zamek-schonbrunn-w-486RAKOUSKOUHERSKO
28.10.2020
Kategorie: Historie

A máme dnes, 28. října, co slavit?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

FLASKA28. říjen – den založení ČR v roce 1918. Komunisti tomu sice přisoudili oslavu znárodnění, ale svátek jako takový se zrušit neodvážili. Po roce 1989 ho považujeme jako jeden z nejdůležitějších svátků České republiky. Ale skutečně je co oslavovat?

Vezměne si z historického hlediska krátkou dobu trvání naší republiky. Prvních 20 let jsme těžili z toho, že v rámci Rakouska-Uherska jsme my byli ta průmyslovější část a po vzniku republiky jsme patřili mezi deset nejsilnějších ekonomik světa. V rámci středoevropského prostoru jsme byli i ostrůvkem demokracie, když v okolí pomalu sílili autoritářské tendence. Ale to celé mělo krátké trvání, pouhých 20 let. To dnes si demokracie a svobody užíváme již let 30.

A pak to přišlo. Hitler. Byl konec nejen se svobodou, ale v podstatě i s ekonomikou. Ale ani tak nebyla naše země během války natolik zničena aby nemohla hospodářsky zase vyjet dopředu. Jiné země dopadly mnohem hůř.

Nicméně po válce jedna diktatura vystřídala druhou a po nacistech nás ovládli ruští komunisti, samozřejmě za podpory místních. O svobodě nemůže být ani řeči, ale bohužel naprosto zcestný hospodářský systém založený na jakýchsi šílených teoriích blouznivců typu Marxe vedl k totální devastaci ekonomiky. A z toho se hrabeme ještě dnes. A stále smutně pokukujeme na naše jižní sousedy v Rakousku, kteří byli též součástí Rakouska-Uherska v roce 1918.

Takže si to shrňme. Ze zhruba 100 leté historie Československa (dnes už Česka), jsme zhruba polovinu strávili v porobě a z první desítky hospodářsky vyspělých zemí jsme se dostali až někam k padesáce a momentálně se pohybujeme kolem třicítky. Je tedy co slavit?

Zaspekulujme si trochu, co by bylo, kdyby…. Kdyby USA v roce 1918 nepovolili rozpad Rakouska-Uherska, ale trvali by pouze na důsledném zrušení monarchie, přechod k parlamentnímu systému vládnutí a kulturní a jazykovou autonomii pro jednotlivé národnostní celky. Rakousko-Uhersko jako takové by zůstalo silným hráčem na mezinárodním poli, hospodářsky, teritoriálně i politicky. Z důvodu demokracie by se spíše prosazovala politika blízká Francii a Velké Británii, z kterých by se stali spojenci. Těžko by Hitler vznesl požadavky na Sudety, pokud by musel jednat s celým Rakouskem-Uherskem. Těžko by tedy došlo k Mnichovu.

Následně by nedošlo k zabrání ČR v březnu 1939 a pokud by Hiler vůbec myslel své válečné ambice vážně, mohly být třeba již v zárodku při spolupráci Rakouska-Uherska s Británií, Francií, ale i Srbskem a Beneluxem zastaveny. A druhá světová válka by třeba vůbec nebyla.

Pokud by nebyla tato hrozná válka, tak by ani Rusové nepochodovali na východ a nemuselo platit heslo, že kam jednou vkročila noha ruského vojáka, tak tam už navždy zůstane. Jinými slovy by nedošlo k poválečnému dělení Evropy na východ a západ, ke vzniku železné opony a Rakousko-Uhersko by dále vystupovalo jako jedna z respektovaných regionálních mocností.

Dá se předpokládat, že hospodářský vývoj ve druhé polovině 20. století by kopíroval dění v tehdejší západní Evropě a dnes bychom byli úplně někde jinde. Byli bychom částí velkého komplexu, který by sahal až k Jaderskému moři a hospodářsky by hrál ve světě prim. Jednotlivé národy by měly širokou kulturní a jazykovou autonomii, částečně i hospodářskou, podobně jako dnes například Severní Tyrolsko v Itálii. Nemuseli bychom se stále třást, že musíme k někomu většímu patřit, protože jinak si s námi ten jiný velký udělá, co bude chtít. Prostě by nám bylo fajn.

Takže si opětovně kladu tu otázku – je rozpad Rakouska-Uherska a vznik ČR opravdu důvodem k oslavě?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 223 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 2,94 out of 5)
Loading...
80 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)