milionchd
15.11.2019
Kategorie: Společnost

A jestli neumřeli, demonstrují dodnes. Demonstranti z povolání z Milionu chvilek jsou prý hlídací psi a zahradníci demokracie

Sdílejte článek:

TOMÁŠ VYORAL

Vypadá to, že aktivistům jejich Milion chvilek pro demokracii trochu přerostl přes hlavu a z demonstrací jako prostředku pro dosažení cíle se stal cíl samotný. Mikuláš Minář se svým zákulisním štábem už vymyslel, co v listopadu. Mají prý dvě role: jsou hlídací psi a zahradníci demokracie. Premiérovi dají na Letné ultimátum a nalajnují červené čáry. A pokud je premiér, prezident nebo prý jiní politici překročí, tak budou vycházet do ulic. A jestli neumřeli, tak demonstrují dodnes.

Z důvodu mediálního pokrytí (nebo možných obav z nedostatečného zájmu?) týden před avizovanou demonstrací na pražské Letné uspořádal spolek Milion chvilek pro demokracii tiskovou konferenci. „Sympatická“ trojice ve složení Mikuláš Minář v oblíbených kalhotách barvy „hitlerjugend“ a s úsměvem ne nepodobným Jiřímu Drahošovi; Benjamin Roll s tvrdým kamenným výrazem, s nímž by strčil do kapsy i Chucka Norrise, a pak nějaká paní – všechna nečest – přečetli několik horkých novinek z rozkošného světa aktivismu a demonstrací.

Bez Václava Havla si mnozí ani neupšouknou…

„Třicet let po sametové revoluci naše demokracie nevzkvétá. Skutečně nemáme mnoho důvodů k optimismu. Prezident nerespektuje ústavu a slibuje premiérovi v obrovském střetu zájmů prezidentskou milost, bude-li to potřeba. Justice i veřejnoprávní média jsou v ohrožení,“ nakopl proslov Minář, který – stejně jako po něm Roll – četl z předpřipraveného notopisu. Takový proslov nanečisto před Letnou.

U „Chvilkařů“ to vzhledem k jejich žádoucímu postoji projde, ale využít Havlův terminus technicus o „nevzkvétání“ někdo jiný, tak už má oplétačky v lepším případě s Dagmar Havlovou a Michaelem Žantovským. „Čapák“ zřejmě pominul, žel Chvilkařům, tak revitalizovali starý dobrý „střet zájmů“. Opřeli se také o Zemanův „příslib“ abolice v případě, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zruší rozhodnutí předchozí instance o zastavení stíhání. Bude vůbec zajímavé sledovat, zda Pavel Zeman, věren svým mocipánům, do toho ještě před výročím revoluce řízne – případně kdy.

Jsem možná balvan, ale ohrožení justice a veřejnoprávních médií opravdu nezaznamenávám a zajímal by mě jakýkoliv argument či důkaz. Jako daleko větší problém vidím ohrožení nás všech justicí a veřejnoprávními médii. Echt pod vedením a fungováním některých lidí v jejich čele či popředí.

Důvodů k protestu je podle Mináře prý více než na jaře, protože jejich požadavky nebyly dosud vyslyšeny a obavy z účelové výměny ministra spravedlnosti se potvrdily. Nejvážnějším důvodem je obrovský střet zájmů premiéra. „Andrej Babiš zneužívá svou mediální moc, aby si získal a udržel moc politickou,“ uvedl Minář.

Demokraticky zvolený premiér, jehož hnutí lidé volili s vědomím jeho chyb – k čemuž se často odvolává třeba typický levicový liberál s totalitními sklony Pavel Novotný – překvapivě nevyslyšel požadavky nedovzdělaných demonstrantů z povolání, za nimiž stojí bůhvíkdo a jimž bůhvíkdo poskytl prvotní kapitál a veškerou podporu… Opravdu překvapivé.

Není nad ultimátum. A když všem, tak všem

„Andreji Babišovi dáme na Letenské pláni ultimátum. Buď k určitému datu vyřeší svůj střet zájmů – zbaví se Agrofertu včetně médií a odvolá Marii Benešovou z funkce ministryně spravedlnosti, anebo ať odstoupí z premiérské funkce. Pokud tak neučiní, vypukne další vlna silnějších a kreativnějších protestních akcí po celé republice,“ vznesl výhružku Minář. Zejména ona „vlna silnějších a kreativnějších“ demonstrací zní směšně i děsivě zároveň. Příště budou možná v rámci větší kreativity stříhat, malovat a lepit transparenty přímo na demonstraci?

„Pokud Andrej Babiš odstoupí, demonstrace přestanou. Pokud neodstoupí, budeme dál dávat najevo svůj nesouhlas. Nepolevíme, dokud Andrej Babiš neodstoupí,“ uvedl Minář dále, čímž dal najevo, že spíše než „napravení“ oněch chyb u Andreje Babiše by zjevně raději jeho politickou hlavu.

S dalšími zajímavostmi přišel druhý aktivista, Benjamin Roll, vedle něhož by i drsný pohled Chucka Norrise působil novorozenecky. „Obrátíme se na opoziční demokratické strany a vyzveme je ke třem věcem. Jeden z požadavků: na Letné vyzveme opoziční demokratické strany, aby do roka a do dne přišly s jasným řešením problému oslabených voličských hlasů…. Přesné řešení je na nich, budeme ho po nich požadovat. V příštích volbách by se už toto nemělo opakovat.“

Červené čáry, HLP, hlídací psi a kozlové zahradníky

Do roka a do dne. Tak trochu ultimátum už i svému oblíbenému „demobloku“. Ti, kteří nesmýšlejí v duchu Milionu chvilek pro demokracii, jsou zřejmě jejich pohledem nedemokratičtí.

Dále jsme se od Rolla dozvěděli o čtyřech červených čárách, čtyřech hranicích, které když politici překročí, vyjdou Chvilkaři do ulic. „Justice, média, střet zájmů a abolice,“ uvedl Roll. Tak někdo má čtyři pilíře, někdo čtyři dohody, Chvilkaři čtyři červené čáry.

Orchestřiště Milionu chvilek se také inspirovalo v médiích známým takzvaným HLP (hluboký lidský příběh). Možná jim poradil někdo z předních veřejnoprávních redaktorů, který má blízko k aktivismu a politickým neziskovkám (v rámci taktnosti takového redaktora označme fiktivně jako Nora F.).

Některými ze zlatých hřebů chystané demonstrace mají být třeba „příjezd sedláků z českého venkova na traktorech“; zkušenost paní Jany Filipové, která podala žalobu na premiéra v souvislosti s nařčením demonstrantů z toho, že jsou placení; proslov chartisty a pomocného biskupa pražského Václava Malého a resurrekce nikoho nezajímající Náměšti v podání bolestína (slovy Kryla) Jaroslava Hutky.

Další perlou konference pak byla slova Mikuláše Mináře, že Milion chvilek funguje jako služba veřejnosti. Jejich role je pak prý dvojí. Chtějí být „hlídacím psem“, který hlídá, zda politici dodržují pravidla hry a nepřekračují zmíněné čáry, a pak také „zahradníkem“, protože demokracie je jako zahrada. Je třeba o ni pečovat, nebo zaroste plevelem a křovím. „Naše role je kultivovat demokratickou kulturu,“ uvedl.

A jestli neumřeli, demonstrují dodnes…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 120 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
politicon.cz
60 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.