CIKANIKARANTENA
21.4.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

AI Slovensko kritizuje vládu za “stigmatizující karantény” Romů

Sdílejte článek:

COM/HS

Karanténu romských komunit na Slovensku a v Bulharsku považuje Amnesty International Slovensko (AIS) za stigmatizující. Organizace tvrdí, že pokud vlády obou zemí neprokáží soulad opatření se zákonem, sledování legitimního cíle, přiměřenost opatření a to, že nejsou diskriminační, porušuje takové řízení lidská práva.

AIS opětovně upozorňuje na to, že slovenská a bulharská vláda musí neprodleně zajistit ochranu romských komunit před nákazou a před potenciálně zničujícími sociálními a ekonomickými následky vládních opatření. Agenturu SITA o tom informovala koordinátorka kampaní a vzdělávání k lidským právům AIS Natália Šmídová.

AIS vyzývá obě vlády, aby neprodleně zajistily pro Romy z lokalit uzavřených v karanténě zásobování jídlem, přístup k lékům, hygienickým produktům a zdravotní péči, a aby jim poskytli podporu nezbytnou k dodržování opatření způsobem, který bude respektovat jejich lidská práva.

Apeluje také na to, aby státy přestaly používat donucovací složky a armádu na šíření strachu a zastrašování obyvatel těchto sídel. “Vlády na Slovensku a v Bulharsku podle lidskoprávní organizace nesou odpovědnost za to, aby lidem umístěným do karantény byly garantovaná ekonomická a sociální práva včetně práva na jídlo, vodu, sanitaci a přiměřené životní podmínky,” konstatuje AIS.

Amnesty International Slovensko u příležitosti mezinárodního dne Romů vyzvala k zastavení jejich stigmatizace během pandemie Covid-19. Na vládu SR apelovala, aby zajistila, že obrana lidských práv bude středobodem jakýchkoli opatření, ke kterým země při řešení zdravotní krize přistoupí.

“Náš výzkum ukazuje, že vlády neposkytly romským rodinám žijícím v příslušných lokalitách potřebné ochranné prostředky a nezajistily jim dostatečný přístup k vodě, sanitaci, jídlu, hygienickým pomůckám a zdravotní péče ,” uvedla Šmídová. Dodává, že pro přetrvávající nerovnosti se situace mnoha Romů během pandemie ještě zhoršila. “Kromě toho, že lidé v neformálních sídlech jsou vystaveni zvýšenému riziku infekce, mohou opatření, která vlády zavádějí s cílem zmírňovat krizi – včetně omezení volného pohybu a fyzického kontaktu osob – vést k dalšímu prohlubování chudoby a sociálnímu vyloučení,” poznamenala.

Poznámka PP: Možná by se soudruzi z AI také měli podívat kolem sebe. Kdo co dá majoritnímu etniku? Proč mají mít cikáni opět nějaká “lidskoprávní” privilégia? Jsou snad něco jiného něž ostatní lidi?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 091 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
71 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)