piggy-bank-2889046_1280
27.11.2020
Kategorie: Kultura a tipy

4 věci, na které si u nebankovních půjček dávejte pozor

Sdílejte článek:

V životě mohou nastat situace, které vyžadují nouzové řešení. Třeba takový nečekaný výpadek příjmu trvající několik týdnů může v rodinném rozpočtu napáchat pořádnou škodu. Chybí-li úspory na horší časy, řešení nabízí půjčka. Dejte si však bedlivý pozor, abyste vybrali tu správnou.

Náhlá ztráta zaměstnání. Dlouhotrvající nemoc v rodině. Výpadek příjmu u partnera. To jsou pouze tři nejčastější případy, které mohou zamávat s rodinným rozpočtem. Dostanete-li se do situace, kdy budete muset doslova zaplácnout “díru” v peněžence, pravděpodobně se do hledáčku možných řešení dostane i rychlá půjčka. Dobře vybraná půjčka může pomoci přechodný stav finanční nejistoty překonat snáze a rychleji.

Omezte výdaje a nastavte si nouzový režim

Prvním krokem, jak z nezáviděníhodné situace vyváznout bez velkých šrámů, je omezení výdajů na nezbytné minimum. Nikdy nevíte, jak dlouho se budete s nižšími příjmy potýkat. Je lepší být připraven na to, že stav finanční nouze bude trvat déle, než předpokládáte.

V první řadě si dejte stranou peníze na nezbytné výdaje typu nájem nebo hypotéka, energie, účty za služby apod. Se zbylými financemi nakládejte velice obezřetně. Neutrácejte zbytečně peníze za zábavu, koníčky, restaurace tak, jak jste dosud byli zvyklí. Odložte všechny plánované nákupy, které nejsou nutné. Čím více se uskrovníte, tím lépe pro vás.

Nebankovní půjčka jako pomoc ve finanční nouzi

Nedostatek financí je doporučeno řešit s dostatečným předstihem. Nečekejte na den, kdy peníze opravdu dojdou. Udělejte si nouzový finanční plán a pečlivě si spočítejte, jak velkou půjčku potřebujete a jakou jste schopni delší dobu bez problémů splácet. Tuto částku nikdy nepřekračujte, ani kdyby vám oslovený poskytovatel sám nabídl větší částku.

Jako první si při výběru správné půjčky proveďte průzkum trhu s půjčkami. Orientaci na trhu vám usnadní například srovnávače půjček online. Podívejte se, jaké půjčky aktuálně nabízí banky i nebankovní poskytovatelé. Vzhledem k povaze vaší finanční situace je pravděpodobné, že rychlou půjčku ještě dnes spíše získáte u nebankovní společnosti. Banky jsou na bonitu zákazníků mnohem přísnější a tím je i delší vyřízení.

Na místo úrokové sazby sledujte RPSN

Narazili jste na skvělou nabídku na půjčku, která slibuje nízký úrok? Než na lákavou nabídku kývnete, nejprve si ji důkladně prostudujte. Zejména se zajímejte o to, jaké další poplatky s půjčkou souvisí. Úroková sazba totiž zdaleka nepatří k jediným nákladům. Platit můžete x dalších poplatků, které mohou půjčku znatelně prodražit.

Zajímejte se především o poplatky, které souvisí:

  • s poskytnutím půjčky
  • s vedením úvěrového účtu
  • s předčasným splacením či mimořádnou splátkou

Vhodnějším ukazatelem výhodnosti či naopak nevýhodnosti nebankovní půjčky je hodnota RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Tento údaj je povinný ze zákona a zahrnuje veškeré náklady související s danou půjčkou. Je-li RPSN stejně vysoké jako úroková sazba, s půjčkou nejsou spojeny žádné další výdaje. Jeli naopak RPSN výrazně vyšší, dávejte si pozor na vysoké poplatky.

Neseriózní poskytovatelé půjček si rádi účtují vysoké sankce

Pozornost věnujte také pokutám, které si poskytovatelé účtují za pozdní uhrazení splátky a porušení smluvních podmínek všeobecně. Bohužel na trh působí i tací poskytovatelé, jejichž zisky plynou především z pokut, které dlužníkům účtují za každý den zpoždění s úhradou splátky.

Novela zákona o spotřebitelském úvěru sice tyto sankce reguluje, to však neznamená, že žádné nejsou. Regulované například nejsou sankce za odeslané upomínky na dlužníkovu adresu, které ho mohou vyjít na stovky korun. Přesný popis možných sankcí a postihu musí obsahovat smlouva o půjčce, s jejímž obsahem byste se měli důkladně seznámit před jejím podpisem.

Rada na závěr: Nikdy nepodepisujte smlouvu, které nerozumíte. Pokud na vás poskytovatel tlačí a nechce vám na její přečtení dát dostatek času, jděte raději jinam.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 378,00 Kč
Vybráno 23.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 133 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.