20161122153917_1200px-John_F._Kennedy_motorcade,_Dallas_crop
22.11.2018
Kategorie: Historie

22. listopadu 1963 byl zavražděn John F. Kennedy

Sdílejte článek:

SM/HISTORY

John Fitzgerald Kennedy, 35. prezident Spojených států byl zavražděn v texaském městě Dallas, Texas, v 12:30 místního času, když projížděl v otevřeném voze Lincoln v doprovodu své ženy Jacqueline a texaského guvernéra městem.

Kennedy, jeho krásná žena a guvernér Connaly mávají nadšeným davům, které se shromáždily podél trasy prezidentského vozu. Ve 12:30 se otevřený Lincoln pohybuje okolo budovy Texas School Book Depository, když tu se ozývají výstřely, které smrtelně zraní Kennedyho a vážně zraní guvernéra Connalyho.

35. prezident Spojených států, John Fitzgerald Kennedy je prohlášen za mrtvého po 30 minutách v nemocnici Parkland Hospital.

Ve 2:39 odpoledne skládá prezidentský slib bývalý viceprezident Lyndon Johnson na palubě letounu Air Force One, jeho slibu je svědkem asi 30 lidí, včetně Jacqueline Kennedy, která je stále oblečená ve věcech potřísněných krví svého manžela.

Další den vyhlašuje prezident Johnson 25. listopad jako den národního smutku za zavražděného prezidenta. V pondělí 25. listopadu lemují ulice Washingtonu statisíce lidí, které se přišly rozloučit se svým prezidentem. Kennedy je pohřben za vojenských poct v Arlington House.

Vyšetřování Warrenovy komise (1963–1964), Zvláštního výboru pro vyšetření atentátu Sněmovny reprezentantů (1976–1979) a různých vládních agentur došla k závěru, že atentát byl spáchán bývalým příslušníkem námořní pěchoty Lee Harvey Oswaldem, který se v roce 1959 neúspěšně ucházel o sovětské občanství a několik let žil v Minsku, kde se oženil a pořídil si dceru. V roce 1962 mu bylo umožněno se vrátit do USA se ženou i dítětem. Na počátku roku 1963 si přes zásilkový obchod koupil revolver a pušku s dalekohledem. 10. dubna údajně střílel po bývalém generálovi Edwinu Walkerovi, v New Orleans založil pobočku Fair Play for Cuba a snažil se sehnat vízum pro cestu na Kubu, nebo o návrat do SSSR. V říjnu se vrátil do Dallasu a získal práci v Texas School Book Depository.

Po zabití Kennedyho Oswald zastřelil policistu, který ho zastavil na ulici necelou hodinu po atentátu. O třicet minut později byl Oswald zatčen v kině. 23. listopadu byl formálně obviněn z vraždy Kennedyho.

24. listopadu byl Oswald odveden do suterénu policejního komisařství, a odtud měl být odvezen do bezpečnějšího vězení. Z davu se ale vynořil Jack Ruby, který Oswalda zastřelil jediným výstřelem z revolveru.

Pro někoho se stal hrdinou, ale i tak byl obviněn z vraždy 1. stupně. V lednu 1967 již odsouzený k smrti Ruby umřel na rakovinu plic.

Warrenova komise z roku 1964 dospěla k závěru, že ani Oswald, ani Ruby nebyli součástí širšího spiknutí zavraždit prezidenta Kennedyho. Sněmovní komise v roce 1978 ale konstatovala, že Kennedy byl  „rpravděpodobně zavražděn v důsledku spiknutí“. Povaha tohoto spiknutí ovšem nebyla vyjasněna a existuje pouze řada podezření. V pozadí atentátu mohl stát například kubánský režim Fidela Castra, Sovětský svaz, kubánské komunity na území USA, mafie a další.

Podezření se nevyhnulo ani složkám americké vlády jako FBI, či CIA a dokonce ani viceprezidentovi Lyndonu B. Johnsonovi, který ve shodě s ústavou po Kennedyho smrti převzal úřad hlavy státu.  

Zdroj: History.com

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč

Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Vybráno 13.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 263 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.