moneydolar
30.9.2020
Kategorie: Ekonomika

Americký primát

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Ekonomice Spojených států světové krize v posledních sto padesáti letech přinášely vzestup a potvrzení světového prvenství. Včetně světových válek a konce studené války, který jednoznačně nastolil americký globální primát. Pokud některá část světa čelila konfliktní situaci, jediným nadějným aktivem byl v posledních sto letech dolar a nejnadějnějším místem americká banka. Vždycky tomu tak nebylo, švýcarský frank a banky nebyly útočištěm jenom diktátorů a zbohatlíků, ale i bezpečným místem pro úspory prostého Evropana, v peripetiích doby se Američanům podařilo rozbít švýcarské útočiště,  často ne moc férovými metodami, jako osočování z praní špinavých peněz, ukradenými miliony, vadilo bankovní tajemství atd. Často platila úměra čím hůř se vede světu, tím víc kapitálu odplyne do USA, tím víc peněz americkému byznysu a na pokrytí rozpočtových deficitů. Mimo USA se produkuje a vyrábí, pomocí americké dominance globálního finančního systému, část vytvořeného kapitálu přiteče automaticky do USA. Liberální doktrína to objasňuje nízkou korupcí a důvěrou v politický systém.

Ekonom Ivan Danilov píše na ruském serveru RIA, koronavirová pandemie a ekonomický stres globálního rozsahu smetly přirozené mechanismy americké finanční dominance. Zdálo se, že tradiční proces útěku k dolaru a do amerických státních obligací bude pokračovat, krize propukla na pozadí ekonomických americko-čínských sporů. Američané ještě před pár měsíci plánovali podminování hongkongského finančního systému, v naději, že to bude znamenat úder Číně, která čelila ekonomickým potížím v důsledku koronaviru, mluvilo se o tom, že Čína bude muset devalvovat, jak hongkongský dolar, tak vlastní měnu. Praxe tuto strategii nepotvrdila. Na americkém finančním kanále CNBC: „Goldman Sachs očekává, že v příštích měsících čínský juan posílí na 6.5 za dolar, dolar se podle bankovních stratégů nachází v periodě oslabování, důvodem toho je ztráta americké ekonomické výlučnosti“. Faktory, které dříve potencovaly růst dolaru, jako je rychlý ekonomický růst, zmizely. Čínský juan poslední týdny posílil k 6.8 juanu za dolar. Došlo k tomu poté, co čínský statistický úřad reportoval pozitivní kladné statistiky o maloobchodu v Číně.

Ještě nedávno šířili američtí finanční experti zvěsti o totálním valutovém deficitu v čínském bankovním systému a předvídali úprk kapitálu z Číny do USA. Dnes nastává něco opačného: čínské finanční trhy přitahují část kapitálových toků, které tradičně z obav z krize mířily do USA. Capital Economics v nedávné analýze ukazuje, že rekordní rozdíl mezi výnosností státních obligací v Číně a v USA je velmi dobrým signálem pro perspektivu juanu. Podle Capital Economics výnos z čínských státních obligací bude podstatně vyšší než na ostatních trzích. Zajímavý důsledek – dříve USA přitahovaly za jakkoliv nízkých úrokových úrovní, obzvlášť v době krize nebylo myslitelné, že by světový kapitál proudil jinam. Dnešní Čína zbavuje USA tohoto privilegia.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 553 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.