nuceneprace
17.10.2017
Kategorie: Historie

25.10.1948 – smutné výročí – 69 let

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MARIE LOUCKÁ

„Podle právě přijatého zákona 247/48 Sb. může být československý občan poslán až na dva roky do tábora nucených prací v uranových dolech, hutích, cementárnách a podobných provozech bez soudního řízení, pouze na základě podezření. Za provinění se počítá styk s cizinou, nebo cizinec v rodině, vyjádření nesouhlasu s komunistickým zřízení či znárodněním majetku, vlastnictví vily a další.“ Citace z History revue 10/2017.

Komunisté se nedopouštěli nezákonností. Schválili si na vše pro ně důležité a potřebné zákon, číslo 247/48 Sb. o táborech nucené práce byl schválen 25. října 1948.

Tábory byly dle tohoto zákona rozděleny. Myslelo se na všechny vrstvy obyvatel.

 • a) podle tělesné zdatnosti
  • těžká: doly, hutě
  • normální: stavební podniky, vápenky, cementárny, lomy, cihelny
  • lehká: zemědělské podniky, dílenská práce v TNP
  • pomocná: udržovací práce v TNP
 • b) podle sociálního původu a stupně provinění
  • TNP s politickými delikventy a zřejmými nepřáteli zřízení (TNP zřizovat bez ohledu na pracovní příležitosti a rentabilitu s vysokým stupněm ostražitosti – plánuje se Brno, Hodonín, Pardubice)
  • TNP pro ostatní provinilce – šmelináře, porušovatele pracovní morálky s nižším stupněm ostražitosti
  • TNP pro mladistvé provinilce (18 – 25 let)
  • TNP pro ženy – odděleně mladistvé, prostitutky aj. (Kdo má zájem najde odkaz v Národním archivu, Branně bezpečnostní komise ÚV KSČ, krabice č. 104.)

Naší rodiny se týkal jiný zákon. Byl to zákon proti třídnímu nepříteli z roku 1952. Zákon č. 56/1952 Sb. O dodávkových povinnostech a výkupu zemědělských výrobků. Likvidace selského stavu potom vyvrcholila centrálně řízenou „Akcí kulak“. Podobnost s bojem proti škůdcům národa, parazitům a všem ostatním živnostníkům není pouze náhodná. Současná vláda během čtyř let schválila množství zákonů, které se po znovuzvolení kohokoli ze stejné party chystá gradovat.

Mám stále víc pocit déjavu. Tyhle volby nás mohou vrátit těch 69 let zpět. Já budu volit stranu, která tomuhle zamezí a rozhodně to není ani jedna z nynější vládní garnitury. Možná můj hlas propadne a mnou volená strana ve volbách neuspěje. Už nechci ale volit „menší zlo“. Tím, že jsme mnozí v posledních desetiletích volili kompromisy, jsme dospěli tam, kde jsme. A ono „větší zlo“ momentálně ovládá náš stát a naše životy. Nedám na předvolební průzkumy a volit budu tak, aby mé svědomí zůstalo čisté.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Šárka Vinklerová 500,- Kč, Oldřich Silný 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Pavel Kassl 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Pistorius AG 2207,43 Kč

Celkem za měsíc: 10 207,43 Kč
Vybráno 29.16%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.