white-house-wallpapers
21.4.2018
Kategorie: Politika

Amerika se může těšit na napjatější vztahy s Čínou a Ruskem

Sdílejte článek:

JOHN R. BOLTON

Moje ohlédnutí za rokem 2017 a předpověď na rok 2018 se soustředilo na nejpalčivější výzvy, se kterými se Trumpova administrativa bude potýkat: nestabilní Blízký východ, mezinárodní terorismus a zvyšování počtu jaderných, chemických a biologických zbraní. Dnes se zaměříme na strategické hrozby ze strany Číny a Ruska a na jednu z dlouhodobých priorit prezidenta Trumpa: zachování a posilování americké suverenity.

Čína byla pravděpodobně Trumpovým největším osobním zklamáním v roce 2017, neboť zde si sliboval zásadní pokrok, zejména v otázkách mezinárodního obchodu. Navzdory investici spousty času a pozornosti do prezidenta Si Ťin-pchinga, nyní mocného způsobem od dob Mao Ce-tunga nevídaným, se v zahraniční politice Pekingu změnilo jen velmi málo, bilaterálně i globálně. Nic nenasvědčuje tomu, že by se měli zlepšit obchodní vztahy, nebo že by Čína mírnila své přestupky, jako např. nerespektování soukromého vlastnictví, diskriminace státu vůči zahraničním podnikatelům a investorům, či zaujatost soudní moci.

Co je horší, agresivní kroky Pekingu směřující k anexi Jihočínského moře a zdejší výhružky Japonsku a Tchaj-wanu, pokračovaly v roce 2017 zcela neměnně, či dokonce ještě agresivněji. S největší pravděpodobnosti tak v roce 2018 bude možno pozorovat stupňující se napětí v těchto kritických oblastech, s tím jak se Amerika (a snad i další země) budou bránit vůči téměř neskrývané čínské vojenské agresi. Obzvlášť Japonsku došla trpělivost s tím, jak Čína navýšila kapacity napříč celým vojenským spektrem, včetně námořní, vesmírné a kybernetické bojeschopnosti.

Tchaj-wan následuje těsně za ním. Dokonce i jihokorejský prezident Mun Če-in ztrácí trpělivost s Pekingem, který omezuje strategické obranné možnosti Soulu. A nepochybujte o tom, že aktivity Číny na její pobřežní periferii, jsou ostře sledovány Indií, které vrůstající ekonomická a vojenská síla Číny, dělá stále větší starosti. Trumpova administrativa by měla tato ohniska napětí okolo čínských hranic důsledněji monitorovat, zejména tam, kde by mohl vypuknout ozbrojený konflikt, když ne příští rok, tak brzy poté.

Nejvíce zklamala Čína Spojené státy právě v oblasti jaderného programu KLDR. Si Ťin-pching, stejně jako jeho předchůdci, sliboval Spojeným státům nátlak na Pchjongjang, ten však byl nedostačující. Ta nejpovzbudivější zpráva přišla s koncem roku 2017, a sice se zveřejněním zprávy o tom, že proběhlo setkání zástupců čínské a americké armády o možných scénářích svržení režimu, či o vojenském konfliktu v Severní Koreji. Zatím není jasné, do jaké míry tyto rozhovory pokročily, pouhá skutečnost, že se jich Čína účastní, však ukazuje novou úroveň uvědomění si toho, jak je situace vážná. Rok 2018 tedy nebude závažný pouze v souvislosti s jadernými hrozbami Severní Koreje, ale také v souvislosti s tím, zlepší-li se čínsko-americké vztahy, či naopak.

Co se týče Ruska, tak prezident se nevzdal nadějí ohledně Vladimíra Putina, alespoň zatím, ale může se to dále v roce 2018 změnit. Putin je zkušený politik ze staré školy, tvrdý, národně orientovaný ruský lídr, bránící svou vlast. Je-li konfrontován se silou USA, Putin ví, kdy se stáhnout, a když se mu to hodí, tak je dokonce schopen uzavřít dohody a dodržovat je. Ale důvod k romantizaci dynamiky vztahu Moskva-Washington zde není. Jejím základem nesmí být osobní vztahy, nýbrž reálpolitika.

