USAFLAGOHEN
1.9.2021
Kategorie: Politika

Afghánistán: USA se nepodařilo zmizet po anglicku, prchají po americku

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPoté, co teroristé z Islámského státu zabili třináct amerických vojáků a téměř 170 Afghánců, kteří se chtěli dostat na letiště, slíbil americký prezident tvrdou odvetu. Ta přišla hned další den a nedopadla dobře.

Úvodem si dovolím trochu propagovat zprávu deníku The Washington Post. O této zprávě píše Milan Vodička na iDnes.cz . Připomenu, že jde o zprávu z roku 2019, která měla být a byla také použita proti tehdejšímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. Udává, jak se v Afghánistánu „hospodařilo“ a „stavělo“ a hlavně korumpovalo – to skutečně. Není divu, že Trump nařídil stažení z této země a Joe Biden pouze posunul termín. Krach loutkového režimu a zejména jeho rychlost jen podtrhuje, že americká armáda včetně zpravodajských služeb vědomě lhala už od počátku afghánského tažení a pokračovalo se v tom i za Baracka Obamy. Že ztráta Afghánistánu je a zejména bude pro Západ těžkou ranou a že tento způsob tak zvané „evakuace“ jen dokládá skutečný stav země po dvaceti letech okupace, je bezesporu jasnou zprávou o situaci. Nejvíce postiženou zemí však bezesporu zůstane Afghánistán, protože Západ provedl cílenou emigraci té části společnosti, která nejvíce spolupracovala se Západem. V ČT už proběhl i záběr na člena Tálibánu, který vyzýval své spoluobčany, aby zůstali doma. Strach má ale velké oči a nedůvěra jasně převážila a oněch asi sto tisíc Afghánců ze země raději uprchlo spolu s armádou NATO.

Vraťme se ale k oné tragické události teroristického útoku Islámského státu na americké vojáky a afghánské uprchlíky. Třináct mrtvých vojáků americké armády byla krutá daň chaosu, který bezpochyby v Kábulu panoval. Joe Biden pak v reakci na teroristický útok prohlásil, že USA tvrdě na tento útok odpoví.

Odveta přišla vzápětí. V neděli americká armáda informovala, že v Kábulu při cíleném úderu zabila nejméně jednoho sebevražedného atentátníka z řad Islámského státu, který s autem napěchovaným výbušninami chtěl spáchat útok na letiště. Hnutí Tálibán dnes nedělní americký úder odsoudilo. Mluvčí Tálibánu prohlásil, že Spojené státy nemohou ze své vůle provádět útoky v cizích zemích a že měly Tálibán o svém plánu zneškodnit atentátníka v Kábulu informovat.

Velení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) uvedlo, že prošetřuje zprávy o údajných civilních obětech nedělního amerického útoku. “Víme, že při zničení vozidla došlo k silným následným explozím, což naznačuje přítomnost velkého množství výbušného materiálu uvnitř auta, který mohl způsobit další oběti,” píše CENTCOM.

Jeden z obyvatel Kábulu místnímu novináři pracujícímu pro americkou televizi CNN řekl, že při americkém útoku v obytné čtvrti města přišlo o život devět jeho příbuzných, mezi nimi i šest dětí. O mrtvých civilistech mluvili podle CNN také svědkové na místě útoku.

Už i ČTK uvádí, že americká raketa zřejmě zabila afghánské civilisty a mezi nimi i děti. Američané tyto oběti svádějí na „dodatečné výbuchy“, které oběti způsobily. Těžko se totiž přiznává, že za smrt civilistů může právě ona raketa vystřelená z dronu. Dokonce se ČTK zmiňuje i o stanovisku Tálibánu, který americkou odvetnou akci odsoudil s tím, že USA měly o odvetě Tálibán informovat.

Celá fraška se stažením ale nakonec evokuje velmi závažné a zásadní otázky o tom, jak vlastně NATO funguje a co se v pozadí afghánské anabáze skutečně dělo. Chtěl bych na tomto místě připomenout nedávné závěry o vyšetřování několika vojáků české armády působících v Afghánistánu o zajetí afghánského vojáka, který zabil českého psovoda.

Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána, který zastřelil v roce 2018 českého psovoda Tomáše Procházku. Napsal to týdeník Respekt. Podle něj jsou stíhanými příslušníci elitní armádní 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Dva z vojáků viní policie z vydírání za použití násilí a neuposlechnutí rozkazu, další dva z neposkytnutí pomoci a porušení pravidel strážní služby. Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil na podzim 2018 psovoda Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Krátce poté, co byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel.

Na smrti afghánského vojáka se měli právě podílet čeští vojáci, kteří ho podle výsledků vyšetřování vojenské policie tvrdě zbili. K tomu si dovolím pouze poznamenat, že poté, co všechno za posledních pár dni vyplavalo na povrch o afghánském tažení, dokáži pochopit reakci našich vojáků na smrt jejich kolegy. Nemohu jejich jednání obhajovat, ale mohu ho pochopit, protože spravedlivého potrestání by se v režimu neuvěřitelné korupce v celé afghánské armádě onomu vrahu českého vojáka nedostalo a ještě by možná dostal metál „za statečný odpor k okupantům“.

A ještě jednu „perličku“. Pamatujeme si moc dobře na to, když progresivní americká média haněla Trumpa i na základě fotografických snímků, kde Trump pode médií údajně chyboval. Nyní se z republikánských zdrojů šíří na internetu fotografie Joea Bidena, jak se při slavnostním přijetí padlých amerických vojáků dívá na hodinky. Samozřejmě mu to média podporující republikány dávají pěkně „sežrat“. Zatímco o Trumpových trapasech česká média informovala v míře vrchovaté, Bidenovy trapasy jsou zatím tabu. Zato se můžeme dočíst, jak v USA zemřel „odpírač“ roušek na covid s podtextem „má co chtěl“, o úmrtí Češky na covid i po očkování se píše jako o „ojedinělém“ případu. Tak právě takové mediální propagandy začínám mít opravdu dost.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 376 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
69 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)