hospodavirus
15.10.2020
Kategorie: Ekonomika

Alespoň už víme, kdo ve skutečnosti rozhodl o zavření restaurací

Sdílejte článek:

PETR MACHOVSKÝ

Společně s uzavřením škol bylo rozhodnuto také o uzavření restaurací. Vláda se už nechala slyšet, že přispěje podnikatelům na nájem. Takže se vlastně nic nestalo? Obávám se, že tak to bohužel není.

Nejde jen o zavření jednoho segmentu ekonomiky. Protože na pohostinství je navázáno mnoho dalších činností. Od řezníka, přes zelináře až po pivovary, které dodávají restauracím své produkty Nepočítám samotné číšníky nebo uklízečky, které nyní nemají co roznášet a co uklízet a těžko tak dostanou peníze. Ti všichni nyní minimálně na tři týdny přišli o práci. Během jarního zavření pohostinských provozů dostalo hodně zaměstnanců výpověď, neboť majitelé netušili, jak dlouho bude uzavření trvat. Po znovuotevření provozů byli přijati noví zaměstnanci, kteří jsou dnes většinou ještě ve zkušební době. Spousta z nich se dnes ocitne “na dlažbě”, ale vzhledem k tomu, že byli ve zkušební lhůtě, nemají nárok na žádnou finanční satisfakci.

Na jaře museli podnikatelé zvládat období nejistoty po dobu deseti týdnů. Teď to přišlo znovu a nikdo neví, kdy to skončí a kdy přijde zavírání na řadu příště.

Kolik takových fatálních rozhodnutí ještě mohou majitelé restauračních zařízení unést?

Už takto vláda zadlužila Českou republiku na další generace. A já se obávám, že příští vlády budou ještě dalších dvacet let covid zneužívat pro další a další zadlužování.

Kritizovat je samozřejmě snadné a opozice tak činí vždy a za všech okolností.

Nicméně argument ministra zdravotnictví pro uzavření restauračních zařízení mě zaskočil. Myslím že nejenom mě. Nejprve jsem si myslel, že jde jen o žert. Ve svém projevu dne 13. říjma 2020 nám sdělil, že v restauračních zařízeních se prokazatelně nakazilo pouhých 722 lidí, ale sociologové prý argumentovali tím, že při uzavřených školách a otevřených restauracích by byla vláda kritizována, že jí nezáleží na vzdělání.

A vláda dle ministra s tímto argumentem souhlasila, a proto restaurace zavřela!

Obávám se, že tento argument nemá nic společného se snahou ochránit obyvatelstvo před možným nebezpečím, ale pouze neztratit politické body. Tady přece nejde o to, co tomu kdo řekne. Vláda musí počítat s tím, že bude za svá rozhodnutí od voličů kritizována. I tak by ale měla konat dle svého nejlepšího svědomí a s cílem dobrat se co nejlepšího výsledku. Přeci není možno likvidovat segment hospodářství kvůli politickým bodům – vždyť důsledky budeme splácet my všichni, hlavně podnikatelé a firmy, úředníci a politici nám příjmy státního rozpočtu nevygenerují.

To asi restauratéři neslyšeli rádi, za jakých okolností bylo rozhodnuto o omezení jejich podnikání. Místo odborníků na epidemie rozhodli…sociologové. A hlavní důvod byl ten, že by zavření škol a nezavření restaurací “vyslalo negativní signál celém národu”.

Ještě, že si aspoň budou moci někteří z nás povyrazit při oslavách státního svátku na Hradě 28. října. Kolik bude mezi pozvanými hosty restauratérů, umělců nebo podnikatelů, se kterými se pan prezident tak drsně vypořádal? Jak je možné, že prezident očividně obdrží vyjímku na svou kratochvíli, zatímco kluci si nemohou jít zahrát fotbal na venkovní hřiště?

Ačkoli nejsem z těch, který by automaticky odsuzoval cokoliv, co Miloš Zeman udělá, tak tento ceremoniál za by měl být zrušen. Pokud chce hlava státu po občanech, aby se omezovali a volá po “drakonických opatřeních”, měl by jim jít sám příkladem. A ti navržení na vyznamenání by snad zvládli počkat na tu svou medaili do lepších časů.

Celé to na mne spíše působí dojmem, že nám chce někdo ukázat, kdo je tu pán a kdo jen obyčejný kmán…

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 050,00 Kč
Vybráno 45.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 311 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,48 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)