ww2
17.3.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Historie

2.světová válka: „Válku nevyhráli generálové, ale inženýři v Detroitu“

Sdílejte článek:

ROBERT TROŠKA

troskaMasová válečná výroba, klíčový trumf v rukou Spojenců. Svobodné tržní podmínky a inovace porazily plánovanou ekonomiku řízenou nacisty.

Postava stojícího Adolfa Hitlera na přehlídce Wermachtu (německé armády) s projíždějícími tanky a obrněnými vozidly doplněné přeletem stíhaček a bombardérů v době těsně před vypuknutím 2.světové války. Obraz silného vůdce s neporazitelnou armádou a mohutnou fungující válečnou výrobou v zádech, takové pocity vyvolávají i v dnešní době záběry filmových týdeníků nacistické propagandy.

A skutečnost?

Realita výkonnosti německé zbrojní výroby i fungování celé ekonomiky byla diametrálně odlišná. Německo již v roce 1938 čelilo ekonomickému bankrotu. Spojencům se německá válečná výroba nedokázala nikdy vyrovnat.

V uplynulých týdnech proběhl na televizních obrazovkách špičkový osmidílný britský dokument Válečné továrny věnovaný válečné výrobě za 2.světové války. Jedná se o pozoruhodný dokument, který staví nový pohled na válečnou výrobu a fungování německé plánované ekonomiky pod vedením nacistů v porovnání se svobodnou tržně orientovanou válečnou výrobou Spojených států a Velké Británie.

Kusová německá versus masová americká válečná výroba

Válečná výroba nacistického Německa byla nastavena na kusovou výrobu špičkové kvality. Masové výrobě nacisté příliš nedůvěřovali. V nacistickém Německu bylo vše soustředěno pod jednoho monopolního zadavatele zbrojní výroby, který určoval výrobce konkrétní zbrojní zakázky.

Navíc všemocná bobtnající státní správa zasahující do všech aspektů výrobního procesu. To mělo za následek jednak obří korupci, předražení zakázek, ale i minimální efektivitu zbrojní výroby v kombinaci s nulovým zájmem o inovace ve výrobě. Typický příklad centrálně řízené výroby a dotování vybraných výrobců, jak jej známe ze zkušeností s komunistickými nebo extrémně levicovými režimy.

Dokument o válečné výrobě v Německu přibližuje podrobně 2.díl čtyřicetiminutového dokumentu:

Stojí určitě za pozornost, že Britové dokázali německé válečné výrobě počtem letadel vzdorovat již na počátku války v roce 1939 i v roce 1940, kdy po porážce Francie čelili nacistickému Německu úplně sami. Německá armáda měla při invazi do Francie na jaře roku 1940 menší počet tanků než Francie a Británie dohromady. V námořních plavidlech (torpédoborce, křižníky, bitevní a letadlové lodě) Britové nad nacistickým Německem i v těchto letech stále dominovali. A letadla spolu s námořními plavidly byla pro obranu Británie klíčová.

Němci s Japonci probudili ekonomického obra

Zlom ve válečné výrobě nastává při vstupu USA do války. Napadení americké základny Pearl Harbour v prosinci 1941 Japonci a následné vyhlášení války Spojeným státům ze strany Německa znamená v ekonomice USA klíčový obrat masové civilní výroby na vojenskou. Místo ledniček a praček se začaly vyrábět komponenty pro letadla, namísto osobních automobilů tanky, místo poklic na automobily helmy. Dalo by se pokračovat v nekonečném seznamu.

Klasickým příkladem je General Motors, který začal ve své dceřiné automobilce Chrysler na nových výrobních linkách chrlit tanky Sherman. Již v roce 1942 USA „válcují“ svou masovou průmyslovou výrobou nacistické Německo naprosto nevídaným způsobem, ve výrobě tanků poráží nacistické Německo v poměru 4,3:1 (27 tisíc amerických oproti 6 tisícům německých tanků). Ve výrobě letadel v poměru 2:1 a vyrábějí 6x více kulometů (662 tisíc oproti 117 tisícům). Hitler již v tomto roce prohrává na celé čáře!

Převaha obrněné techniky a válečného materiálu se projevila výrazně již v roce 1942 na bojištích severní Afriky, kdy jeden z velitelů prohlásil, že „válku v severní Africe nevyhráli generálové, ale inženýři v Detroitu“.

Masové zbrojní výrobě v USA za 2.světové války je věnován nesmírně zajímavý 4.díl dokumentu:

Příčiny převahy masové výroby USA

Autoři dokumentu fenomenálně pojmenovávají další příčiny převahy ve válečné výrobě spočívající v  existujícím obrovském civilním průmyslu a svobodné tržní konkurenci, kterou americký prezident F.D.Roosewelt po svých předválečných levicových experimentech nechává naplno fungovat. Klíčové byly také neustále probíhající nejrůznější technické inovace, zapojení odborníků na masovou výrobu a ponechání volné ruky průmyslníkům.

Ministerstvo obrany USA dělalo tendry (výběrová řízení) na nákup vojenské techniky v prostředí tvrdé konkurence, kdy jednotliví výrobci musely o zakázky bojovat, což nutilo k vysoké míře efektivity a novinek zapojených v procesu masové zbrojní produkce v porovnání s těžkopádnou direktivně řízenou německou ekonomikou ovládanou nacistickou byrokracií.

Výše uvedený osmidílný dokument o válečné výrobě je aktuálním mementem i v současnosti. Jestliže má stát na svém území existující silnou civilní průmyslovou výrobu, má v ruce obrovský ekonomický potenciál. V momentě, kdy se Evropa a s ní i celý euroamerický svět omezuje a ničí svou průmyslovou výrobu v ideologickém pláštíku líbivé zelené politiky a přesouvá ji do Číny a rozvojových zemí, vzdává se důležitého nástroje ekonomické síly, jejíž ztráta se může projevit katastrofálně v době vojenského ohrožení.

TROSKAKNIHA

 

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 634 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)