1plastmore
2.4.2019
Kategorie: Společnost

95% plastů v oceánech pochází ze zemí třetího světa

Sdílejte článek:

MIKE/DE

Média hlavního proudu bombardovala západní země zprávami o potřebě šetrného hospodářství a pomalého vyřazování plastů z našeho každodenního života s cílem chránit životní prostředí se zaměřením na světové oceány. Ale kolik z toho plastového znečištění je vlastně chyba Západu?

Je snadné vidět osvětové kampaně o zvířatech uvězněných ve všech druzích odpadků a pak chtít něco udělat, aby se zabránilo takové hrozné věci znovu. V uplynulých týdnech se mainstreamová média ve vyspělých zemích vydávala na křížovou výpravu proti hrůzám z plastických hmot, zaměřených na každodenní, snadno vybírané předměty, jako jsou plastové sáčky a plastové brčka.

Kážou však správnému publiku? 

2plastmore

Tyto úzkostné obrazy mají velkou šokovou hodnotu, vytvářejí povědomí o závažném problému, který postihuje všechny druhy ekosystémů a v tomto případě mořský život, ale – překvapení – pokud chtějí, aby tato kampaň byla účinná, měla by být tyto slogany psané v mandarínštině, hindštině nebo nějakém africkém jazyku.

Za prvé, nakládání s odpady v západních zemích (a také v dalších rozvinutých zemích, jako je Japonsko nebo Jižní Korea) je velmi odlišně od rozvojových zemí na kontinentech, jako je Afrika a Asie.

Smiley face

Tento obrázek, i když je 20 let starý, ukazuje dobrý obraz o tom, jak se zachází s plastovým odpadem v jednotlivých zemích.

V roce 1998 bylo málo zemí, které se staraly o recyklaci plastového odpadu. Jak vidíme, většina recyklace byla provedena v západních zemích, jako jsou USA, Kanada, evropské země, Austrálie, Nový Zéland a několik východoasijských zemí, jako je Japonsko a Jižní Korea.

Smiley face

Recyklace se v posledních 15-20 letech hodně zlepšila, ale západní státy jsou stále v čele v oblasti zpracování a opakovaného použití plastů, skla, karet nebo papíru, více než jakákoli jiná země Latinské Ameriky, Asie nebo Afriky. (Vezměte v úvahu, že graf zobrazuje pouze země OECD).

V níže uvedeném grafu vidíme deset nejvíce znečišťujících řek na planetě. Dvě z nich jsou v Africe: řeky Niger a Nil. Další dvě v jižní Asii: řeky Indus a Ganges. Zbývajících šest je ve východní a jihovýchodní Asii.

95% plastů znečišťujících světové oceány pochází pouze z těchto 10 řek

Smiley face

A konečně jsme skončili tam, kde jsme začali, už víme, že deset nejznečištěnějších řek je v Africe a v Asii, ale které země jsou ty, které ve skutečnosti znečišťují naše oceány plastem, čímž ohrožují ekosystémy a mořský život, nejvíce?

Smiley face

Odpověď – především asijské země, přičemž Čína je zdaleka nejvíce znečišťující zemí na planetě, následovaná zeměmi jihovýchodní Asie a Tichomoří, jako jsou Indonésie, Filipíny, Vietnam a dál níže, Thajsko a Malajsie.

Ačkoli vidět želvy dusící se plastem nebo lachtany dusící se v plastových pytlích je smutné, skutečnost je trochu jiná. Výzkumníci dospěli k závěru, že to, co škodí zvířatům nejvíce, jsou vlastně rybářská zařízení, spousta a spousta rybářských zařízení (sítě, apod).

Prezentovaná data jsou jasná, národy třetího světa představují země, které znečišťují většinu našich světových oceánů kvůli špatné infrastruktuře, nemají zařízení, aby mohly nakládat se svým odpadem.

Pokud chcete pomoci zvířatům, aby se nedostali do pasti, je potřeba prosazovat politiky, které potrestají komerční rybáře, kteří opustí nebo nezlikvidují své sítě a další zařízení ve vodě, nebo tlačit na země jako Čína, aby byli šetrnější k životnímu prostředí.

Zdroj: Defend Europe

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2019: *****

Ladislav Matoušek 100,- Kč, Miroslav Hlousek 100,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Roman Vašíček 2000,- Kč, Pavel Šubrt 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 400,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiřina Gyárfásová 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Bohumil Loucký 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ludmila Karská 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Milan Tahovský 1001,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. František Žmolil 1000,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Petra Rohlíčková 400,- Kč, Pavel Šána 200,- Kč, Nezn. dárce 220,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Mužík 2000,- Kč, Jana Pejosová 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 19 254,00 Kč
Vybráno 55.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 013 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.