coins-912719__180
20.2.2016
Kategorie: Ekonomika

Analytik radí: Finanční systém je před krachem. Vyberte svoje peníze z banky!

Sdílejte článek:

TYLER DURDEN 20|02|2016

Začíná to být velmi znepokojující. “Boj” za zákaz hotovosti přidává na obrátkách. Prezident Evropské centrální banky odhalil, že silně zvažují postupné stažení bankovek v hodnotě 500 euro. Poté bývalý americký ministr financí Larry Summers publikoval úvodníku Washington Post, že by bylo třeba se zbavit účtů se zůstatkem nižším než $ 100.

Prominentní ekonomové a banky se přidali k tomuto trendu a vyzvali k ukončení hotovostních plateb. “Vysvětlení” je téměř vždy stejné: hotovost je něco, co používají hlavně zločinci, teroristé a dělají se její pomocí daňové podvody. Odstranění vysokých nominálních hodnot papírové měny by prý narušilo jejich “obchodní model.” 

Osobně to považuji za komické. Dovedu si představit spoustu byrokratů a politických papalášů, kteří sedí v místnosti a předstírají, že ví něco o trestné činnosti. Je to naprostý nesmysl. Od počátků lidské civilizace dochází k trestné činnosti. Zločin nezávisí na platbách hotovosti. A bude existovat dlouho poté, co se pokusí ji zakázat.

Možná ještě více k popukání je, že mnohé z těchto pokryteckých vlád tak zoufale chtějí “hospodářský růst”, že nyní počítají nezákonnou činnost s drogami a prostituci ve svých výpočtech HDP, z nichž obě jsou obvykle obchodovány v hotovosti. Takže paradoxně tím, že zakáže hotovost, tyto vlády zapříčiní i snížení vlastních čísel HDP.

O co tedy vlastně jde? Proč je zde takový velký tlak zakázat něco, co se používá pro zločinné účely pouhý zlomek procenta populace? Hotovost, jak to tak vypadá, je totiž Achillovou patou současného finančního systému.

Centrální banky po celém světě ponechaly úrokové sazby na téměř nulové úrovni již téměř osm let. A navzdory tomu, že vytvořily obrovské bubliny a umožnily mimořádné množství dluhů, jejich politiky jsou nefunkční. Zejména v Evropě, naděje na zvýšený ekonomický růst (a dokonce vznik nechutného cíle inflace) selhal. Tak samozřejmě, protože to, o co jsem se snažily se neosvědčilo, jejich odezva je nadále snažit se o totéž … a víc.

Úrokové sazby na celém evropském kontinentu jsou nyní negativní. Japonské úrokové sazby jsou nyní negativní. A dokonce i ve Spojených státech, Federální rezervní systém uznal, že zvažuje záporné úrokové sazby.

Nemají jinou možnost; zvyšování sazeb vede k bankrotu vlády, které podporují a vykolejují jakékoliv známky začínajícího hospodářského růstu. Podívejte se, jak nízko jsou úrokové sazby v USA a přesto se ve 4. čtvrtletí HDP prakticky zastavil. Oni si prostě nemůžou dovolit zvyšovat sazby.

Centrální banky nebudou mít jinou možnost, než sunout úrokové sazby ještě dále do záporných hodnot. To znamená, že záporné úrokové sazby budou znamenat zničení finančního systému.

Pokud banky mají platit negativní velkoobchodní úrokové sazby mezi sebou navzájem a centrálním bankám, pak nakonec budou muset toto promítnout na své zákazníky. A mnohé banky již toto začaly dělat, zvláště u větších vkladatelů. Viděli jsme to v Evropě , kde některé banky účtují svým zákazníkům negativní úrok na spořících účtech a v některých mimořádných případech naopak platí za půjčky. Je to totální šílenství.

Je tu určitý bod, když úrokové sazby budou natolik negativní, že žádný rozumný člověk nebude chtít držet peníze v bankovním systému. Nakonec si lidé uvědomí, že je lépe vzít z bank zpět své peníze a držet fyzickou hotovost. Jistě, v hotovosti se neplatí žádné úroky. Ale … Máte-li $ 200,000 na spořícím účtu se záporným 1% úrokem, byste museli zaplatit bance 2.000 $ ročně. Je zřejmé, že by větší nesmysl již nelze vymyslet.

Problém je v tom, že banky nemají peníze. Tedy, že banky (zejména v USA a Evropě) jsou velmi nelikvidní. Investují totiž převážnou část svých aktiv do nelikvidních úvěrů nebo cenných papírů pochybné dlouhodobé hodnoty, bez ohledu o jak hloupou investici jde. 

Už jen účetní triky slouží ke skrytí ztrát dluhopisových portfolií. Ale to také znamená, že banky mají menší likviditu pro případné bankovní žádostí o výběr hotovosti. Jenže vedlejším účinkem negativních úrokových sazeb je tlak na lidi k držení peněz mimo bankovní systém. Přesto je jasné, že nárůst žádostí o odstoupení od smlouvy s bankou a následný velký výběr peněz by vedl ke kolapsu celého tohoto systému.

Banky nechtějí aby se to stalo. Vlády nechtějí aby se to stalo. Ale protože centrální banky nemají jinou možnost, než pokračovat v cestě negativní úrokové sazby, jedinou logickou volbou je zakázat peněžní prostředky a silou nutit spotřebitele k držení svých peněz v bankovním systému.

Nenechte se mýlit, brzy to pocítíte i na sobě.

ZDROJ: Tyler Durden

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 164 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.