POLEREPKA
26.8.2019
Kategorie: Ekonomika

A lidé na ten pořádek doplatí

Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

Tak nám tu probíhá jedna z mnoha reforem. Státní správa už nějakou dobu digitalizuje na českém území katastrální mapy, a to proto, aby se vědělo daleko přesněji, který pozemek komu patří. Pokrok se totiž nedá zastavit, a když mají dnes odborníci daleko lepší možnosti, dávající naději na daleko větší přesnost, proč toho nevyužít?

A tak se v posledních (zejména dvou) letech intenzivně digitalizují staré pozemkové mapy. Pokračuje se tak v mapování pozemků, které má v českých zemích nepřetržitou dvousetletou tradici, katastrální mapy se tím zpřesňují.

A je tu takový „menší problém“. Prý asi u deseti procent pozemků kvůli tomuto dojde ke změně velikosti parcely. Jednoduše proto, že se zkrátka dříve používaly nepřesnější způsoby vyměřování než dnes a tudíž se občas nějaká ta chybička vloudila.

Stávaly se určité nedostatky, jež se dnes mají napravit. Protože dnes už to jde, dnes už se dá vyměřovat daleko přesněji.

Zatímco ve větších městech byly vytvořeny přesnější plány v průběhu dvacátého století a moc se tam toho tudíž dnes měnit nebude, periférie na tom bude daleko hůř.

Tam zkrátka zeměměřiči vše přeměří a odhalí případné nedostatky v práci svých předchůdců. Pak to zakreslí do digitální mapy, příslušný obecní úřad to bude muset na deset dní zveřejnit spolu s novou výměrou a novými parcelními čísly a pak se pošlou vlastníkům změnou dotčených parcel doporučeným dopisem pozvánky, aby se tehdy a tehdy na svůj pozemek dostavili a zúčastnili se nového vyměření hranic. Přičemž je stát natolik ‚hodný‘, že tam vlastníci ani nemusí přijít osobně, mohou za sebe poslat někoho jiného nebo to nechat na vyřízení v duchu ‚o nás bez nás‘. Ale úředníky a zeměměřiče na svůj pozemek prostě vpustit musí.

Zavítá tam totiž komisař, který s vlastníky sousedících pozemků vše projde a vyznačí nové hranice, třeba sprejem na hraniční body jako je zatlučený kolík, plot nebo obrubník. A pokud se tím změní výměra pozemku, bude zkrátka dotčený majitel povinen mimo jiné zajít i na finanční úřad a zaplatit za takto změněný pozemek novou nebo odlišnou daň. Tedy bude muset podat úplné nebo dílčí daňové přiznání pro následující rok. Nechce-li pochopitelně platit pokutu.

A jak se dotyčný majitel o povinnosti změn v dani dozví? Musí zkrátka sledovat operát vyložený k veřejnému nahlédnutí. Nebo nahlédnout do katastru nemovitostí po vyhlášení platnosti. Nebo si pořídit (a zaplatit) výpis z katastru nemovitostí prostřednictvím kontaktního místa CzechPOINT nebo přímo na kterémkoliv katastrálním pracovišti.

Sousedé dotčení změnou se pak budou moci ale také odvolat. Nejdřív ke katastrálnímu úřadu, pak k zeměměřičskému inspektorátu a nakonec třeba i k soudu.

Prostě další zvůle českého státu. Jistě, přesnost musí být, ale… O jakou přesnost to asi jde, když se proti ní bude možno odvolávat hned u tří institucí? Kdyby tu přece bylo vše v naprostém pořádku, odvolání by mělo být zhola nemožné.

A proč má vlastně možná i každý desátý český majitel pozemků ztrácet čas a osobně běhat na finanční úřad a měnit si daň, pokud mu takto změnili hranice pozemku? Proč alespoň tohle za něj nevyřídí ti, kdo tím dnes po sobě opravují v minulosti nadělané chyby, za něž takový majitel vůbec nemůže?

Ale to je státu zjevně jedno. Hlavně že budou moci ouřadové vykazovat nějakou činnost.

Autor: Viktor Pondělík

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 10 204,44 Kč
Vybráno 29.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 024 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.