2476137-trumpbiden
20.9.2020
Kategorie: Politika

Amerika na hraně

Sdílejte článek:

ROMAN JOCH

Spojeným státům by prospělo, kdyby jeden z obou kandidátů vyhrál nezpochybnitelně.
Násilnosti v ulicích, rabování, žhářství. Střety s policií, slzný plyn, střelba gumovými projektily. Vandalství, ničení soch. Vzájemné potyčky paramilitárních skupin radikální levice (Antifa, BLM) a radikální pravice („patriotické“ formace). Lidé nosí střelné zbraně na demonstrace a z nich do oponentů střílejí. Mrtvých už je nemálo.

 

Poslední otřesný případ z Los Angeles: chlápek, asi aktivista BLM, přistoupí k policejnímu autu, bez výstrahy vytáhne pistoli a začne střílet do policistky a policistů v něm sedících, pak rychle utíká pryč. Policisté jsou v nemocnici a naštěstí mimo ohrožení života.

Je to strašné? Je to zlé? Ano. Ale není to historicky bezprecedentní, ani v Evropě (Francie za Alžírské války, Itálie v 70. letech, Ulster a Británie čtvrtstoletí od roku cca 1970), ani v Americe (násilné rasové nepokoje a protiválečné demonstrace v 60. letech, házení zápalných bomb bílými rasisty do černošských kostelů, na druhé straně Černí panteři a „meteorologické podzemí“).

Co však je už skutečně nebezpečné a hrozivé, je to, že prominentní členové obou stran obviňují tu druhou, že se v listopadu pokusí ukrást volby, tj. dopustí se vlastizrady.

Pokud nezaútočíte, zemřete

Před volbami 2016 byl jedním z nejkontroverznějších článek „Let 93“. Michael Anton v něm přirovnal volby 2016 k letu 93 dne 11. září 2001; to bylo unesené letadlo, v němž se cestující vzbouřili a pokusili se dobýt do kokpitu; neúspěšně, letadlo havarovalo v polích Pensylvánie. Anton napsal: „2016 jsou volbami letu 93: zaútočte na kokpit, anebo zemřete. Možná stejně zemřete… Není žádná garance. Kromě jediné: pokud se nepokusíte, smrt je jistá… Prezidentstvím Hillary pojede celá progresivně levicová agenda na plný plyn, plus ještě pár věcí, jež si zatím představili jen nemnozí ve svých nejtemnějších chvílích.“

Mnozí Antona kritizovali, že přehání, jde jen o jedny volby z mnoha, a navíc je vrcholně nevkusné své spoluobčany jiného názory přirovnávat k teroristům z Al-Kaidy.

Zdá se, že letos Anton překonal sám sebe: publikuje články a knihu, v nichž tvrdí, že pokud Trump vyhraje, bude silný nátlak na jeho volitele, aby změnili názor a dali hlas Bidenovi; a státy na západním pobřeží USA budou vyhrožovat, že bude-li Trump prezidentem, odtrhnou se od USA — a pod tímto nátlakem bude Biden, který prohrál, prohlášen prezidentem.

Na druhé straně demokraté tvrdí, že Trump odmítne uznat porážku a bude se v Bílém domě držet zuby nehty, že ho z něj bude muset vyvést armáda. Biden to naznačil již třikrát. Pár důstojníků napsalo komentáře, že by to armádní velitelé měli nařídit. A Hillary Clintonová prohlásila, že Biden by neměl uznat porážku „za žádných okolností“.

Tyto řeči jsou nezodpovědné. Především, státy nemohou vyhrožovat separací, tuto otázku vyřešila válka Severu proti Jihu. A za druhé, na volitele může být nátlak, ale oni se stejně rozhodnou pro toho chlápka, za kterého byli zvoleni.

Z druhé strany: vojáci, byť ve výslužbě, nemají co vyzývat generály, aby vyvedli člověka z Bílého domu, o kterém jsou pochybnosti, zda je prezident. Bude-li zvolen prezidentem Biden a složí přísahu do rukou předsedy Nejvyššího soudu, on bude vrchním velitelem a on bude vydávat rozkazy. Z Hillary mluví její zapšklost a hloupost: vyhraje-li Trump, je správné, aby Biden uznal porážku. A vyhraje-li Biden, je správné, aby Trump porážku uznal a jeho strana na něj vyvinula nátlak, aby tak učinil.

Ani jeden z těchto scénářů se nestane, ale je povážlivé, že obě strany se obviňují z toho, že chystají vlastizradu.

Jejich poslední období

Co se ale může stát? Že v noci z 3. na 4. listopad bude vyhlášen vítězem Trump, republikáni začnou slavit, pak se dopočítají korespondenční hlasy, a ukáže se, že v klíčových státech těsně vyhrál Biden a stal se prezidentem — a Trump začne tvrdit, že ty korespondenční hlasy byly zmanipulované. Pak nastanou právní bitvy. Mimochodem, ve volební noci 2016 Trump vedl nad Hillary i na odevzdané hlasy, pak se dopočetly korespondenční hlasy, a Hillary nakonec získala o téměř tři a půl milionu hlasů více než Trump, ale převážně ve státech, v nichž by stejně vyhrála, takže Trump nad ní vyhrál poměrem na státy 30 : 20.

A druhá možnost je, že Trump vyhraje stejně jako posledně: vyhraje na státy, ale prohraje na počet odevzdaných hlasů. Levicoví aktivisté to psychicky neunesou a teprve pak se v ulicích rozpoutá peklo.

Tak či onak, pro zdraví Ameriky by bylo dobře, aby jeden z obou kandidátů vyhrál nezpochybnitelně. A aby Kongres zůstal rozdělen: v jedné komoře měla většinu jedna strana, v druhé druhá. To by je nutilo ke kompromisům. Prezident — ať jim bude Biden, či Trump — už až tak důležitý nebude, protože všichni budou vědět, že je to jeho poslední období, a i jeho strana se začne od něho odpoutávat a myslet na kongresové volby 2022 a prezidentské 2024.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 925 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.