voxspanelsko
3.12.2018
Kategorie: Politika

Andaluský obrat doprava

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

V nejlidnatějším regionu Španělska přišla levice poprvé po 36 letech o většinu. Do parlamentu se dostala i nová protiimigrační strana VOX.

 

Nejjižnější oblasti kontinentálního Španělska vládnou socialisté (PSOE) nepřetržitě již od roku 1982. (Déle to ani nejde, protože autonomní parlament Andalusie byl ustanoven právě onoho roku.) Oblast bývala tradičně levicová, za občanské války ve 30. letech ztratila mnoho mužů bojujících v řadách republikánské armády proti Francovi.

Také letošní volby socialisté v Andalusii, technicky vzato, vyhráli – ve 109-členném regionálním shromáždění budou mít 33 poslanců. Většina hlasů však nastává u čísla 55, a toho nedosáhnou ani se svými spojenci, Adelante Andalucía („Vpřed, Andalusie“), což je koalice poskládaná hnutím Podemos, Zelenými a několika menšími straničkami. „Vpřeďáci“ získali 17 poslanců.

Většinu křesel obsadily pravicové strany – zavedená Partido Popular (Lidová strana) má 26 poslanců, liberální hnutí Ciudadanos získalo 21 míst a nováček na španělské politické straně, strana VOX, dosáhla na 12 poslanců. Dohromady to tedy představuje 59 hlasů – pohodlnou většinu.

Událost je srovnatelná s tím, kdyby socialisté ztratili Vídeň nebo konzervativci Bavorsko; stojí tedy za to se na ni trochu podívat.


Strukturální problémy Andalusie, které přispěly k pádu socialistické vlády, se dají shrnout slovy nezaměstnanost, migrace a korupce

Začněme tou poslední, korupcí. Nedávná zpráva Evropské komise o konkurenceschopnosti regionů označuje Andalusii za nejzkorumpovanější oblast Španělska. Jen v prvním čtvrtletí 2018 bylo v regionu obžalováno 22 osob z korupce ve čtyřech různých kauzách, čímž oblast zaujala druhé místo po Valencii. Dva bývalí andaluští premiéři (Chaves a Griñán) jsou momentálně souzeni, spolu se šestnácti svými spolupracovníky, za „vytvoření neprůhledného systému přihrávání státních zakázek“ ve stamilionech eur. Jaume Muñoz, autor knihy La Espaňa Corrupta, tvrdí, že socialistická strana (PSOE) vlastní v andaluských městech více nemovitostí než katolická církev. To je tedy problém chronický.

Migrace se stala závažným a akutním problémem v posledním roce, kdy Itálie přestala přebírat plaváčky vylovené loďmi různých neziskových organizací u břehů Libye. Pašerácké gangy okamžitě přesunuly svoji činnostna marocko-španělské pomezí (a také na Kanárské ostrovy). Na nárůst čísel na „západní“ trase upozorňoval už v létě šéf agentury Frontex Fabrice Leggeri. (Součástí problému jsou i dvě španělská města nacházející se na marockém pobřeží, Ceuta a Melilla, ta ovšem k Andalusii nepatří.) Starosta přístavního města Algeciras José Ignacio Landaluce  varoval, že by zde mohla vzniknout „nová Lampedusa“.

Video – vylodění rychlého člunu s migranty v Tárifě na andaluském pobřeží. A slavící Afričané v Ceutě poté, co překonali plot.

No a konečně tu máme nezaměstnanost, vysoce osobní problém řady voličů. V Andalusii dosahuje dosti šokujících 23 %, mezi mladými pod 25 let věku pak dvojnásobku, tedy 46 procent. To jsou velmi špatné hodnoty i na Španělsko (čísla za celý stát říkají 14,6 % všeobecně a 33 % mezi mladými.) Španělsko jako celek trpí závažným odlivem mozků, zejména do Británie a Německa. Logika by tedy říkala, že v Andalusii to bude ještě horší – tvrdá čísla jsem ovšem nenašel.

(Na totéž si ovšem stěžoval můj ubytovatel z Rondy, postarší básník Sebastián. Mladí prý odsud utíkají, jak jen mohou.)

Za tyto tři věci tedy nyní dostali andaluští socialisté účet i s úroky.


VOX, formace odštěpená roku 2015 od Lidové strany, je posledním přírůstkem do evropské množiny protiimigračních stran. Za pár týdnů oslaví páté narozeniny. Andaluský regionální parlament je prvním, ve kterém bude strana zastoupena.

Ideologii VOXu by bylo asi nejsnáze popsat jako „katolický nacionalismus“ s citelnou nostalgií po éře generála Franca. (S papežem Františkem se určitě rádi mít nebudou.)

VOX se silně profiluje proti ilegální imigraci, multikulturalismu, potratům, islámu, feminismu a autonomii regionů. Samozřejmě by chtěla zpátky Gibraltar. Současné skoro-federální uspořádání Španělska by strana nejraději nahradila unitárním státem řízeným z Madridu. Dokonce i v regionálním předvolebním boji v Andalusii prý neustále vyskakovalo téma katalánského separatismu, na který nehledí nijak přátelsky ani PP a Ciudadanos; být ovšem podle VOXu, nejspíš by nedošlo jen na obušky a slzný plyn.

(Politický program – samozřejmě jen španělsky – najdete zde.)

Kolem VOXu neexistuje „sanitární kordon„, běžný v řadě západních zemí, a nový šéf Lidové strany Pablo Casado, který je na standardy PP rovněž doprava, už oznámil, že v Andalusii bude vyjednávat o sestavení vlády se všemi nelevicovými stranami. Ciudadanos se trochu zdráhají, ale ne příliš hlasitě. Příležitost „shodit socialisty z paluby“ přímo v jejich baště je příliš vzácná a jiné koalice stejně nepřipadají číselně v úvahu. Jejich tamní místopředseda José Manuel Villegas řekl na tiskové konferenci po volbách, že „momentálně nemůže vyloučit nic“.

Hlavní úspěch sklidil VOX v Almeríi na východě Andalusie, kde měl 16 procent. Největší triumf slavila strana ve středně velkém městě El Ejido, kde získala těsně pod 30 procent hlasů a zvítězila.

Tato oblast Španělska je proslulá tím, kolik zde stojí skleníků. Pěstuje se zde zelenina pro většinu Evropy a skleníky jsou dosti dobře vidět i z vesmíru.

No, a v těch sklenících pracují převážně gastarbeiteři z Maroka a dalších afrických zemí.  Nemám k tomu žádná tvrdá data, ale španělští uživatelé na Redditu a podobných fórech tvrdí, že s nadprůměrnými zisky VOXu v nedělních volbách to hodně souvisí.

Autor:  

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 955,00 Kč
Vybráno 48.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 48 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.