POLICIE KONTROLA
9.3.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

A ten, co umí psát, tu není? Aneb covidová silniční kontrola

Sdílejte článek:

VLASTIMIL BRÁZDIL

Dnes po páté ráno mě v souvislosti krizovými opatřeními poprvé kontrolovala čtyřčlenná hlídka policie. Hluboko v týlu (rozuměj za křižovatkou cest asi 500 m od hranice okresu).  Mladá a musím uznat, že talentovaná strážmistryně nedbala mého mlčení a „předpokládala”, že jedu do práce. Chvíli jsem čekal, jestli se mi dostane poučení, které patří mezi základní povinnosti každého policisty. Nic. Jsme osoby omylné, tak jsem §13, který má sice nešťastné číslo, ale je z celého zákona nejdůležitější taktně připomenul:

Policista je povinen před provedením úkonu poučit osobu dotčenou úkonem o právních důvodech provedení úkonu, a jde-li o úkon spojený se zásahem do práv nebo svobod osoby, také o jejích právech a povinnostech. Pokud poučení brání povaha a okolnosti úkonu, poučí nebo zajistí toto poučení ihned, jakmile to okolnosti dovolí.

Pod právnicky znějícím slůvkem úkon si představme jakoukoliv interakci službu konající policisty s okolním světem, neboť úkonem se ve smyslu zákona o policii rozumí různé jednání policisty dle zákona. Úkonem je tedy nepochybně i žádost o podání vysvětlení.

Zásah do práv, anóbrž újma, která mi dnes dvakrát denně hrozí je nemalá. Pokuta až 10.000 Kč na místě nebo 20.000 Kč ve správním řízení je na levelu stání na místě pro invalidy nebo devadesátky v obci. Lehkomyslnost tedy není na místě.

Policistka přešla do bojového módu, když ji prý budu zkoušet ze zákonů, může zkoušet i ona mě. Dobře tedy, leckdo subtilnější by to bral skoro jako skrytou hrozbu.  Nicméně zjevně prošla školením a konečně jsme se dostali k tomu, že jedná na základě usnesení vlády číslo 216/2021, které správně citovala, dokonce i na poučení došlo. Předal jsem požadovaný doklad, který jsem si vlastnoručně vyrobil, o jehož právní váze mám určité pochybnosti a který ve mně vyvolal nostalgické vzpomínky na razítko zaměstnavatele v mé první červené občance.

Četba proběhla skutečně důkladně, včetně druhého listu, který jsem jako uvědomělý občan nad rámec povinností přiložil dokládajíce, že pracuji v podniku spadajícím do kritické infrastruktury státu a jenž považuji za nevtíravou prosbu o nezdržování i připomínku toho, kdo platí daně.

Padl ještě dotaz na kolik chodím do práce, ale protože nezapadal do slíbené hry na zkoušení ze zákonů, přešel jsem ho opět zdvořilým mlčením, které v souladu s D-FENSem považuji za nejrozumnější způsob komunikace s policií.

Policistka tedy ukončila kontrolu, jenže zapomněla, že na řadě jsem já. V souladu §109 zákona o policii jsem požádal o písemné potvrzení o provedeném úkonu, neboť celá věc zabrala asi deset minut a považoval jsem ji za a zaznamenáníhodné zdržení na cestě do vyhřáté kanceláře. Příslušnice dostala půl bodu za to, že věděla, o čem mluvím, ale doklad mi prý nemůže vystavit kvůli okolnostem výkonu. Zeptal jsem se, jestli policie nevlastní nemrznoucí tužky (bylo -5°C), ale prý sebou nemají potřebnou techniku, tiskárny a tak. Maně jsem si vzpomněl na fousaté vtipy o kombinovaných hlídkách, kde jeden umí psát a druhý číst. Pokuta by asi propiskou napsat šla. Jsem zvědavý, jestli potvrzení dorazí.

S dobrým pocitem kvalitně provedené kontroly jsem se rozloučil, popřál příslušníkům hezký den a odjížděl. Celou dobu jsem měl plnou pozornost kompletní hlídky a mezitím projelo hezkých pár aut, s lidmi, kteří opravdu spěchali k píchačkám a do práce.

Proč to celé píšu? V současné době, kdy se zákony a nařízení produkují v tempu, které je vražedné i pro Gerchana se Simírem, není úplně od věci znát elementární zákony, svá práva a pravidelně provádět „excercise your rights”. Je příznačné, že čeština nemá úplně vhodný překlad ani pro „procvičování práv” ani pro „with all due respect” tedy se vší patřičnou úctou. Věřím tomu, že se najde spousta lidí, kteří mě osočí, že nad únosnou míru obtěžuji chudáky policisty, kteří v mraze chrání mou bezpečnost a jen dělají svou práci.

„Dělám jen svou práci” je příliš laciná výmluva a odpovědí na takovou výmluvu je: „Uplatňuji svá práva.”

PS: kdyby touto Gandhí-ovskou metotodu postupovali všichni řidiči, pevně věřím tomu, že se hlídky policie po pár hodinách stáhnou zpátky do křoví za benzínkou, kde je obvykle cestou do práce vídávám.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 4 899 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (46 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
politicon.cz
58 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)