taliban-678x381afghanistan
3.8.2021
Kategorie: Politika

Afghánistán v rukách teroristů Tálibánu

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPo třech měsících od začátku stahování sil NATO z Afghánistánu, teroristická organizace Tálibán kontroluje téměř čtyři pětiny území Afghánistánu včetně několika hraničních přechodů.

Český prezident Miloš Zeman jako vůbec jediný zástupce na nedávném summitu NATO oponoval stažení vojsk NATO z Afghánistánu. Média jeho názor tlumočila tak, že „nesouhlasí se zvoleným termínem odchodu“. To bylo ještě v době, kdy americký prezident Joe Biden jako termín odchodu zvolil 11.9.2021 – dvacáté výročí útoku na Dvojčata Světového obchodního centra v New Yorku. V reakci na útoky vyhlásily Spojené státy „válku proti terorismu“, provedly invazi do Afghánistánu a svrhly hnutí Tálibán, které poskytovalo zázemí teroristům z al-Kájdy. Na domácí půdě pak zákonodárci schválili zákon rozšiřující pravomoci zpravodajských služeb. Mnoho dalších zemí také posílilo antiteroristickou legislativu a pravomoci svých bezpečnostních složek. Některé americké burzy zůstaly po útoku uzavřeny celý týden a po svém znovuotevření vykázaly ohromné ztráty zejména v pojišťovnictví a letecké dopravě. Zničení kancelářských prostor způsobilo škodu v řádech miliard dolarů.

Biden pak datum odchodu skutečně změnil, a to na konec letošního srpna. Vojáci z Česka už byli staženi a zbývá stáhnout jen zbylé stovky či desítky amerických vojáků. Stahování Američanů bylo dokonce tak „tajné“, že americké jednotky opustily kasárna, aniž by to oznámily oficiálním afghánským úřadům a po jejich odchodu dav vyraboval to, co v kasárnách po jednotkách US Army zbylo.

Záměr stáhnout jednotky USA z Afghánistánu již oznámil bývalý prezident Donald Trump, ten dokonce určil termín odchodu na letošní květen. Biden po nástupu tento termín ihned zrušil a stanovil svůj vlastní. Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že NATO nedokázalo ubránit nově vytvořený afghánský režim po pádu Tálibánu. Tálibán od dubna do konce července podle zprávy AFP znásobil své územní zisky naprosto zásadně. Jestliže ještě v dubnu ovládal plně jenom asi 10% území Afghánistánu a o asi 70% území se bojovalo mezi vládními silami a Tálibánem, v červenci už Tálibán ovládá bezmála čtyři pětiny území Afghánistánu, a i několik pohraničních přechodů, včetně těch do Pákistánu. Z toho plyne jenom jeden jediný závěr – obrana území po odchodu NATO zcela selhala a vládní vojáci dezertovali, někteří dokonce za hranice své země.

Četl jsem, že z odchodu vojsk NATO z Afghánistánu má údajně velké starosti Rusko. Bývalé středoasijské republiky, někdejší státy SSSR, hraničící s Afghánistánem, se obávají toho, že radikální islamisté budou ve svém tažení pokračovat i do těchto bývalých států SSSR. Rusko tak starosti mít může, nicméně mnohem větší starosti bude mít Západ. Po Íránu, ovládaném islamisty již od pádu šáha, bude další stát opět v rukách islamistů a vzroste tak státní terorismus formou zvýšené podpory místních islamistických skupin v dalších státech Afriky a Asie. Delegace Tálibánu již byla v Číně a sondovala tam půdu pro pokračování čínského angažmá v Afghánistánu. Čína už těží v Afghánistánu ropu. Současně je v Afghánistánu ukryto ohromné bohatství rud. Tým amerických geologů prováděl vůbec poprvé průzkum v mnoha částech země, včetně jihu a východu, kde je nejhorší bezpečnostní situaci kvůli pokračujícím bojům sil NATO a afghánské armády s Talibanem. Výsledek průzkumu je ohromující. Vědci narazili na ložiska mědi, kobaltu, železa i zlata. Objevili prý také obrovské zásoby lithia, suroviny nepostradatelné pro výrobu baterií, laptopů a mobilních telefonů.

Právě Čína bude zřejmě hlavním investorem do těžby přírodního bohatství poté, co Tálibán uchopí v Kábulu opět moc do svých rukou.

Po téměř dvaceti letech intervence NATO v Afghánistánu je zřejmé, že strategické zájmy Západu utrpěly krutou porážku. Převzetí moci Tálibánem v samotném Kábulu je blízko a o tom, že Afghánce spolupracující se Západem nečeká nic pěkného svědčí i politika přesunu těchto spolupracovníků do USA a dalších států NATO, které se podílely na podpoře stávajícího kábulského režimu. Po sovětské intervenci do Afghánistánu v osmdesátých letech minulého století a porážce sovětského komunismu tak končí porážkou i pokus přinést do Afghánistánu západní demokracii. Ukazuje se tak, že světlé zítřky nelze žádné společnosti importovat tímto způsobem a společnost ke změnám musí dospět sama. Lituji nyní opravdu zejména afghánské ženy, na které má Tálibán zejména spadeno, jak ukázala vražda školaček teroristickým útokem na jejich školu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 096 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)