lidovemilice
21.8.2019
Kategorie: Historie

21. 8. 1969: Když komunistické Lidové milice střílely do lidí

Sdílejte článek:

COM/TP

Když komunisti 17.–25. února 1948 vyvolali státní převrat, který je vynesl do vlády a otočil kormidlo československých dějin směrem ke komunistickému Sovětskému svazu, měli už vytvořené vlastní ozbrojené bojové jednotky nazvané Lidové milice, jež jim v případě nutnosti měly pomoci dovést puč k úspěšnému konci. Běžné klišé tehdejší propagandy nazývalo Lidové milice „ozbrojenou pěstí dělnické třídy“ a skutečně je jednalo o jednotky mající k dispozici nejen pušky a samopaly, ale později i bezzákluzová děla či minomety. Oficiálně o jejich vzniku rozhodl Ústřední výbor Komunistické strany Československa dne 21. února 1948 a jejich status coby ozbrojené složky nebyl nikdy upraven žádným zákonem.

V roce 1948 bylo jejich síly využito k potlačení demonstrací v Praze, nasazeni byli mimo jiné proti studentské demonstraci podporující prezidenta Edvarda Beneše. Nasazeni byli i v Plzni, kde se lidé v roce 1953 bouřili proti měnové reformě, tehdy mělo být nasazeno 27 000 ozbrojenců z řad Lidových milicí. Jejich poslední nasazení bylo při potlačování demonstrací v roce 1989, kdy měly Lidové milice necelých 85 000 členů, nicméně jejich nejvíce nasazení, kdy se nerozpakovali střílet do dětí vlastního národa, proběhlo v srpnu 1969. Po změně režimu byla tato ozbrojená složka rozpuštěna a část dokumentace skartována.

Jakkoliv se vžil mýtus, že šlo o „taťky hrající si na vojáky“, faktem bylo, že šlo o prověřené komunisty a milicionář musel být členem KSČ. Strana by nesvěřila do ruky zbraně lidem, u kterých by nebyla přesvědčená o loajalitě a pevném zastávání stranické linie, což mimo jiné obnášelo i použití zbraně proti neozbrojeným civilistům. Něco jiného však byla kvalita výcviku či fyzická kondice milicionářů.

21. srpna 1969 čekal komunistický režim masivní demonstrace, a tak zaktivizoval své policejní a milicionářské síly k jejich potlačení. Jiří Štický z magazínu Reportér se vydal po stopách pěti zastřelených mladých lidí, které toho dne měli na svědomí členové Veřejné bezpečnosti či Lidových milicí. V magazínu reportér je vyjmenovává:

  • František  Kohout (18). Zednický učeň. Průstřel hlavy. Zasažen 20. srpna 1969 okolo desáté večer za Obecním domem v Praze odraženou kulkou zřejmě ze zbraně milicionáře. 
  • Vladimír Kruba (19), elektrikář. Průstřel krajiny srdeční. Zasažen na útěku za stejných okolností jako František Kohout. 
  • Bohumil Siřínek (14). Žák základní školy. Průstřel břicha. Milicionář jej střelil na Tylově náměstí v Praze. 
  • Stanislav Velehrach. Dřevomodelář. Průstřel srdce. Střelen pravděpodobně milicionářem 21. srpna v Orlí ulici v Brně okolo páté odpoledne.
  • Danuše Muzikářová (18). Průstřel hlavy. Zasažena na útěku příslušníkem SNB před budovou Nejvyššího správního soudu v Brně okolo šesté odpoledne.

Je jen logické, že nejen rodiče chtěli vyšetření těchto úmrtí. A málokoho překvapí, že nikdo odsouzen nebyl a vyšetřování bylo liknavé, záměrně vedené do ztracena. Bohužel došlo ke skartování seznamů milicionářů z Okuly Nýrsko, mezi kterými z největší pravděpodobností byl i jeden z těch, kteří zastřelili Bohumila Siřínka.

Zdali byli milicionáři vrahové, to může konstatovat jen soud, neboť vrahem se stává ten, kdo, slovy trestního zákoníku „jiného úmyslně usmrtí“. A právě dokázání úmyslu by bylo komplikované. Na druhou stranu, pokud po někom milicionář střílí ostrým střelivem, je velmi pravděpodobné, že si je vědom možnosti, že někoho usmrtí. Jako „soukromou armádu strany“ Lidové milice označoval ve své doktorské disertační práci Jiří Bašta.

V roce 1989 se vyjádřil tehdejší vrchní velitel Jakeš, že odvolání příslušníků Lidových milicí za zásahu během revolučních dnů bylo „ponižující“. Mimo jiné se nechal slyšet, že „ze strany příslušníků by nikdy ke krveprolití nedošlo“. Buď o událostech dvacet let starých nevěděl, nebo na ně zapomněl, a nebo věděl a vědomě lhal. 

ZDROJ a celý článek: Topi Pigula

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Zbyněk Procházka 250,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 6 550,00 Kč
Vybráno 18.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 140 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
130 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.