AKCEZET
19.8.2019
Kategorie: Historie

Akce Zet

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Akce Zet byly za komunistů dobrovolně povinné občanské hurá aktivity, při nichž prostý lid budoval zadarmo něco, co nebylo jeho. Účelem bylo proklamovat to, že stojí v té správné ideové řadě a smyslem alespoň při tom něco zlepšit.

Akce Zet zavedli komunisté už v 50. letech dokud lidé byli ještě otřeseni z hrůz právě skončené války a přitom ještě empaticky přihlouplí z nově nabytého míru a naděje v nový společenský systém, který jim měl přinést blahobyt a plošné štěstí pro všechny. Jakožto nástroj “z nouze ctnost” potom akce Zet vydržely až do pádu socialismu. Smyslem těchto akcí bylo, aby si občané pod heslem “Národ sobě” sami a zadarmo vybudovali něco, co jim měl zajistit ze své podstaty stát.

A pak chodit své dílo obdivovat, plácat se u toho po ramenou a říkat: hle, to jsme si sami vybudovali, to je naše. Z omylu o tom, že to vůbec nebylo jejich, je potom vyvedl až pád socialismu kdy zjistili, že jim celou dobu nepatřila ani klika od vrátnice fabriky ve které po léta pracovali za mzdu hodnou rozvojových zemí, natož samoobsluha na návsi obce. To, že komunistům po léta naivně hltali špek i s navijákem, a že heslo “všechno patří všem” znělo ve skutečnosti “nikomu už nepatří vůbec nic”, se mnozí z nich mohli přesvědčit ještě za vlády komunistů. To když například do mateřské školky, kterou budovali svépomocí, nebyly jejich děti přijaté kvůli jinému škraloupu odjinud. Třeba proto, že jim příbuzný zdrhnul za kopečky, nebo je vylili z rodné strany pro vandrující hubu v hospodě u piva. Ono i žádost o přijetí dítěte do mateřské školky totiž začínala otázkou “jste ve straně?”, jako každá jiná ponížená suplika té doby.

Co za otázky, kolik stran výslechu a jaký bonusový kredit musel splňovat potom takový žadatel o studium na VŠ, zájemce o přidělení bytu, či dokonce abonent vycestování na západ si jistě představíte sami. A jsme rázem u toho “dobrovolně povinná akce”. Ono totiž v žádostech mnohdy záleželo na součtu kladných bodíků, kde body za potřebnost byly vždy až za těmi za správnou angažovanost. A tak kromě členství ve straně (tím se automaticky předpokládala KSČ, jiná strana se za klad nepovažovala), se přihlíželo také k vyjádření uličního výboru, závodní rady a Národního výboru (obecní úřad). Takže podat si přihlášku na vejšku neznamenalo po nocích studovat, jako dneska, ale naopak jít přes den někam pracovat a být hlavně přitom hodně vidět. A být za dobře se správcovou z baráku, která se k případné žádosti také fundovaně vyjadřovala. A když nebyla oslovena přímo, řešila to udáním.

Vzpomínám si, jak moje matka pracovala za socialismu brigádně jako prodavačka vstupenek do přírodního koupaliště budovaného v akci Zet. I chodili za ní místní dobří lidé a domáhali se volného vstupu, protože oni to koupaliště přeci sami zadarmo budovali v akci Z. Máma je briskně posílala do P s tím, že zadarmo ani Ň. A nemohla jinak, protože majetek to nebyl ani její ani jejich a to že ve své naivitě zadarmo otročili na cizím, aniž by si před tím vyjednali třebas doživotní permanentky, byla jen jejich vlastní hloupost. Beztak by ji ještě nějaký závistivec po očvachtání se zadara anonymně napráskal, že na koupaliště pouští známé bez vstupného a tím rozkrádá společné socialistické vlastnictví. Protože udání mezi lidmi bylo tehdy rozhodně častějším jevem, než ono srdečné poklábosení si se sousedy na akci Zet o sobotách a nedělích.

NĚCO ZA NĚCO

Slzy štěstí kanou z očí

když po letech si dělní noci

rozvzpomenou na ten pocit

jak budovali vlast

O zadarmo ale nešlo

když se po fabrikách neslo

stokrát prověřené heslo

nebát se a krást

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 475 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,06 out of 5)
Loading...
politicon.cz
134 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.