368e832f371aa34c0c44624c498f_r16-9_w640_h360_g898fe1f0b5e011e5928a002590604f2e
16.5.2016
Kategorie: Ekonomika

A = P . t aneb další šílenství z Bruselu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

DAVID GRUBER 16|05|2016

Cituji z denního tisku: „Po vysavačích se silnými motory a klasických žárovkách plánují evropští úředníci další omezování neúsporných spotřebičů. Evropská komise diskutuje o zákazu energeticky náročných rychlovarných konvic, topinkovačů nebo třeba fénů.“

Citace je odsud. Ale – najdou se i jinde zprávy o o tomtéž; je toho zkrátka „aktuálně plný internet“.

Vzpomněl jsem si v této souvislosti na fyziku ze základní školy – ze sedmé, osmé, maximálně deváté třídy. Aspoň naší devítiletku nemohl dokončit nikdo, kdo by neznal základní fyzikální vzoreček A = P . t, „a rovná se pé krát té“, vykonaná práce (nebo též vytvořená energie) rovná se výkon krát čas.

Aby se voda ve varné konvici mohla ohřát ze základní napuštěné známé teploty z kohoutku na bod varu, je třeba jí dodat určité množství energie, tj. je třeba při známé vstupní výchozí teplotě vody a při jejím daném množství dodat jí určité nezměnitelné množství energie, tj. vykonat určité nezměnitelné množství elektrické práce.

Když se tedy sníží výkon rychlovarné konvice na polovinu, musí se voda na kafe ohřívat dvojnásobný čas. Na spotřebě se tedy neušetří ani Joule, ani Wattsekunda, ani haléř plateb – prostě ani ň. Jen ten ohřev potrvá déle.

S fénem je to totéž – na vysušení řekněme dámské kštice v kadeřnictví z mokra do sucha je třeba buď určitý výkon/příkon fénu a určitý čas, nebo poloviční výkon/příkon fénu a dvojnásobný čas. Distributorovi elektřiny se tedy musí zaplatit stejně – jediným výsledkem bruselské fyzikální negramotnosti bude v tomto úkonu dvojnásobné zpomalení obsluhy. Tedy méně obsloužených zákaznic za směnu, tedy nejspíše podstatné zdražení kadeřnických služeb, aby provozovny nezkrachovaly.

Vařit snídani ráno před odchodem do práce si budeme zhruba dvakrát déle – hm, to je tedy skutečně pokrok v time managementu … Budeme tedy radostně vstávat z postele dříve a přitom každé všední ráno blahořečit genialitě Evropské komise. Už vidím ty davy obyvatelstva, jak každý, zejména v sychravém kalném ránu za zimní tmy, nahlas blahořečí.

Netrvám na tom, aby vztahy mezi kilokaloriemi, Jouly, Watty, kilopondmetry a koňskými silami znali všichni umělci, historici, lingvisté, průvodci v zámcích … Ale ten, kdo na základě (ne)znalosti těchto vztahů chce z Bruselu stovkám milionů občanů EU nařizovat povinnou právní normu … toho je třeba se důrazně zeptat:

Proč jako negramotný člověk s fatálními mezerami v základním vzdělání má vyšší měsíční plat než je nějakých minimálních osm tisíc českých korun (tedy cca 300 EUR)?

Proč už dávno neodevzdal slušným gramotným lidem celý nadbytek svého platu nad toto odpovídající životní minimum od začátku své pracovní kariéry?

A proč se i dnes stále nachází někde jinde než v brlohu nějakého příměstského lesíku coby bezdomovec.

Lidičky zlatí, co s tím? Pokud nehodláte padnout v ozbrojeném boji s hydrou, tak se aspoň naučte anglicky a utíkejte pryč.

gruber
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 1 900,00 Kč
Vybráno 5.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
21 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.