultoval i s právníky. Dostal tím sice do ošemetné situace předsedu vlády Babiše, ale je třeba si uvědomit, že mu za dobu své funkce předal již mnoho zkušeností a několikrát jej podržel. S nastalou situací si tak Babiš musí poradit a zároveň je pravdou, že se nelze nechat do nekonečna vydírat koaličním partnerem, jehož samotná existence je tak trochu možná posledním výkřikem před pádem do stejné díry, ve které už se nalézá Top09 a STAN, tedy do bezvýznamnosti. Vše má své hranice, a přestože Hamáček získal velmi podstatné silové Ministerstvo vnitra, které sám vede, je ČSSD v mnohém spíše problematickým partnerem. Nároky toho slabšího se stupňují, navíc ani vnitrostranická nálada není nejlepší.

Nastalé situace využívá především nekonstruktivní opozice. ANO je příliš jednotné a závislé na svém předsedovi a majiteli, to se vnitřně rozložit nepodaří. Může odejít pár jednotlivců, ale jako celek jde o kompaktní projekt. To finanční krizí zmítaná ČSSD ustupující stále více ze slávy je přímo výzvou a snadnou kořistí pro opozici. Vynechme nyní slova Stanjury z ODS, který se ve své kritice zaměřil na jakousi slabost a neschopnost Babiše vést vládu, to jde o pouhé dráždění ega šéfa vlády, tou podstatnou činností je nyní přesvědčit Hamáčka & spol. o jejich vlastní velikosti a důležitosti. Jde v podstatě jen o přilévání oleje do ohně, který se už díky Staňkovi stejně rozhořel. ODS a Piráti zacítili možnost urychlit změny požadované davem z Letenské pláně nadiktované organizátory demonstrací a začali kout železo, dokud je žhavé. Do pozadí byl odsunut darebný šéf Národní galerie, lije se špína jak na Staňka, tak na prezidenta. Zároveň jakoby opozice nabízela spolupráci ČSSD v případě, že by odešla z vlády a dala se na stranu neustálých kritiků Andreje Babiše a Miloše Zemana. Musí to totiž být hrozný pocit, když se symbióza dvou politiků jeví být účinnější, než celá parta elitních manipulantů v čele s Fialou, Kalouskem a Bartošem. A co více, preference ANO zatím nijak zvláště nepadají.

Andrej Babiš je v kleštích. Sám nemá v mnoha věcech čisté svědomí. Státní rozpočet na příští rok se nachází v pasti, protože ČSSD by ráda státní kasu plundrovala ještě více. Nedostává se jí financí ve sférách policie, sociálního zabezpečení, chybí jí peníze pro lidi v nouzi (nejde náhodou o sociální dávky nepřizpůsobivým a neziskovkám?). Chtěli by dalších 18 mld. korun k stávajícímu čtyřicetimiliardovému schodku. Tlak opozice se stupňuje, ozývají se hlasy ze zahraničí, za nimiž lze vidět podporovatele některých opozičních subjektů. Léto nám tak výjimečně může přinést horký podzim. Přestože lze stále věřit v konečnou dohodu, neústupnost Zemana naznačuje, že už ČSSD zvoní hrana a možná skutečně přijdou předčasné volby. Prezident je však starý lišák a možná bude opět razit svou cestu. Jaká může být, s tím už si lámou hlavu lídři všech zúčastněných stran. Jisté je, že opoziční snaha rozeštvat vládu může dopadnout na úrodnou půdu jen a pouze u ČSSD. Ta je tak odtržená od reality, případně natolik naivní, že na udičku možná skočí. Co se bude dít potom, to už je otázka. Jisté je, že čtyři roky trvající volební období může být pro tuto vládu příliš dlouhé. Přežije aspoň prázdniny?

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Miloš Zbranek 1000,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Petr Navrátil 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 609,- Kč
Vybráno 44.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 554 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2 komentářů