31.12.2013
Kategorie: Společnost

Andrej Babiš. Čistý příjemce dávek, který nás naučí hospodařit

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK MATĚJKA 31|12|2013

Jeho holding podle něj ročně daní cca 800 milionů a on sám dalších cca 23. Vzor hospodáře, který dostane od státu skrze dotace každý rok víc, než kolik nakonec ve prospěch státu zdaní. Chce řídit stát jako firmu. Děkuju, ale používat cizí prachy a prsit se vlastním úspěchem, to tu bylo při řízení státu do teď, alespoň co do velkohubých prohlášení zleva i rádoby zprava.

 

 

Přemýšlím, jaký je rozdíl mezi Andrejem Babišem a lidmi ve frontě na sociálce. Našel jsem dva. Objem peněz a způsob jejich obdržení. Kolikrát jsme ho mohli slyšet, jak se chlubil tím, že tu platí daně, zatímco ostatní je vyvádějí pryč? Používá to skoro stejně často, jako Okamura svoji odpověď „prosadíme bezpodmínečné referendum“ – a je úplně jedno, na co se zeptáte. Jaká je skutečnost? Každý rok zdaní necelou miliardu, když před tím na dotacích dostane těch miliard několikanásobně. Jinými slovy každoroční čistý příjemce dávek. Hospodář, který by byl bez dávek každý rok v mínusu, a který chce stát řídit jako svoji firmu.

 

Setkávám se s argumentací, že dotace berou všichni, a že by byl blbej, kdyby je nebral taky. Jo. To je argument jako noha, když chcete jít příkladem. Dřív to bylo podobné. Ve straně byli přece taky všichni, tak co. A taky kdo neokrádal stát, okrádal přece rodinu. A protože to dělali „všichni“ a vozili si materiál z podniku na chalupu, bylo to přece snadno omluvitelné, ne? Vždycky, když jako argument slyším, že dotace berou všichni, a zároveň řada z nich dotace nemá ráda, vzpomenu si na Milouše Jakeše a jeho: „No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už 3 roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další ne 600, milion, 2 miliony berou, Jandové a jiní, každý rok. Ti náhodou neprotestovali, ale mnozí z těch, kteří se takhle dobře mají, protestovali.“

 

Když šel do politiky, nakoupil si nejen Stropnického a Komárka za 150 tisíc měsíčně jak v hokejovém draftu a ti se začali z billboardů usmívat na lidi. Že prý bude líp. Bude, ale jak pro koho. Potřeba splácet hypotéku a rozšířit si dům pro velkou rodinu udělá svoje. Politické ideje? Neblbněte, každý přece bere. Úsměvná je také argumentace jeho zastánců ve věci miliard odvodů za zaměstnance. Ne, vážení. Andrej Babiš nikdy, stejně jako nikdo jiný, neodvedl za zaměstnance ani korunu. Do poslední si je lidi vydělali, přičemž každý zaměstnavatel ve skutečnosti funguje jen jako prostředník při odvádění těchto lidmi vydělaných peněz státu – a je jedno, jaký podíl je na které straně. Proč by stát honil jednotlivce, když může o jejich peníze zkásnout zaměstnavatele. Je to přece daleko snazší.

 

 

Čekal bych, že když chce jít někdo příkladem a není přitom navíc spokojený se současným stavem, nebude ho podporovat a nabídne alternativu. Jenže asi lze v dnešní dotacemi pokřivené době opravdu jen těžko odolat, když jste ohební, a když berou všichni. Když ale nakonec do stejné kasy odvedu míň, než kolik z téže kasy dostanu, tak snad raději držím hubu a jsem rád, že mi na to novináři a voliči ještě nepřišli, než abych se stavěl dopředu a ukazoval na jiné. Nakonec je totiž Babiš, pokud jde o princip, jen dalším v řadě s žádostmi o dávky a podpory, ne nepodobný těm, co si pro ně jezdili ještě nedávno v mercedesu a se zlatým řetězem na krku. Jen tím objemem je bezpochyby trumfne.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 378,00 Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 14 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
6 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.