kapitalismussocialismus
1.11.2019
Kategorie: Společnost

Anarchokapitalisté nežijí v realitě?

Sdílejte článek:

MATTHIAS LUKL 

Prý žijeme v nějakých snech, utopiích a naivních představách. Je to vážně pravda?

 Jakožto anarchokapitalista se často setkávám s kritikou, že anarchokapitalisté nežijí v realitě. Prý žijeme v nějakých snech, utopiích a naivních představách. Václav Klaus Ml. nedávno v rozhovoru XTV dostal otázku, co si myslí o anarchokapitalismu, a jeho odpověď se nesla v duchu, že je OK, když nějaký jeho kamarád je třeba anarchokapitalista a filozofuje o tom, jak by fungovala bezstátní policie nebo hasiči, ale on dává přednost reálnému světu, reálné politice a zajímá se o naše každodenní problémy.

Anarchokapitalisté však v realitě žijí. Dokonce právě proto, že vidí realitu kolem sebe takovou jaká je, jsou anarchokapitalisté. Naopak, jsou to etatisté, kteří mnohdy realitu kolem sebe ignorují, i když je naprosto zjevná. V tomto článku si vysvětlíme, proč tomu tak je.

1) Žádný anarchokapitalista nevěří, že dnes zrušíme stát a zítra bude anarchokapitalistický ráj

Naopak, spousta z nich ví, že tu s námi stát ještě nějakou to dobu pobude, proto se někteří anarchokapitalisté přidávají k různým politickým stranám, které prosazují spíše zmenšování státu než jeho opak. Anarchokapitalisté podpoří jakékoliv snižování daní, i kdyby to bylo třeba snížení daně z přijmu popelářům o 1 %. Někteří dokonce podporují konkrétní kroky konkrétních politiků, pokud tyto kroky vedou k menšímu státu. Nedávno někteří anarchokapitalisté podpořili Piráty, kteří demonstrovali proti přísnějším regulacím internetu ze strany Evropské unie.

Je to paradox, protože když anarchokapitalista nedělá nic, bývá mu to vyčítáno, ovšem když začne dělat politiku, vstupuje do stran a prosazuje třeba větší svobodu a benevolenci pro zakládání soukromých škol, bývá mu to zpravidla vyčítáno také.

A nezapomínejme, že se spousta anarchistů podílí na celé řadě různých aktivit, podporují Svobodný přístav, Liberální institut, Svobodu učení, Paralelní Polis a tak dále. Tyhle aktivity jsou docela dost reálné, řekl bych.

2) Žádný anarchokapitalista neslibuje ráj

Když chválíme volný trh, poukazujeme na jeho nesporné přednosti a výhody oproti státním zásahům, tak můžeme působit dojmem, že si představujeme anarchokapitalismus jako ráj na zemi, kde všichni budou šťastní, spokojení a všechno tam půjde hladce. To však nikdo netvrdí.

To, že je trh daleko DALEKO efektivnější (a etičtější) než stát, neznamená, že je dokonalý. Lidé i v naprosté volnotržní společnosti budou mít mnohdy ty stejné problémy jako dnes. Nemoci (psychické i fyzické), nespokojenost se životem, se vztahy, se vším. Vraždy, krádeže, podvody, násilí, katastrofy… To vše pochopitelně nezmizí. Dokonce i nějaké ty válečné konflikty mezi lidmi stále mohou být.

Nikdo nikde neříká, že lidé budou najednou strašně moc hodní a vše bude fajn. S tím se pojí i následující bod.

3) Nikdo netvrdí, že lidé budou najednou hodní

Typická představa etatisty o anarchokapitalismu je, že tvrdíme vlastně něco jako: “Zrušíme všechny pravidla a zákony. Lidi jsou hodní a budou ctít NAP (princip neagrese), takže vše bude OK.”

Ve skutečnosti tvrdíme: “Nechceme, aby pravidla tvořila nějaká skupina centrálních plánovačů, ale chceme, aby fungovala na tržní, polycentrické bázi, byla mezi nimi konkurence a každý dostal to, co poptává.”

