capi
13.9.2019
Kategorie: Politika

A je po Čapáku!?

Sdílejte článek:

LUKÁŠ BURGET

Zdá se, že právě tohle mohou s úsměvem zvolat příznivci premiéra Babiše poté, co státní zastupitelství zastavilo stíhání Babiše i všech ostatních v kauze Čapí hnízdo. Leč jakákoli radost premiérových fanoušků ohledně tohoto případu může být velmi předčasná a hlavně nemístná.

Především toto rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze nemusí být definitivní, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může v určité lhůtě od nabytí právní moci toto rozhodnutí zvrátit a nařídit přezkoumání celého případu. Stejně jako jsem nezáviděl dozorovému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi situaci, ve které se ocitnul poté, co podal návrh na zastavení trestního stíhání, tak nyní ze stejných důvodů nezávidím Pavlu Zemanovi. Oba muži zákona jsou a budou pod extrémním politickým a mediálním tlakem.

Pochopitelně jako většina obyvatel České republiky nemám právní vzdělání dostatečné k tomu, abych se k případu mohl zainteresovaně vyjádřit, a především jako nikdo kromě několika málo osob jsem nečetl shromážděných dvacet tisíc stran lejster k onomu případu, takže mi nezbývá než (poněkud naivně) věřit, že veškeré státní orgány a jejich pracovníci v této kauze odvedli profesionální a nestrannou práci. Může mi připadat, že ten chlap kvůli dotaci podváděl s právní formou firmy a s jejími majiteli, ale rozhodnout takto nemám právo, to musí justice coby státem posvěcený vykonavatel spravedlnosti.

Bohužel, v České republice je takto naivní důvěra ve spravedlnost vpravdě Sisyfovská práce. Sotva je občan zpraven o tom, že se podařilo zavřít zkorumpovaného politika, poněvadž přebral osm milionů v krabici od vína, dozví se vzápětí o bezvýsledném ukončení pěti dalších kauz, z pohledu občana stejně zřejmých. A jako vrchol všeho se tu a tam objeví případ, kdy byl zkorumpovaný přímo soudce. Ne, občan naší země nemá příliš mnoho důvodů věřit ve spravedlnost a její vymahatelnost ve své vlasti.

Situace je zkrátka taková, že po světě v úřadu premiéra běhá pan Babiš, obviňovaný ze zpronevěření dotace ve výši padesáti milionů, a mnohem hůře, běhá po něm také pan Bakala, obviňovaný ze škod vůči státu ve výši mnoha desítek, ne-li stovek miliard.

Ať už kdo věří v Babišovu vinu nebo nevinu, ať už je kdo premiérův přívrženec nebo odpůrce, současné rozhodnutí státního zastupitelství je ale objektivně k něčemu dobré. Zaprvé, je konečně něco jasně oficiálně konstatováno, byť ještě uvidíme, zda to bude definitivně potvrzeno. Zadruhé, opozice si už nevystačí s křikem „Babiš je obviněnej!“, ale bude muset kritizovat vládní politiku skutečně věcně a konkrétně. A proto věřím, že dnešní rozhodnutí státního zastupitelství je příležitostí pro celou Českou republiku: Politická diskuze se může vést opět jasněji, případněji a především se pod kauzou Čapího hnízda nebudou schovávat mnohem závažnější prohřešky vládní politiky a bude na ně možné lépe poukázat. Osobně bych začal například s tím, jak už po několikáté v řadě byly zvýšeny platy ve veřejné sféře, tedy nejen učitelům, hasičům a policistům, ale také všem zbytečným a škodícím úředníkům, jejichž rozrůstající se armáda každým rokem více a více dusí efektivní fungování státu a vytahuje z kapes skutečně pracujících více a více prostředků.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 12 447,00 Kč
Vybráno 35.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 301 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.