CIKANIKARANTENA
21.4.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

AI Slovensko kritizuje vládu za “stigmatizující karantény” Romů

Sdílejte článek:

COM/HS

Karanténu romských komunit na Slovensku a v Bulharsku považuje Amnesty International Slovensko (AIS) za stigmatizující. Organizace tvrdí, že pokud vlády obou zemí neprokáží soulad opatření se zákonem, sledování legitimního cíle, přiměřenost opatření a to, že nejsou diskriminační, porušuje takové řízení lidská práva.

AIS opětovně upozorňuje na to, že slovenská a bulharská vláda musí neprodleně zajistit ochranu romských komunit před nákazou a před potenciálně zničujícími sociálními a ekonomickými následky vládních opatření. Agenturu SITA o tom informovala koordinátorka kampaní a vzdělávání k lidským právům AIS Natália Šmídová.

AIS vyzývá obě vlády, aby neprodleně zajistily pro Romy z lokalit uzavřených v karanténě zásobování jídlem, přístup k lékům, hygienickým produktům a zdravotní péči, a aby jim poskytli podporu nezbytnou k dodržování opatření způsobem, který bude respektovat jejich lidská práva.

Apeluje také na to, aby státy přestaly používat donucovací složky a armádu na šíření strachu a zastrašování obyvatel těchto sídel. “Vlády na Slovensku a v Bulharsku podle lidskoprávní organizace nesou odpovědnost za to, aby lidem umístěným do karantény byly garantovaná ekonomická a sociální práva včetně práva na jídlo, vodu, sanitaci a přiměřené životní podmínky,” konstatuje AIS.

Amnesty International Slovensko u příležitosti mezinárodního dne Romů vyzvala k zastavení jejich stigmatizace během pandemie Covid-19. Na vládu SR apelovala, aby zajistila, že obrana lidských práv bude středobodem jakýchkoli opatření, ke kterým země při řešení zdravotní krize přistoupí.

“Náš výzkum ukazuje, že vlády neposkytly romským rodinám žijícím v příslušných lokalitách potřebné ochranné prostředky a nezajistily jim dostatečný přístup k vodě, sanitaci, jídlu, hygienickým pomůckám a zdravotní péče ,” uvedla Šmídová. Dodává, že pro přetrvávající nerovnosti se situace mnoha Romů během pandemie ještě zhoršila. “Kromě toho, že lidé v neformálních sídlech jsou vystaveni zvýšenému riziku infekce, mohou opatření, která vlády zavádějí s cílem zmírňovat krizi – včetně omezení volného pohybu a fyzického kontaktu osob – vést k dalšímu prohlubování chudoby a sociálnímu vyloučení,” poznamenala.

Poznámka PP: Možná by se soudruzi z AI také měli podívat kolem sebe. Kdo co dá majoritnímu etniku? Proč mají mít cikáni opět nějaká “lidskoprávní” privilégia? Jsou snad něco jiného něž ostatní lidi?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 955,00 Kč
Vybráno 48.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 054 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
politicon.cz
71 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.