CO2
18.1.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

98 procent lidských fosilních emisí CO2 absorbuje příroda ještě tentýž rok

Sdílejte článek:

PAVEL DUDR

DUDRDnes popíšeme, jak funguje teorie Gaia, kterou vytvořil britský vědec James Lovelock : „Systém Země se chová jako jednotný samoregulační systém složený z fyzikálních, chemických, biologických a lidských komponentů.“ (1) Tuto teorii uznává mnoho vědců, mj. i známý biolog, prof. KU Jaroslav Flegr.


Americký klimatolog Dr. Ed Berry ve své knize Klimatický zázrak, neexistuje klimatická krize, příroda ovládá klima – píše, že „ oxid uhličitý protéká atmosférou jako voda protéká jezerem. Pochopíte, proč se lidský oxid uhličitý nemůže „hromadit“ v atmosféře.“ (2)

Tedy si uhlíkový cyklus můžeme představit jako nádrž, která má dva přítoky. Ten menší jsou antropogenní emise vzniklé spalováním fosilních paliv a důsledkem odlesňování, a ten větší jsou přírodní emise 210 GtC = 711 GtCO2 podle NASA (3). Nádrž má úzkou propust, která představuje zmíněnou samoregulaci: když se zvyšují emise, zvyšuje se hladina v nádrži a tím se zvýší i odtok , který představuje absorpce CO2 půdou, zvětráváním hornin, fotosyntézou i oceány. Podobné je to třeba ve skleníku, když tam budeme přidávat CO2 : Rostliny ihned zvýší svou spotřebu (absorpci), protože je to jejich potrava, a nám se zvýší výnos.

V roce 2020 byly lidské emise CO2 34 Gt CO2 a k tomu odlesňování 6 Gt CO2 dává 40 Gt CO2 , podle (4) A tedy celkové emise byly: 711 + 40 = 811 GtCO2 .

V observatoři na Mauna Loa naměřili nárůst CO2 v atmosféře 2,1 ppm = 16 GtCO2 za rok 2020. (5) A o toto množství se zvýšila hladina v nádrži. Odtok z nádrže, tedy absorpce, pak činily 811 – 16 = 795 GtCO2.

CarbonCycle

Z toho lze vypočítat, kolik procent z celkových emisí bylo za rok 2020 absorbováno:
795 / 811 * 100 = 98 %

Protože lidské i přírodní emise jsou v ovzduší docela dobře promíchány – v observatoři na Jižním pólu zhruba za rok naměří stejné střední hodnoty CO2 jako na severu Aljašky v Barow nebo na Mauna Loa v Tichomoří, a příroda nerozlišuje mezi lidskými a přírodními emisemi CO2 – můžeme klidně tvrdit, že také 98 % lidských a 98 % přírodních emisí bylo absorbováno za jeden rok. To je matematika 9. třídy ZŠ, kapitola Směsi a roztoky.

Ovšem vědci z Mezivládního panelu IPCC tvrdí něco jiného: „polovina člověkem vyprodukovaného CO2 zůstává v atmosféře (6).

Anebo ještě lépe: „Dnes vypuštěné emise CO2 vydrží v atmosféře několik tisíc let …(7)

A došli k tomu velice snadno, oni totiž do svých výpočtů přírodní emise nezahrnují. Nějakých 711 miliard tun CO2 ročně je nezajímá, oni řeší pouze lidské emise. Vyplývá to z následujícího grafu emisí (4), kde ty přírodní vůbec nejsou, asi by znehodnocovaly vědecký výzkum. Potom světle modrý nárůst CO2 v ovzduší jim vychází zhruba jako polovina lidských emisí. Nebo- li tvrdit, že příroda si své emise absorbuje, zatímco těch lidských absorbuje jen polovinu, odporuje fyzikální realitě. Stejně tak bychom potom mohli tvrdit, že všechny lidské emise CO2 příroda absorbuje, zatímco přírodních absorbuje jen 95 %.

GlobalEm1960to2020

Tento graf nám ale také umožňuje vysvětlit, co se stane se zbývajícími 2 % , když 98 % už bylo v průběhu roku absorbováno. Hromadí se v atmosféře podobně jako se pesticidy z potravin hromadí v lidském těle?

Je zde patrné, že lidské emise vytrvale narůstají a Země na to reaguje tak, že zvyšuje své absorpce, to je ta samoregulace. Tedy v roce 1970 byly fosilní emise včetně odlesnění 19,8 GtCO2 , zatímco země a oceány absorbovaly pouze 6,4 GtCO2 , když tedy pomineme přírodní emise. Ale v roce 2000 už byly absorpce 20,6 GtCO2 , takže to přírodě trvalo 30 let, než absorbovala veškeré emise z roku 1970, viz násl. tabulka. Obdobně to bylo v roce 1982, kdy byly lidské emise 23,1 GtCO2 , zatímco absorpce dosáhly hodnoty 23,2 GtCO2 až v roce 2018, tedy to trvalo už 36 let.

Tabulka

Představte si, že napouštíte rybník, který má dva přítoky, ale větší část vody necháte odtékat, aby nevyschlo koryto. A nějací univerzitní profesoři nebo RNDr. a členové Akademie věd ČR vám budou tvrdit, že všechna voda z jednoho přítoku odtéká pryč, zatímco v rybníku zůstává pouze část vody z druhého přítoku. Ale který to je z těch dvou přítoků vy nemáte šanci zjistit, to mohou pouze vědci. Co byste jim asi tak na to řekli?

 

Prameny :

(1) James Lovelock, Gaia vrací úder, str. 41
(2) Ed Berry, Climate Miracle, https://www.amazon.com/dp/B08LCD1YC3/
(3) https://earthobservatory.nasa.gov/features/CarbonCycle
(4) https://www.carbonbrief.org/global-carbon-project-coronavirus-causes-record-fall-in-fossil-fuel-emissions-in-2020
(5) https://pravyprostor.cz/loni-klesly-globalni-fosilni-emise-co2-kvuli-covidu-o-236-miliardy-tun-neni-to-malo/
(6) https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolob%C4%9Bh_uhl%C3%ADku
(7) https://ci2.co.cz/sites/default/files/souboryredakce/ci2_kompenzace_uhlikove_stopy_preview_0.pdf

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 5 175,00 Kč
Vybráno 14.78%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 773 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.