RASIN
24.1.2019
Kategorie: Historie

Alois Rašín před sto lety: Tři nemoci České republiky

Sdílejte článek:

ALOIS RAŠÍN

Ministr financí dr. Rašín pronesl 19. ledna 1919 na sjezdu českého úřednictva a zřízenectva v Praze:

Myslím, že nedojdeme dále, jestliže nebudeme míti kuráž říci, že naše republika těžce stůně třemi velkými nemocemi a že musíme tyto nemoci rychle léčiti. 

První nemocí jest nechutenství k práci. 

Druhá veliká nemoc, na kterou republika těžce stůně a kterou nejvíce ve svém rozvoji trpí, je to, že všichni lidé věří ve všemohoucnost státu. Lidé si myslí, řeže stát může všechno udělati, že stát může dáti lacinou mouku, laciné boty, laciné šaty a že stát může zvyšovati platy, že může obratem ruky odpomoci bytové nouzi. To jest velmi nebezpečná nemoc. Zejména v republice stojíme na stanovisku, že stát jsme my, že stát není něco, co by stálo nad veškerým obyvatelstvem. 

A nyní třetí nemoc nejnebezpečnější, že v československé republice nikdo nechce poslouchati, ale co je nejhorší, že v ní nikdo nechce ani poroučeti, že naše veřejná správa žije pod terorem a strachem, že setník se bojí choditi v uniformě, že okr. hejtman se bojí něco naříditi a všichni dělají to proto, že se každou chvíli objeví lidé, kteří si myslí, že oni mají právo poroučeti proto, že náležejí určitým politickým stranám anebo třídám, a přece v demokracii především musí musí býti respektován zákon, nemá-li dojíti k anarchii. 

Na tyto tři nemoci stůněme a z nich se musíme dostati, chceme-li republiku udržeti. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 671 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.