merkel_und_seehofer
22.11.2017
Kategorie: Politika

… a odpískáno

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Koalice „Jamajka“ v Německu s definitivní platností nebude.

Táhnoucí se proces předběžného jednání (Sondierungen) o budoucím jednání o koaliční smlouvě (ne, nevymyslel jsem si to, opravdu to bylo takhle složitě) je u konce. Ránu z milosti mu zasadili liberálové z FDP, a to stylově, těsně před půlnocí. Jejich předseda Christian Lindner předstoupil v tuto pozdní hodinu před novináře a sdělil jim:

„Po týdnech vyjednávání před námi leží – beze změn – papír plný vnitřních rozporů, otevřených otázek a s konfliktními cíli. I tam, kde jsme dosáhli shody, měla být vykoupena zvýšeným utrácením peněz daňového poplatníka… Ukázalo se, že mezi čtyřmi stranami jednání není možné najít společnou představu o dalším rozvoji této země, a zejména, že mezi nimi neexistuje vzájemná důvěra.“

(Celý projev najdete zde, včetně videa.)

Na svém Twitteru pak Lindner napsal:

„Byli jsme zvoleni, abychom přinesli změny, ale dosáhnout jich bylo nemožné. Je lepší nevládnout vůbec, než vládnout špatně.“

Zelení teď kritizují Lindnera za to, že odešel od stolu právě v neděli, kdy prý došlo k určitému kladnému posunu.

Spíše se ale domnívám, že konec vyjednávání přijala spousta účastníků s tichou úlevou. Bráno pohledem zvenku, věc se neposouvala nikam, a teď to za ně ukončil „někdo jiný“, na nějž tím padne veřejná zodpovědnost.

O tvrzení Zelených, že došlo ke kladnému posunu, bych si dovolil pochybovat. Ještě v sobotu popsal jeden z vyjednavačů atmosféru v sále slovy „je to prostě peklo“ a jiný vyčetl kancléřce, že nemá vůbec žádný koncept, jak vybudovat mezi rozhádanými partnery nějaké mosty (tamtéž). Jaká by asi byla budoucnost svazku, který má mnohatýdenní problémy i s předběžným jednáním?

A to ani nemluvím o vyslovených „podrazech“. Příklad? Máte jej mít:

FDP, liberální a ekonomicky zaměřená strana, v rámci jednání projevovala zájem o ministerstvo financí. To ale tradičně patří CDU. Jak na to zareagovali křesťanští demokraté? Přímo kouzelně: „No tak dobrá, dáme vám jej, ale nejdřív jej rozdělíme a sebereme mu důležité pravomoci, aby už nemělo takovou váhu.“ S takovými partnery, kdo potřebuje nepřátele? Nedivím se, že si FDP stěžovala na neexistenci vzájemné důvěry.

No dobrá, je po Jamajce. Co teď?

Poslední nadějí Angely Merkel, jak sestavit většinovou vládu, je velká koalice se sociálními demokraty. Jenže SPD ji zatím vytrvale odmítá a odmítla ji znova i po krachu „jamajských“ jednání. „My se nových voleb nebojíme,“ pravil předseda SPD Martin Schulz.

Na to má ovšem Angela Merkel odpověď. „Já se nebojím vůbec ničeho“, vzkázala mu přes televizi ZDF. V jiném rozhovoru pak na přímou otázku, zda udělala v průběhu jednání nějaké chyby, odvětila rezolutně, že žádné. (Ostatně: co se chyb týče, žádné prý A.M. neudělala ani ve volební kampani, která skončila pro CDU nejhorším volebním výsledkem od roku 1949. Naše paní Angela prostě chyby nedělá.) A do případných předčasných voleb povede CDU znova.

Jenže právě to je nejspíš součást problému. Schulzovo vytrvalé odmítání velké koalice, jakož i vycouvání FDP z jamajských jednání, působí dojmem, že nechtějí s veteránkou Kanzleramtu „lézt na jednu loď“ . Obě strany mají špatnou zkušenost z předešlých vládních plaveb a k tomu možná i podezření, že ta loď půjde neslavně ke dnu. Což je lépe pozorovat odněkud z přístavního mola, než z paluby.

Na palubě přitom moc dobrá nálada nevládne.

Horst Seehofer, předseda CSU, je nyní ze strany svých bavorských kolegů vystaven požadavku, aby se příští rok konaly stranické primárky. Že by je nevyhrál, je vcelku jasné. Dost možná by ani nenastoupil, aby si ušetřil případnou ostudu.

Takových hrozeb se zatím Angela Merkel bát nemusí. Důležití lidé ve vedení CDU, jako např. generální tajemník Peter Tauber (loni se proslavil výrokem, že „Kdo není pro Merkelovou, je hajzlík„), místopředseda Armin Laschet či předseda poslaneckého klubu CDU ve Spolkovém sněmu, Volker Kauder, jsou svojí šéfové natolik oddaní, že vnějšího pozorovatele napadají různá nelichotivá slova (např. „patolízalové“). O tom, že by předsedkyně CDU byla jen první mezi rovnými, nemůže být ve straně řeči. Tam je jasné, kdo je pán. Respektive paní.

Tím se samozřejmě možná výměna v čele strany dále komplikuje. Kdyby se členská základna rozhodla k personálním změnám, musela by se poroučet nejen A.M., ale s ní i většina současného předsednictva, jinak by o žádnou změnu nešlo. A to je velký skok do neznáma. Příliš velký.

Čtenáři se mě často ptají, kdy bude s kancléřkou politický konec. Moje předběžná odpověď: pokud v dalších volbách klesne CDU/CSU pod magickou hranici třiceti procent hlasů. To už by asi nedokázala obhájit ani před svými spolustraníky, kteří jsou jinak známi svojí mimořádnou poslušností.

Hlavní volební baštou CDU jsou ovšem důchodci, mezi nimiž má strana téměř padesátiprocentní podporu. A ti jsou zvyklí chodit k volbám pravidelně a házet to své straně už desítky let. Navíc je jich ve stárnoucím Německu hodně, podstatně více, než mladých. O tyto hlasy se CDU bát nemusí, o ty je připraví jedině kmotřička smrt.

Rozhodnutí o vypsání případných předčasných voleb je na spolkovém prezidentovi Steinmeierovi. Federální parlament sám sebe rozpustit nemůže, i kdyby chtěl. S něčím takovým německá ústava nepočítala. Současná situace je bezprecedentní a zavedené postupy se nedají aplikovat.

Aspoň v tom nejsme sami, že?

Autor: Marian Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 15 997,00 Kč
Vybráno 45.70%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 153 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...