6.2.2014
Kategorie: Ekonomika

Amazon v Česku: geniální lakmus veřejných failů

Sdílejte článek:

OD: ZBYHNEV 06|02|2014

 

Tak se Amazon chystá v ČR otevřít dva distribuční sklady pro obsloužení středovýchodní Evropy. Znamená to pár tisíc pracovních míst a po dlouhé době je to první zahraniční investor, který sebral odvahu investovat v Česku. Pro čtenáře anglickojazyčné literatury to pravděpodobně znamená, že v budoucnu výrazně ušetří(me) na poštovném a clu, anóbrž nebudeme objednávat deset deka celulózy ze zámoří, s manipulačními poplatky převyšujícími hodnotu objednaného zboží.

 

 

Byla by to celkem okrajová zpráva, ale poslouží jako vynikající příklad na kterém si můžeme ukázat, kolem jak bezrozporně přínosných věcí jsou Češi schopni dělat humbuk a hledat na nich hnídy. Protože zahraniční investice jsou i v nejhorší variantě pro ekonomiku plus a učí se to snad v prvním semestru ekonomie. Na VUMLu, s jehož učivem tu pořád půl národa tak nějak nevědomky z druhé ruky pracuje, se to ovšem zjevně učilo opačně. Tak jako všechno, dá se dodat.

 

Jelikož je doomsaying kolem Amazonu celkem reprezentativní přehlídka nejobvyklejších ekonomických klamů, strašících v lidové duši Čechů, je dobré je po jednom rozebrat a vymýtit.

 

Zajímavé na všech “argumentech” je, že jsou bez výjimky racionalizací pocitu, že mluvčímu uškodí, když se bude cokoliv dít. Vychází to patrně z předpokladu, že ekonomika je hra s nulovým součtem, kde je aktivita z definice útokem na ostatní.

 

Jenomže neni. Ekonomika je hra s kladným součtem – pizza se nejen krájí, ale i peče. To je ten základní rozdíl mezi “pravicovým” a “levicovým” uvažováním.

 

S tímto tématem se ostatně nedávno popasoval i kolega Adams způsobem, který stojí za přečtení.

 

Důsledky jsou dalekosáhlé. Jakmile je jakákoliv aktivita a činorodost apriorně považována za podezřelou, neohleduplnou a zlovolnou, jakmile se lidé cítí neurčitě ohrožení jakoukoliv aktivitou ostatních, duševní a společenský imunitní systém českého národa útočí přednostně na nejzdravější tkáně.

 

Nejobvyklejší výtky, které jsem vydatně facepalmuje sesbíral za dvacet minut na sociálních sítích, jsou tyto:

 

Stejně tam najmou Mongoly a Kyrgyzy. Češi z toho nebudou nic mít. Nenajmou. Amazon nepotřebuje PR moderního otrokáře. A i kdyby, no a co? Tak tu bude Amazon beztak platit daně, a Mongolové s Kyrgyzy chodit na jídlo a poptávat zboží a služby. I tak by to byl win pro ekonomiku, byť menší.

 

Stejně tam budou blbě platit. Porovnávání reálného s ideálním. To není o tom, že lidé mají místo statisícových platů a služebního galfstrýmu dvacítku a oktávku. To je o tom, že mají dvacítku a oktávku místo podpory a mopedu. A to mluvíme jen o skladnících – zároveň ale vzniknou i manažerské, logistické a další výrazně lépe placené pozice.

 

Na tomhle je nejlegračnější, že lidem nedělá problém zároveň namítat “Stejnak tam budou Češi otročit za almužnu” i “Stejnak tam najmou Kyrgyzy”. Že se to vzájemně vylučuje a odráží úplně nesmiřitelné pozice je šajsegál. Prostě je to špatně, a proč je to špatně se rozhodneme až podle konkrétní situace.