Pravidla budou platit zcela normálně. Ne, nikdo vám nedovolí vraždit a krást. Existuje obrovská poptávka po bezpečnosti, kterou se vždycky někdo bude snažit dorovnat nějakou nabídkou.

Naopak etatisté mnohdy věří, že je v pořádku dát nějaké menší skupině moc, a následně se diví, když ji nakonec získá Babiš, Okamura, Zeman, Trump, Putin a spol.

Často bývá také kritizovaný NAP. Člověk neznalý anarchokapitalismu by si mohl myslel, že anarchokapitalisté si představují NAP jako nějaký globální zákon, který lidi prostě budou dodržovat a uznávat ho jako něco svatého. Ve skutečnosti NAP je jen jiné pojmenování pro fakt, že lidé instinktivně chápou, že je špatné vraždit, krást a ubližovat druhým. Anarchokapitalisté jen poukazují na fakt, že lidé sice do jisté míry respektují NAP, ale státu jako jedinému odpouští jeho neustálé porušování.

4) Kdo doopravdy ignoruje realitu?

Etatista se mnohdy ptá: “A co když v tom tvém anarchokapitalismu někdo přijde o všechny peníze? Kdo se o něj postará, když skončí na ulici?”

A já se ptám: “Kdo se o ně stará dnes? Není dokonce dávání jídla bezdomovců na mnoho místech zakázané? A chudým pomáhá jak, kromě usmolené almužny, jakou jsou dávky v hmotné nouzi, ze kterých si člověk pomalu nezaplatí ani nájem, a o které můžete snadno přijít, když porušíte nějaké zákonem dané podmínky? Naopak, je to stát, který lidem klade byrokratické překážky k tomu, aby se mohli zase postavit na nohy a kupříkladu prodávat nějaké výrobky na stánku na náměstí.”

Etatista se ptá: “Soukromé školy dají vysvědčení úplně každému, kdo si to zaplatí. Neztratí pak vzdělání svou hodnotu?”

A já říkám: “Pokud vím, tak taková maturita se dnes dává téměř úplně každému. Firmy na pohovorech se už ani neptají na to, jestli máš maturitu. Spíš je zajímá, jestli máš nějaké reálné schopnosti, zkušenosti, portfólio a projekty. Titul už také začíná ztrácet svou hodnotu, protože rovněž už ho má každý druhý. Školství je v současnosti už od první třídy naprosto k smíchu. Už v první třídě se děti honí za známkami a učitelé za správně vyplněným klasifikačním archem a prezenční listinou. Opravdu může být tržní školství horší než to, co máme dnes?”

Etatista se obává: “Co když se v anarchokapitalismu dostane k moci nějaká velká korporace plná zlých lidí?”

A já říkám: “Myslíš jako dnes, když je u moci Agrofert a Babiš?”

Etatisté tedy zpravidla vyčítají anarchokapitalismu hypotetické problémy, které se ale dnes dějí na denní bázi. A já se tedy ptám, kdo ignoruje realitu a žije ve snech?

Na závěr dodávám, že anarchokapitalisté možná mají v hlavně nějakou představu ideálního světa. Popravdě, všichni v hlavách nosíme takové představy. Etatisté si však nepředstavují ideální bezstátní společnost, ale představují si ideální a fungující stát. Představují si stát, ve kterém je dobrosrdečný a hodný premiér, který nemá za sebou dotační podvody. A když ano, bude zcela spravedlivě odsouzen a adekvátně potrestán. Představují si, že soudy jsou nezávislé, neexistuje žádná korupce a prezident je vzorem, který je reprezentuje ve světě se ctí. Doufají, že stav, který je tu dnes, se snad jednoho dne zlepší a příští volby vyhraje tentokrát někdo slušný a spravedlivý. Stále se však ne a ne dočkat. Každý je totiž ve své hlavě utopistou.

Autor: Matthias Lukl

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vladtimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 17 821,00 Kč
Vybráno 50.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 822 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 2,78 out of 5)
Loading...
politicon.cz
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.