Není lepším důkazem, než reakce Ruska na nedávné Trumpovo rozhodnutí zásobovat Ukrajinu střelnými zbraněmi, která je nyní, díky ruské agresi, zcela válečnou zónou. Reakce Moskvy na Trumpovo zbrojní rozhodnutí by mohla vyvolat dojem, že to byl právě on, kdo přispěl k eskalaci konfliktu. Prezident Obama měl jednat už při první známce vojenského vpádu Ruska na Ukrajinu a dokonce i pomoc Donalda Trumpa, je jen malým krokem, v porovnání s prezidentem Bushem, který v roce 2008 navrhl urychlit přijetí Kyjeva do NATO. Nicméně, každý suverénní stát, vzniklý rozpadem Sovětského svazu, ať už je členem NATO, či nikoliv, je posedlý otázkou, jak si Amerika poradí s Ukrajinou. Měly by být, protože kalkul Kremlu o jejich budoucnosti se téměř jistě změní, podle toho, zastane-li Trump jasnou linii ohledně dobrodružství Moskvy na Ukrajině.

Stejně znepokojující jako ruská hrozba ve východní a střední Evropě je Rusko, coby velký mocenský hráč na Blízkém východě. Před několika týdny ratifikovala ruská Státní duma dohodu, která výrazně rozšiřuje ruskou námořní základnu v Tartúsu v Sýrii. V roce 2015 zůstal Obama ohromeně stát, když Rusko vybudovalo významnou leteckou základnu v nedaleké Latákii, čímž upevnilo svoji vojenskou přítomnost na Blízkém východě do míry nevídané od doby, kdy Anvar as-Sádát vyhnal sovětské vojenské poradce a přivedl Egypt v roce 1970 do sféry vlivu Západu.

Tato expanze představuje významnou demonstraci síly Kremlu. Je evidentní, že podpora Ruska (dokonce více než Íránu) Asadovu režimu v Sýrii, udržuje jeho diktaturu u moci. Ruská asertivita v roce 2017 také posílila Teherán, i když byl zničen kalifát IS, a umožnila mu vytvořit oblouk šíitské vojenské moci z Íránu, přes Irák a Sýrii, spojující se s Hizballáhem v Libanonu. Tato rusko-iránská osa by měla být zařazena spolu s íránským programem jaderných zbraní na americký seznam hrozeb přicházejících z Blízkého východu.

Konečně čirá pošetilost jak Rady bezpečnosti OSN, tak i Valného shromáždění OSN kritizujících rozhodnutí Spojených států přesunout své velvyslanectví do Jeruzaléma, byla pro Organizaci spojených národů chybou potenciálně ničivých důsledků. V kombinaci s listopadovým rozhodnutím Mezinárodního trestního soudu, které se týkalo vyšetřování údajných válečných zločinů USA v Afghánistánu, je nyní v Bílém domě dostatek prostoru pro to, aby se prezident více zaměřil na obranu americké suverenity.

Trumpova prvotní analýza a kritika vášně světových hybatelů “globální správy” se týkala obchodních otázek a jeho znepokojení nad rozhodovacím mechanismem Světové obchodní organizace. Tyto otázky jsou rozsáhlé a legitimní, ale je zde také širší otázka “kdo vlastně vládne”. V současnosti čelí ústavní reprezentativní vláda skutečným a rostoucím výzvám od mezinárodních orgánů a smluv, které se výslovně snaží rozvíjet a podporovat globální instituce. Amerika je pro tyto snahy již dlouho překážkou, vzhledem k našemu lpění na naší Ústavě a naší zvláštní představě, že mezinárodní smlouvy nepřispějí k jejímu “vylepšení”.

Žádný nedávný prezident netrval na suverenitě tak silně, jako Trump, a akce Organizace spojených národů a Mezinárodního trestního soudu v roce 2017 mu nyní v roce 2018 umožňují udělat rozhodující politické a finanční rozhodnutí. Pokud byl rok 2017 na mezinárodní úrovni bouřlivý, tak v porovnání s rokem 2018 by mohl působit klidně.

 

Autor: John R. Bolton, překlad původního textu: Expect America’s Tensions with China and Russia to Rise in 2018, překlad: Pavel Michálek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 10 312,44 Kč
Vybráno 29.46%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 11 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 3,43 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.