fotolomo
16.1.2016
Kategorie: Kultura a tipy

Analogové fotoaparáty zažívají comeback mezi mladými

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

(PCL) 16|01|2016

Žijeme v digitálním věku a na veřejnosti často uvidíte skupinku mladých, jak se snaží nastavit smartphone do správného úhlu, aby vyfotili perfektní fotku na Instagram. Fotit na mobil je snadné, fotky lze upravovat a přidávat jim efekty. Ale v poslední době jde do módy jiný trend. Mladí objevují kouzlo ztraceného umění – analogových fotoaparátů.

Velký comeback mezi mládeží v posledních letech zažívá ikonický fotoaparát Polaroid z minulého století. Přestože fotit mobilem nebo digitálním fotoaparátem je mnohem snadnější, staré analogové fotoaparáty mají zvláštní kouzlo.

Důvodem jsou hlavně unikátní snímky s vintage vzhledem a bílými okraji, které jsou okamžitě vyvolány. Například u modelu Fujifilm Instax to trvá asi tři minuty, hned po vyfocení fotky můžete sledovat, jak se vybarvuje.

Lomografie a její počátky v Praze

Samostatnou kapitolou je lomografie, což je označení pro fotografování kompaktním fotoaparátem LOMO. Jak však zasvěcení dobře ví, lomografie není jen o fotkách, je to životní styl, který má dokonce svá pravidla. Jedno z nich zní například „Nemyslete“.

V Praze je od května 2014 otevřená Lomography Ambasáda. Firmu na výrobu lomíček totiž založili studenti z Vídně, kteří si kdysi v Praze koupili ruský fotoaparát Lomo LC-A. Dodnes vyrábí jeho vylepšenou verzi Lomo LC-A+. Sehnat se dá několik dalších variant v různých atraktivních vzhledech. Pro lomo fotky jsou typické živé barvy a tmavé rohy.

Proč jsou najednou tak oblíbené?

Hlavním důvodem jsou zmiňované skutečné, hmatatelné fotografie. Před několika lety jsme si s příchodem digitálních fotoaparátů začali užívat, že můžeme vyfotit stovky fotek a ty nepovedené pak smazat. Teď opět začínáme zjišťovat, že fotografie v papírové podobě mají své kouzlo. Polaroidy a jiné analogové fotoaparáty fotí mimořádně kvalitní fotky, navíc je to jednoduše momentální trend, který musí každý cool mladý člověk mít.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 4 350,00 Kč
Vybráno 12.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.