voxspanelsko
3.12.2018
Kategorie: Politika

Andaluský obrat doprava

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

V nejlidnatějším regionu Španělska přišla levice poprvé po 36 letech o většinu. Do parlamentu se dostala i nová protiimigrační strana VOX.

 

Nejjižnější oblasti kontinentálního Španělska vládnou socialisté (PSOE) nepřetržitě již od roku 1982. (Déle to ani nejde, protože autonomní parlament Andalusie byl ustanoven právě onoho roku.) Oblast bývala tradičně levicová, za občanské války ve 30. letech ztratila mnoho mužů bojujících v řadách republikánské armády proti Francovi.

Také letošní volby socialisté v Andalusii, technicky vzato, vyhráli – ve 109-členném regionálním shromáždění budou mít 33 poslanců. Většina hlasů však nastává u čísla 55, a toho nedosáhnou ani se svými spojenci, Adelante Andalucía („Vpřed, Andalusie“), což je koalice poskládaná hnutím Podemos, Zelenými a několika menšími straničkami. „Vpřeďáci“ získali 17 poslanců.

Většinu křesel obsadily pravicové strany – zavedená Partido Popular (Lidová strana) má 26 poslanců, liberální hnutí Ciudadanos získalo 21 míst a nováček na španělské politické straně, strana VOX, dosáhla na 12 poslanců. Dohromady to tedy představuje 59 hlasů – pohodlnou většinu.

Událost je srovnatelná s tím, kdyby socialisté ztratili Vídeň nebo konzervativci Bavorsko; stojí tedy za to se na ni trochu podívat.


Strukturální problémy Andalusie, které přispěly k pádu socialistické vlády, se dají shrnout slovy nezaměstnanost, migrace a korupce

Začněme tou poslední, korupcí. Nedávná zpráva Evropské komise o konkurenceschopnosti regionů označuje Andalusii za nejzkorumpovanější oblast Španělska. Jen v prvním čtvrtletí 2018 bylo v regionu obžalováno 22 osob z korupce ve čtyřech různých kauzách, čímž oblast zaujala druhé místo po Valencii. Dva bývalí andaluští premiéři (Chaves a Griñán) jsou momentálně souzeni, spolu se šestnácti svými spolupracovníky, za „vytvoření neprůhledného systému přihrávání státních zakázek“ ve stamilionech eur. Jaume Muñoz, autor knihy La Espaňa Corrupta, tvrdí, že socialistická strana (PSOE) vlastní v andaluských městech více nemovitostí než katolická církev. To je tedy problém chronický.

Migrace se stala závažným a akutním problémem v posledním roce, kdy Itálie přestala přebírat plaváčky vylovené loďmi různých neziskových organizací u břehů Libye. Pašerácké gangy okamžitě přesunuly svoji činnostna marocko-španělské pomezí (a také na Kanárské ostrovy). Na nárůst čísel na „západní“ trase upozorňoval už v létě šéf agentury Frontex Fabrice Leggeri. (Součástí problému jsou i dvě španělská města nacházející se na marockém pobřeží, Ceuta a Melilla, ta ovšem k Andalusii nepatří.) Starosta přístavního města Algeciras José Ignacio Landaluce  varoval, že by zde mohla vzniknout „nová Lampedusa“.

Video – vylodění rychlého člunu s migranty v Tárifě na andaluském pobřeží. A slavící Afričané v Ceutě poté, co překonali plot.

No a konečně tu máme nezaměstnanost, vysoce osobní problém řady voličů. V Andalusii dosahuje dosti šokujících 23 %, mezi mladými pod 25 let věku pak dvojnásobku, tedy 46 procent. To jsou velmi špatné hodnoty i na Španělsko (čísla za celý stát říkají 14,6 % všeobecně a 33 % mezi mladými.) Španělsko jako celek trpí závažným odlivem mozků, zejména do Británie a Německa. Logika by tedy říkala, že v Andalusii to bude ještě horší – tvrdá čísla jsem ovšem nenašel.

(Na totéž si ovšem stěžoval můj ubytovatel z Rondy, postarší básník Sebastián. Mladí prý odsud utíkají, jak jen mohou.)

Za tyto tři věci tedy nyní dostali andaluští socialisté účet i s úroky.


VOX, formace odštěpená roku 2015 od Lidové strany, je posledním přírůstkem do evropské množiny protiimigračních stran. Za pár týdnů oslaví páté narozeniny. Andaluský regionální parlament je prvním, ve kterém bude strana zastoupena.

Ideologii VOXu by bylo asi nejsnáze popsat jako „katolický nacionalismus“ s citelnou nostalgií po éře generála Franca. (S papežem Františkem se určitě rádi mít nebudou.)

VOX se silně profiluje proti ilegální imigraci, multikulturalismu, potratům, islámu, feminismu a autonomii regionů. Samozřejmě by chtěla zpátky Gibraltar. Současné skoro-federální uspořádání Španělska by strana nejraději nahradila unitárním státem řízeným z Madridu. Dokonce i v regionálním předvolebním boji v Andalusii prý neustále vyskakovalo téma katalánského separatismu, na který nehledí nijak přátelsky ani PP a Ciudadanos; být ovšem podle VOXu, nejspíš by nedošlo jen na obušky a slzný plyn.

(Politický program – samozřejmě jen španělsky – najdete zde.)

Kolem VOXu neexistuje „sanitární kordon„, běžný v řadě západních zemí, a nový šéf Lidové strany Pablo Casado, který je na standardy PP rovněž doprava, už oznámil, že v Andalusii bude vyjednávat o sestavení vlády se všemi nelevicovými stranami. Ciudadanos se trochu zdráhají, ale ne příliš hlasitě. Příležitost „shodit socialisty z paluby“ přímo v jejich baště je příliš vzácná a jiné koalice stejně nepřipadají číselně v úvahu. Jejich tamní místopředseda José Manuel Villegas řekl na tiskové konferenci po volbách, že „momentálně nemůže vyloučit nic“.

Hlavní úspěch sklidil VOX v Almeríi na východě Andalusie, kde měl 16 procent. Největší triumf slavila strana ve středně velkém městě El Ejido, kde získala těsně pod 30 procent hlasů a zvítězila.

Tato oblast Španělska je proslulá tím, kolik zde stojí skleníků. Pěstuje se zde zelenina pro většinu Evropy a skleníky jsou dosti dobře vidět i z vesmíru.

No, a v těch sklenících pracují převážně gastarbeiteři z Maroka a dalších afrických zemí.  Nemám k tomu žádná tvrdá data, ale španělští uživatelé na Redditu a podobných fórech tvrdí, že s nadprůměrnými zisky VOXu v nedělních volbách to hodně souvisí.

Autor:  

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 56 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.