10-281
3.8.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Alternativa pro domov pro seniory Liberec

Sdílejte článek:

Česká populace stárne. Lidé se dožívají stále vyššího věku díky kvalitnější lékařské péči a vyššímu životnímu standartu. Mnoho seniorů tak má konečně prostor k naplnění svých koníčků, tužeb, mohou cestovat nebo se vzdělávat v nejrůznějších oborech. Bohužel to neplatí pro všechny. Nejčastějším omezením je omezení fyzické. Klouby bolí, každý pohyb je pomalý a obtížný, každodenní rutiny stojí stále více času a úsilí a pokud senior bydlí sám daleko od rodiny, často spíše živoří. Dříve vcelku běžné více generační bydlení zaručovalo seniorům pomocné ruce potomků, ale dnes je situace zcela jiná. Většina „mladých“ chce bydlet ve svém, vztahy s rodiči a prarodiči často nejsou harmonické a pak vyvstává docela závažná otázka, jak situaci vyřešit. V minulosti mnoho alternativ nebylo. Senior byl odstěhován do domova důchodců s pevným režimem, nikdo se ho vlastně na názor neptal a musel se podřídit.

Tyto praktiky jsou dnes už minulostí. Někomu může samozřejmě režim v domovech seniorů a pečovatelských domech vyhovovat. Někdo se jím ale může cítit omezen a kvalita jeho života se tak snižuje. Naštěstí existuje alternativa v podobě bezbariérového bydlení pro seniory. Takové objekty poskytnou svým klientům domov, kam si s sebou mohou vzít i domácího mazlíčka, pokud se samozřejmě nejedná o hejno hus či mladou jalovičku, a cítit se tam skutečně jako doma. Senior či vozíčkář má k dispozici svou bytovou jednotku, která není velká, aby její úklid nezabral příliš mnoho času a úsilí. Klienti mohou využívat rozličných služeb, ať už se jedná o dovážku jídla, úklid, rehabilitační službypečovatelské služby, nákupů s donáškou a řadu dalších. Mohou, ale nemusí. Pokud jsou soběstační, mohou v tomto bezbariérovém objektu žít zcela svobodně podle svých potřeb a zvyků.

Velkou výhodou je, že senior nebydlí sám, je obklopen lidmi a může navazovat nové sociální kontakty. Není omezen žádnou večerkou, žádným pravidelným režimem. Má ale možnost účastnit se společných aktivit, jakou jsou různé zájezdy, oslavy, setkání, besedy. A to vše bez rizika zneužití nechvalně známými šmejdy. Má si s kým popovídat, poradit se, není však do ničeho nucen a tak je tento typ zařízení vyhledáván i introverty.

Počet těchto alternativ k domovům pro seniory v republice roste. Jistě i ve vašem regionu najdete místo, kde se vám nebo vašim blízkým podaří najít nový domov s komfortním zázemím a luxusem v podobě možnosti naprosto svobodného rozhodování o svém životě.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 9 472,00 Kč
Vybráno 27.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 597 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.