Nejcastejsi_chyby_pri_zadani_o_pujcku
26.5.2017
Kategorie: Kultura a tipy

9 nejčastějších chyb, které stále dokola opakujete při žádosti o půjčku

Sdílejte článek:

Konečně jste ji našli! Koho? No přeci vysněnou půjčku. Vyplňujete žádost o úvěr a v naději očekáváte finanční injekci. Jaké je však vaše rozhořčení, když obdržíte zamítavou odpověď nebo se vám věřitel dokonce vůbec neozve. Taková drzost! Pravděpodobně si za to ale můžete sami. Neděláte náhodou některou z následujících chyb?

Chyba č. 1: Necháte se zmanipulovat reklamou

Marketingové oddělení pracuje na plné obrátky jen proto, aby dokázalo připravit líbivou reklamu, která má do stáda přitáhnout spoustu nových oveček. Při výběru vhodné půjčky proto mějte na paměti, že dobrý produkt reklamu nepotřebuje. Proto se nenechte nalákat reklamními triky a sliby, které ve výsledku nemusí být takové „terno“, jak se na první pohled tváří.

Chyba č. 2: Půjčky neporovnáváte

Jedna z nejčastějších chyb, která vás může připravit nejen o čas, ale zejména o peníze. A ne jen tak ledajaké. Ať už zvolíte bankovní půjčky nebo nebankovní, vždy je důležité je mezi sebou vzájemně porovnat. S každou půjčkou se totiž pojí rozdílné podmínky, které je dobré srovnat a vybrat takové, jež vám budou nejvíce vyhovovat. Ideální je, pokud vyžijete srovnání půjček skrze online porovnávače a kalkulačky.

Chyba č. 3: Půjčku vybíráte pouze na základě úroku

Úrok je jeden nikoli jediný parametr, který byste měli při výběru půjčky důkladně zhodnotit. Mnohem větší vypovídací schopnost má hodnota RPSN, která říká, jak drahá ve finále půjčka bude. Kromě výše úroků se do ní totiž promítají také další poplatky, jež jsou s tímto produktem spojené. Pozor si dávejte také na výroky: „úrok již od…“. V takovém případě totiž bude potřeba splnit určité podmínky, které mohou půjčku nepěkně prodražit.

Chyba č. 4: Neověřujete podmínky půjčky

Každá úvěrová společnost nastavuje vlastní podmínky, které je potřeba splnit, aby žadatel na půjčku dosáhl. Mezi obecné podmínky obvykle patří:

 • Plnoletost

 • Bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky

 • Dostatečná bonita

 • Splacené závazky z minula

 • Vlastní bankovní účet, telefon a e-mail

Existují však i společnosti, které nabízí půjčky i klientům, kterým banka nepůjčí. Získat tak můžete rychlou nebankovní půjčku bez nahlížení do registru dlužníků nebo půjčku, u které nemusíte dokládat příjem od zaměstnavatele. Některé společnosti totiž příjem klienta ověřují skrze interní databáze.

Chyba č. 5: V žádosti lžete

U drtivé většiny úvěrových společností můžete žádost o půjčku vyřídit pěkně z pohodlí vašeho domova díky online žádosti. A právě ono anonymní prostředí internetu dává některým žadatelům falešný pocit nedotknutelnosti. V žádosti tak záměrně neuvedou pravdivé informace, za což jim ale hrozí dokonce odnětí svobody na několik let. O čem lžou žadatelé nejčastěji?

 • Osobní údaje

 • Výše příjmu

 • Závazky z dřívějška

 • Bonitě

 • Zaměstnání

Věřitelé, kteří žádosti posuzují, ale mají samozřejmě určité nástroje, díky nimž odhalí skutečnou identitu žadatele, jeho příjmy, ale i finanční minulost. Pokud odhalí lež či polopravdu, žádost s okamžitou platností zamítnou.

Chyba č. 6: Nedoložíte potřebné dokumenty

Ať už po vás věřitel požaduje potvrzení od zaměstnavatele o výši vašeho příjmu nebo naskenované doklady potřebné k identifikaci a schválení žádosti, měli byste mu je bez odkladu zaslat. Věřitel po vás může požadovat i výpis z bankovního účtu nebo další doklady, které byste měli mít nachystané vždy po ruce. V opačném případě pak pouze natahujete dobu nutnou ke sjednání půjčky.

Chyba č. 7: Vaše bonita není dostatečná

Ze zákona má věřitel povinnost ověřovat bonitu žadatele. Pokud ji vyhodnotí jako nedostatečnou, půjčku mu neschválí. Pokud by tak neučinil, může být v krajním případě podepsaná smlouva prohlášena za neplatnou. A co všechno bonitu žadatele ovlivňuje?

 • Příjmy (pravidelné i příležitostné)

 • Výdaje (pravidelné i příležitostné)

 • Záznamy v registrech

Banky také požadují, aby měl klient stabilní zaměstnání. Zároveň nesmí být ve zkušební nebo výpovědní lhůtě. Nebankovní společnosti jsou při posuzování bonity o něco mírnější.

Chyba č. 8: Žádáte o více půjček najednou

Stalo se vám, že jste si nemohli vybrat a tak odeslali rovnou několik žádostí o půjčku? Pak jste se doslova jako mávnutím kouzelného proutku stali předluženým žadatelem. Společnosti totiž tyto žádosti vidí a na vás to ve finále hází špatné světlo. Zároveň tak snižujete i svou bonitu. Proto vždy posílejte pouze jednu žádost a počkejte si na její schválení či zamítnutí. Pokud vám žádost věřitel zamítne, zjistěte si důvody, proč k tomu došlo. Po jejich odstranění můžete o půjčku zažádat znovu.

Chyba č. 9: Nejste na příjmu

Jakmile žádost o půjčku odešlete, kontrolujte telefon a e-mailovou schránku. Věřitel vás totiž bude poměrně záhy kontaktovat. Pokud se vám ale nedovolá, žádost bude muset stornovat. Zbytečně tak přijdete o drahocenný čas, ale i peníze. Pozor si dávejte také při zadávání telefonního čísla. Mnoho žadatelů ve spěchu či z nedbalosti uvede špatné číslo a věřitel tak nemá šanci jej zkontaktovat.

Bonusové rady závěrem

Při výběru půjčky také sázejte pouze na známé a ověřené společnosti. Od věci ani není zapátrat v internetových fórech a diskuzích, kde se dozvíte spoustu důležitých informací a osobních zkušeností skutečných klientů. Pozor si dávejte také na poplatky, jež mohou být s danou půjčkou spojené. Ověřovací jednokorunový poplatek má za cíl ověřit bankovní účet žadatele. Pokud po vás ale bude věřitel požadovat větší obnos, který bude maskovat třeba za administrativní poplatek, raději jděte o dům dál.

(PR)

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 417 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...