POLEREPKA
26.8.2019
Kategorie: Ekonomika

A lidé na ten pořádek doplatí

Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

Tak nám tu probíhá jedna z mnoha reforem. Státní správa už nějakou dobu digitalizuje na českém území katastrální mapy, a to proto, aby se vědělo daleko přesněji, který pozemek komu patří. Pokrok se totiž nedá zastavit, a když mají dnes odborníci daleko lepší možnosti, dávající naději na daleko větší přesnost, proč toho nevyužít?

A tak se v posledních (zejména dvou) letech intenzivně digitalizují staré pozemkové mapy. Pokračuje se tak v mapování pozemků, které má v českých zemích nepřetržitou dvousetletou tradici, katastrální mapy se tím zpřesňují.

A je tu takový „menší problém“. Prý asi u deseti procent pozemků kvůli tomuto dojde ke změně velikosti parcely. Jednoduše proto, že se zkrátka dříve používaly nepřesnější způsoby vyměřování než dnes a tudíž se občas nějaká ta chybička vloudila.

Stávaly se určité nedostatky, jež se dnes mají napravit. Protože dnes už to jde, dnes už se dá vyměřovat daleko přesněji.

Zatímco ve větších městech byly vytvořeny přesnější plány v průběhu dvacátého století a moc se tam toho tudíž dnes měnit nebude, periférie na tom bude daleko hůř.

Tam zkrátka zeměměřiči vše přeměří a odhalí případné nedostatky v práci svých předchůdců. Pak to zakreslí do digitální mapy, příslušný obecní úřad to bude muset na deset dní zveřejnit spolu s novou výměrou a novými parcelními čísly a pak se pošlou vlastníkům změnou dotčených parcel doporučeným dopisem pozvánky, aby se tehdy a tehdy na svůj pozemek dostavili a zúčastnili se nového vyměření hranic. Přičemž je stát natolik ‚hodný‘, že tam vlastníci ani nemusí přijít osobně, mohou za sebe poslat někoho jiného nebo to nechat na vyřízení v duchu ‚o nás bez nás‘. Ale úředníky a zeměměřiče na svůj pozemek prostě vpustit musí.

Zavítá tam totiž komisař, který s vlastníky sousedících pozemků vše projde a vyznačí nové hranice, třeba sprejem na hraniční body jako je zatlučený kolík, plot nebo obrubník. A pokud se tím změní výměra pozemku, bude zkrátka dotčený majitel povinen mimo jiné zajít i na finanční úřad a zaplatit za takto změněný pozemek novou nebo odlišnou daň. Tedy bude muset podat úplné nebo dílčí daňové přiznání pro následující rok. Nechce-li pochopitelně platit pokutu.

A jak se dotyčný majitel o povinnosti změn v dani dozví? Musí zkrátka sledovat operát vyložený k veřejnému nahlédnutí. Nebo nahlédnout do katastru nemovitostí po vyhlášení platnosti. Nebo si pořídit (a zaplatit) výpis z katastru nemovitostí prostřednictvím kontaktního místa CzechPOINT nebo přímo na kterémkoliv katastrálním pracovišti.

Sousedé dotčení změnou se pak budou moci ale také odvolat. Nejdřív ke katastrálnímu úřadu, pak k zeměměřičskému inspektorátu a nakonec třeba i k soudu.

Prostě další zvůle českého státu. Jistě, přesnost musí být, ale… O jakou přesnost to asi jde, když se proti ní bude možno odvolávat hned u tří institucí? Kdyby tu přece bylo vše v naprostém pořádku, odvolání by mělo být zhola nemožné.

A proč má vlastně možná i každý desátý český majitel pozemků ztrácet čas a osobně běhat na finanční úřad a měnit si daň, pokud mu takto změnili hranice pozemku? Proč alespoň tohle za něj nevyřídí ti, kdo tím dnes po sobě opravují v minulosti nadělané chyby, za něž takový majitel vůbec nemůže?

Ale to je státu zjevně jedno. Hlavně že budou moci ouřadové vykazovat nějakou činnost.

Autor: Viktor Pondělík

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 046 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.