2084 ea
10.4.2017
Kategorie: Společnost

2084 – Euroafrická unie: Go(l)d

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JAN SOVA

(Z připravované knihy s pracovním názvem 2084: Euroafrická unie)

Hotovost byla zrušena v roce 2029. Oficiálně z důvodu zamezení korupce a financování trestné činnosti. Veškerá finanční hotovost musela být převedena na bankovní účty do tří měsíců od začátku platnosti nařízení Komise č 049/2029. Převod prostředků mezi fyzickými i právnickými osobami byl nadále legální pouze bezhotovostně. A i když na to původně Vláda Euroafrické unie nemyslela, v roce 2041 se staly explicitně nelegální mince z drahých kovů a to jak historické ražby, tak i novoražby původně investičních mincí. Tyto mince se totiž velice rychle po zákazu hotovosti staly vyhledávaným platidlem na černém trhu a jejich reálná hodnota vzrostla až 100x. Vláda jejich držení stíhala a v roce 2034 se stalo držení hotovosti v této i jiných podobách trestným činem s podobnou charakteristikou jako terorismus a s prakticky stejnou trestní sazbou.

Držení i jedné jediné stříbrné říšské dvoumarky vám mohlo vynést s přehledem až 5 let nepodmíněného trestu. Dokonce byl zaveden i registr zlatých zubů. Ty sice nebyly z úst držitelů vytrhány, vznikla ale povinnost pozůstalých po smrti držitele předat tyto zlaté zuby na příslušném úřadě. Vzhledem ale k tomu, že případná ztráta zlatého zubu znamenala pro držitele závažné oplétačky se zákonem, nechala si je prakticky většina držitelů úředně odstranit.

Za účelem vyhledávání drahých kovů v domácnostech občanů Euroafrické unie byla ustanovena Unijní policie pro cenné kovy, která s detektory kovů a dalšími nástroji prohledávala byty a domy jednotlivých občanů. Obvykle ale na nic nenalezli, neboť občané využili příležitosti výkupu drahých kovů a značnou část toho co vlastnili, poslušně směnili v bankách za navýšení kreditu na svých účtech.

Výše trestu za přechovávání drahých kovů, obzvláště pak ve formě mincí, byla velice vysoká. Úplná kontrola nebyla dost dobře možná a tak musely být tresty nahodilého odhalení exemplární, aby vzbudily mezi občany Euroafrické unie dostatečný strach. Ti konec konců mohli kdykoli “nalezené” mince odevzdat na finančním úřadě a nikdo se je obvykle v takovém případě na nic nevyptával. Stačilo mince ohlásit jako “nález po dědovi” a beztrestnost byla zaručena.

“Chudoba je bohatství,” mohlo by znít hlavní heslo kampaně, která neregulované peníze, tedy tak se

Samotné zrušení hotovosti probíhalo s poměrným klidem a podporou většinové společnosti. Ta si od tohoto kroku slibovala přesně to, co vláda Euroafrické unie slibovala ve svých propagandistických sloganech – narovnání prostředí, konec korupce, spravedlivý výběr daní a zamezení financování trestné činnosti. Krásní usmívající se lidé a především děti lesklé hnědé pleti dodávaly těmto sloganům na důvěryhodnosti.

Státní televize po několik dlouhých týdnů pravidelně vysílala reportáže s občany, kteří poslušně přinášejí nemalé zásoby zlata i stříbra, střádaného snad celé generace, a hrdě jej odevzdávají státu, aby tak pro sebe, své potomky i spoluobčany vytvořili lepší svět bez násilí, prodeje drog a terorismu. Následovaly dojemné záběry na malé usmívající se děti, které budou moci nyní žít šťastnější, ale především bezpečnější životy.

Odevzdané drahé kovy pak podle zákona zůstávaly v depozitáři Centrální banky Euroafrické unie (CBEU) a říkalo se jim lidově “mrtvé zlato”, ale oficiálně se o nich nemluvilo. Od doby uložení ani nikdy neproběhl jejich úplný audit a tak oficálně neexistoval žádný přehled o zásobách drahého kovu v Centrální bance. A žádný přehled ani nebyl potřeba, lidé velice brzy zapomněli, že nějaké zlato vůbec existuje.

Historicky můžeme odlišit čtyři období peněz – 1) před mincovní období, kdy převládal směnný obchod a to v pozdějším období i s přítomností vážených drahých kovů, 2) mincovní období, kdy peníze byly založeny na skutečné hodnotě zmincovaného kovu a papírové peníze byly směnitelné v bankách za odpovídající množství drahých kovů, 3) období oběživa bez vnitřní hodnoty (defacto od 70. let 20 století, kdy byl v USA zrušen zlatý standard a z oběhu zmizely poslední mince s obsahem stříbra) a kdy státní moc přinutila lid tyto peníze akceptovat jako platidlo dané zákonem (nutno dodat, že s tím mnoho práce vlády jednotlivých zemí neměly, většinová společnost tyto změny přecházela bez větší pozornosti) a konečně 4) éra digitálních peněz nebo také bezhotovostní období, které započalo v roce 2029 a kdy bylo držení ”hotovostních prostředků směny” kriminalizováno.

V tomto čtvrtém období, které bylo započato v roce 2029 již neexistují peníze jako osobní majetek. Ty se z nařízení vlády začaly označovat  jako tzv. kredity a jsou přítomny výhradně na osobních bankovních účtech jednotlivých občanů jako záznamy v počítačové databázi.

Říkávalo se,, že peníze představují svobodu a jsou nástrojem uchování hodnoty. To ale platilo jen do fáze dvě, poté se peníze, tedy to v co se proměnily, staly cestou do otroctví.

Nejednalo se jen o mince, ale také především o elektroniku, která se bez užití drahých kovů neobejde.

 

(Fanouškovská stránka knihy)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.