army-soldier-afghanistan-1024x528
15.8.2021
Kategorie: Politika

Afganistán na tapetě a další americký podraz

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝSituace v Afganistánu je velmi třaskavá. Američané po 20ti letech opouští tuto zemi vcelku úprkem a zanechali po sobě, jak je jejich zvykem, totální spoušť. Po celou dobu, kdy do své ozbrojené invaze do cizího státu investovali miliardy dolarů a zatáhli do ní plno dalších zemí včetně našich vojáků, nedosáhli žádných velkých úspěchů v boji s Talibánem. Specifické a převážně hornaté území se stalo pro americkou armádu druhým nepřítelem.

Afganistán je svrchovaná země se svými problémy. Angažovat se na cizím území a přinášet vlastní verzi demokracie je dlouhodobým zvykem amerických politiků. Vzpomeňme si na Srbsko a Kosovo, na Arabské jaro a na další akce americké diplomacie a armády. Naším vstupem do NATO jsme se dostali do situace, kdy se i naši vojáci dostávali do míst, kde pro Českou republiku nemohli udělat nic přínosného. Navíc Afganistán není nijak strategickým partnerem, vynecháme li drogové dealery, kteří se momentálně těší na přísun kvalitního materiálu. Američané bez přizvání současné afgánské vlády dohodli s Talibánem příměří a vzápětí se stáhnuli tak rychle, že nedokázali odvézt ani svou vojenskou techniku. Ta zůstala k dispozici válečníkům Talibánu a dozbrojila už tak vcelku dobře vyzbrojenou armádu. Netrvalo dlouho a bojovníci zocelení dlouholetou válkou vzali ztečí zbytek Afganistánu a vytlačili vládní jednotky. Z dobytých území utíkali všichni ti, kdo byli v posledních létech na straně Spojených států a jejich spojenců. Plno rodin se tak ve strachu z trestu za kolaboraci shromažďuje v Kábulu. Ty všechny nechali Američané vlastnímu osudu.

České Ministerstvo zahraničí v čele s Jakubem Kulhánkem rozhodlo o okamžité evakuaci českých diplomatů. Přestože Kulhánek nevypadá zrovna drsně a je s podivem, kam až se dostal, toto rozhodnutí je jediné možné. Bohužel nejde jen o tyto diplomaty. ČT 24 už rozjelo propagandu a manipulaci s podvědomím lidí a apeluje na přijímání migrantů z této země. Zároveň prosazuje názor, že by měly být zastaveny procesy s vyhošťováním Afgánců, kteří v rámci migrace dorazili do Evropy. Opět se tak pootevřela Pandořina skříňka. Obyvatelům Afganistánu Američané vnucovali svůj názor na to, jak by měli žít. Někteří místní jim šli na ruku a momentálně žijí ve strachu o svůj život. Oprávněně, vzpomeňme na kolaboranty s Němci za 2.světové války u nás. I oni museli očekávat trest za to, že napomáhali nacistům vypořádat se s českými odpůrci 3.říše. Ti, kteří se nechali koupit Američany a podlehli jejich kouzlu, mají nyní oprávněné obavy. Zároveň doplatili na naivnost. Američané podobně dopadli už ve Vietnamu, a i tehdy za nimi zůstalo mnoho lidí, kteří s nimi spolupracovali a poté se báli o život. Tenkrát jich pár vzali Američané s sebou.

Samozřejmě si uvědomujeme, že situace v Afganistánu je pro většinu Evropanů těžko představitelná. Jde o jinou kulturu, náboženství (zatím ještě), rozdílné hygienické a materiální standardy. Ale zároveň jde o samostatný stát a Afgánci jsou za svou zemi zodpovědní. Pokud by s Talibánem nesouhlasili všichni, těžko by nyní jeho vojáci tak rychle postupovali směrem ke Kábulu. Hasit americké problémy tím, že bychom do Evropy evakuovali všechny, které USA přesvědčily ke spolupráci, je naprostý nesmysl. To nebrání ČT a dalším médiím začít hrát na naše city. Desítky záběrů malých dětí a katastrofálního prostředí, ve kterém se nachází, mají vzbudit naši solidaritu. Eurounijní státy již nabízí určité kvóty pro možnou evakuaci z postižené oblasti právě pro ohrožené rodiny. Jenže jde jen o otevření dalších dvířek vedoucích z muslimských zemí do Evropy. Pokud tedy má někdo mít soucit, pak tedy strůjci této situace – Američané. Nechť tedy naloží své afgánské přátele a vezmou je s sebou. Výjimkou mohou být v našem případu pouze dvě tři rodiny tlumočníků. Ale když si vzpomeneme na řeči Šojdrové , Pekarové-Adamové či představitelů Pirátů, je tu skutečná obava o to, aby se z úzké rodiny nestalo geometricky narůstající množství udělených azylů. Mimochodem, situace v Afganistánu se částečně jeví být pro většinu Afgánců radostnou, protože předávání území Talibánu probíhá mnohem rychleji, než by kdokoliv očekával. Včetně médií.

Evropa nemůže zachraňovat americké přešlapy a ani zbytek světa. Máme nyní skutečně mnoho problémů tady u nás. Covid je zástupný důvod k obavám a vytváření strachu, také nástrojem k prosazování zcestných ideologií. Největším průšvihem je levicově-liberální vedení Evropské unie a naše členství v ní. Můžeme lidsky soucítit s Afgánci, kteří stojí na špatné straně, ale stěhovat je sem je kontraproduktivní. Svou zemi si musí spravovat sami. Američané udělali opět chybu a důvěra v ně se prostě nevyplácí. Kdo to ještě nepochopil, je naivní. Bohužel se to týká jak našich médií, tak i většiny politiků. Nám nezbývá nic jiného než apelovat na to, aby se každý staral sám o sebe. Včetně naší vlády, která má dělat vše pro rozvoj naší země. To už se jí dlouho nedaří. Navíc poslouchat opět demagogické řeči moderátorky z ČT24 byl skutečný zážitek. Kde se tito lidé v televizi berou?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 903 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
111 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)