KRECEKSABATOVA
16.4.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

300 bdělých právníků, to je opravdu nářez

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRAž tolik se jich podepsalo pod výzvu strachu, že by se současný ombudsman JUDr.Křeček mohl snížit k tomu, že by se doručeným podnětem občana jako veřejný ochránce nezabýval, nebo, že by byl nějaký podnět občana bez dalšího odložen. (1) Ochrana občanů leží 300 právníkům na srdci a to je jistě chvályhodné.


Škoda jen, že nebyli stejně tak hodni pochval, když „úřadovala“ předchůdkyně Šabatová. Zaznamenali jsme vskutku nechutnou provokaci na realitní kancelář pomoci romské figurantky, ale žádný protest 300 právníků.

Zaznamenali jsme nekonečný soud s ředitelkou školy, která údajně diskriminovala žačku se šátkem, ačkoliv dívenka žačkou školy nikdy nebyla. Opět žádný protest 300 právníků jsme ani nezahlédli. K potupnému rozsudku Nejvyššího soudu k této kauze, který vstoupí do dějin práva jako ostudný, jsme konstatovali, že bude zajímavé, až si česká soudkyně muslimského vyznání nasadí burku a půjde v souladu s názorem Nejvyššího soudu vyhlásit rozsudek.

Když Ministerstvo pro místní rozvoj zcela zjevně (pravděpodobně i provokativně a záměrně) prostřednictvím vlády zaútočilo na princip Ústavy a Listiny základních práv a svobod svým návrhem dne 9. dubna 2020 na omezení práv vlastníků nemovitostí (bytů) bez náhrady, kde byla petice 300 právníků proti této nehoráznosti proti které se principiálně už ohrazuje už i Rada Evropy?

Je dobré, aby právníci hájili také správnost věcí veřejných, ale je dost směšné, když se tak děje účelově, s politickým kontextem a možná se zlým záměrem. Nemusíme si asi připomínat, jak reagovala Česká advokátní komora v březnu 1939 po německé okupaci vedena horlivým proříšským vlastenectvím. A tak snad pro pamětníky uvedeme, že v projevu pražského advokáta Františka Březiny na členské schůzi Jednoty advokátů česko-slovenských zaznělo: “Denní tisk nepřestává připomínati, že zejména ve stavu advokátním a lékařském jest neúměrný počet židů a že tento křiklavý nepoměr musí býti vyrovnán.” (2) Ze více jak šesti set židovských advokátů jich na konci války zbylo pouhých dvacet jedna.

Zbývá už je parafrázovat výrok na (nás) české právníky, že si vše kazí tím, že se nezajímají o politiku, pravidla jsou jim šumafuk, často v záplavě zákonů a novelizací už ani nevědí, podle jakých pravidel se hraje a hlavně hledí nato, jak by se dalo kde co obejít (3).

Nejde o to snížit význam iniciativy 300 právníků, která se bojí předem (!), co tým doktorka Křečka bude vykonávat. Uvítali bychom ale podstatně více diskuzi o tom, co tato vláda činí právě teď (!) a zda omezování našich svobod je přiměřené, proporcionální a nikoliv v příkrém rozporu s demokracií. Je to totiž o mnoho více podstatné, než to, co snad někdy v budoucnu bude řešit úřad ombudsmana. Ale třeba nás 300 aktivních právníků překvapí. Znovu a tentokráte snad lépe.

 

 

Zdroj:
(1) https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/nikoliv-aktivisticke-konani-podnety-lidi-jsou-pro-mne-na-prvnim-miste/
(2)https://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=2769
(3) https://echo24.cz/a/SPemW/ceska-spolecnost-se-lekla-koronaviru-a-neschopneho-statu-mini-pithart

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 889 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (38 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)