 

Tady se zastavuje úrodná půda! Mno, kdybychom jí měli nedostatek, což nemáme, a kdybychom tu kterou máme bezezbytku využívali, což nevyužíváme, a někdo kromě pár vinařů a biozmrdů na ní uměl smysluplně hospodařit, což neumí, a stát se nesral do zemědělského trhu regulacemi které plošně brutálně zvyšují náklady a následně to selektivně nedorovnával subvencemi dle Babiše, což se sere, možná by to skoro byl argument a třeba by pak byli soukromí zemědělci v lepší pozici a třeba by i pěstovali něco jedlého. Takhle je to totál brutál mimo. Často tuto výtku slýcháme od ekologistů, kterým ovšem o dva řády větší plocha půdy zastavěné solárem zjevně nevadí, tak jako jim nevadila půlka zemědelské půdy v republice zhuntovaná řepkou. Wtf? Tohle je jistě přínosnější.

 

 

Další monstr hala. V principu souhlasim, ale za barákem bych to nechtěl. NIMBY. Ovšem kilometr od letiště je to ultra idiotické. Civilizovaný život stojí na schopnosti povýšit obecný zájem nad alespoň mikroskopický díl osobního pohodlí, a kdo je proti stavění čehokoliv kdekoliv, protože se na to nechce dívat, nemá názor, nýbrž omyl. A je sobný hnusec.

 

To akorát zničí malé obchody. Zaprvé nezničí, protože distribuční centrum bude obsluhovat celou středovýchodní Evropu a sortiment Amazonu se o další českojazyčné tituly hned tak nerozšíří, přičemž ty cizojazyčné si z něj kdo může objednává stejnak už teď, akorát to bude konečně bez extra nákladů s poštovným a clem. Zadruhé to vytvoří zakázky pro spoustu místních firem (svačináři, taxíky, stavební firmy, kurýři), zatřetí pokud někdo dokáže stejnou službu poskytovat levněji a lépe, zaslouží si naprosto vytlačit losery z trhu, stejně jako žárovka “vzala práci” svíčkařům, email pošťákům a automobil drožkářům. Říká se tomu pokrok. Protože tyto jsou lepší. To je naprosto správně, a celospolečenský součet je výrazně plusový. Proč bych měl platit Kanzelsbergerům či Luxorům za stejnou věc o půlku víc jen proto, že si na základě viktoriánského byznysmodelu kamenné prodejny neprozíravě pronajali ultradrahé monstrprostory v Palladiu a dalších třech stech nákupních centrech napříč republikou, místo toho, aby mi to výrazně levněji, konvenientněji a rychleji přišlo domu? To je přece nonsens. Nahrazení Kanzelsbergeru Amazonem je jako nahrazení neandrtálců člověkem dnešního typu.

 

Víme jak je to v Česku s investorama – dostanou pobídku, půdu zapůldarma, vyvaří miliardy, nebudou platit daně a pak zmizí. Slýcháno nejčastěji od voličů ČSSD, kteří předpokládají, že i všechny budoucí vlády se budou k investorům chovat stejně (korupčně), jako ty jejich. V tomhle byli mistři světa Zeman a Špidla. Jenomže Babiš je přeci jenom obchodník a prozíravý PRista, a pokud něco umožní za jeho úřadování na financích přikrotit deficit (což oživení ekonomiky, vybrané daně, pracovní místa a nižší sociální náklady umožní), byl by idiot, aby si místo toho nechal strčit do kapsy pět mega které nepotřebuje, jako to dělali vyhladovělí hotentoti za socdem. Pro investiční prostředí je Babiš na financích dobrá zpráva – ostatně je to taky ta jediná dobrá zpráva, která se s Babišovým působením ve veřejném životě pojí.

 

Milý Amazone. Pokud jsi připraven na zpovykané dělníky, kteří budou požadovat 40k za polehávání za krabicema, považovat pracovní místo za svaté právo namísto cenné příležitosti, obden stávkovat a krást na pracovišti sešívačky v rámci boje s mezinárodním kapitálem, přijď nám píchnout s naším prožraným hospodářstvím. Dík.

 

 

ZDROJ: zbyhnev.com

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 27 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.